Reskilling i upskilling, czyli rozwijaj się z głową

Upskilling
Upskilling, fot. Shutterstock
Powrót do szkoły, gdy ma się już kilka dyplomów na koncie? Cóż, na naukę nigdy nie jest za późno. Zwłaszcza gdy na twoje obecne miejsce pracy czekają już roboty.

Nowy smartfon, nowa pralka czy nowa mikrofalówka wywołują u ciebie irytację, bo musisz się uczyć nowych funkcji i, brr…!, czytać instrukcję obsługi? Cóż, lepiej nie będzie. Potraktuj to jako czerwoną lampkę świadczącą o zagrożeniu – jeśli nie teraz, to za kilka lat – wykluczeniem cyfrowym, a pewnie i utratą pracy.

Na szczęście nigdy nie jest za późno, żeby podnieść (upskilling) lub zmienić (reskilling) swoje kompetencje cyfrowe. Zresztą dotyczy to wszelkich umiejętności. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Następcy czy nauczyciele

Najpierw trochę danych. Aż 60 proc. dzisiejszych miejsc pracy nie istniało w pokoleniu naszych rodziców – wynika z badania Massachusetts Institute of Technology. Aż 65 proc. dzieci rozpoczynających obecnie edukację będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją – to prognoza OECD. Do 2025 r. nawet 85 mln stanowisk pracy na świecie zostanie zastąpionych przez maszyny, ale powstanie 97 mln nowych – to wizja Światowego Forum Ekonomicznego.

Nic dziwnego, że obawy dotyczące zagrożenia przez roboty w miejscu pracy ma co trzeci Polak – wynika z badań firmy LiveCareer. Co ciekawe aż 84 proc. z nas przychylniej spojrzy na sztuczną inteligencję, o ile ta pomoże nam w przekwalifikowaniu się lub podwyższeniu kompetencji zawodowych. Zatem jeśli AI nam pomoże...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 3/2023 (90)

Więcej możesz przeczytać w 3/2023 (90) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ