Zamykają biznesy i wracają na etat. Czy reskilling uratuje rynek pracy?

biuro, reskilling
Fot. Pixabay.com
W 2020 roku działalność zakończyło lub zawiesiło 220 000 polskich firm. Według ekspertów na rynek pracy wraca dużo przedsiębiorczych, doświadczonych osób, które okoliczności zmusiły do zamknięcia własnej działalności. Czy reskilling okaże się panaceum?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Najbliższe miesiące - jak na razie - nie zapowiadają się szczególnie optymistycznie. Polscy przedsiębiorcy obawiają się kolejnej fali pandemii, a co za tym idzie – kolejnych obostrzeń i ograniczeń w prowadzeniu działalności.

- Do zatrudnienia na etat wracają Ci, którzy potrzebują bezpieczeństwa: stałego dochodu i uwolnienia od zamartwiania się, czy ich biznes przetrwa kolejną falę pandemii – tłumaczy Marta Kowalczyk-Rompała, mentorka biznesowa i ekspert HR. I dodaje: - Obecnie małe i średnie przedsiębiorstwa nie mają żadnej pewności, co je czeka, a sytuacja zmienia się z tygodnia na tydzień. I należy zaznaczyć, że na “rynek etatów” wracają naprawdę wszechstronni ludzie, którzy rozumieją biznes.

Warto jednak zaznaczyć, że firmy, którym udało się przetrwać kryzys związany z pierwszą falą pandemii, nie zmniejszały zatrudnienia, a skupiały się raczej na tworzeniu trwałej przewagi konkurencyjnej. Według raportu ManpowerGroup jedyny sektor, gdzie przedsiębiorstwa planują redukcję etatów, to restauracje i hotele – czyli najbardziej pokrzywdzone przez lockdowny biznesy. Inne branże utrzymują poziom sprzed pandemii. Najwyższy wzrost zatrudnienia prognozuje się dla budownictwa (wzrost netto na poziomie +18 proc.), produkcji przemysłowej oraz handlu. Chęć powiększania zespołów wykazały również firmy związane z finansami i usługami dla biznesu.

To pracownicy są najważniejszym elementem procesu zmiany, który musi przejść organizacja, by wejść w okres regeneracji i, jeśli dobrze pójdzie, fazę dalszego rozwoju – dodaje Kowalczyk-Rompała.

Zaraz po utrzymaniu rentowności i wypłacalności wobec pracowników, największym wyzwaniem stojącym przed kadrą zarządzającą, jest utrzymanie poziomu efektywności bez zwiększania nakładów finansowych, czasowych i personalnych. Kluczowe okazują się umiejętność zarządzania talentami i mobilność kariery wewnątrz i na zewnątrz organizacji.

Czym jest reskilling?

Reskilling to zdobywanie kwalifikacji w nowych rolach zawodowych lub przebranżowienie. To praktyka firm, mająca na celu zmniejszenie kosztów rekrutacji, poprzez wykorzystanie potencjału obecnych pracowników. Programy reskillingowe, nadal mało popularne w Polsce, bezpośrednio przekładają się na wzrost wskaźnika ROI, czyli zwrot inwestycji.

- Zarządy i HR-owcy nie mogą bać się osób, które powracają na rynek pracy przez zawirowania związane z COVID-19 - podsumowuje Marta Kowalczyk-Rompała z Hub HR.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY