Rafał Brzoska może zainwestować w firmę z branży medtechów. Oferta opiewa na 20 mln dolarów

Rafał Brzoska, szef Inpostu
Rafał Brzoska, szef Inpostu, fot. materiały prasowe
Rafał Brzoska złożył niewiążącą ofertę przejęcia spółki Medicalgorithmics z branży technologii stosowanych w medycynie. W ramach transakcji miałby udzielić spółce pożyczki o wartości 20 mln dolarów konwertowanej na akcje. Jeśli doszłoby do porozumienia, szef Inpostu mógłby przejąć 50 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

O ofercie poinformował w komunikacie giełdowym zarząd Medicalgorithmics. Oferta wpłynęła do firmy 25 października.

Rafał Brzoska zainwestuje w Medicalgorithmics?

Jak wynika z komunikatu, Rafał Brzoska bezpośrednio albo przez wskazany przez niego podmiot udzieliłby spółce zabezpieczonej pożyczki na kwotę do 20 mln dolarów. Pieniądze trafiłyby do firmy w transzach, ale byłyby konwertowalne na akcje spółki. Brzoska w ten sposób uzyskałby 50 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

- Realizacja transakcji zależy od spełnienia się określonych warunków m.in. od satysfakcjonującego wyniku badania due diligence czy uzyskania zgody organów korporacyjnych spółki i UOKiK na objęcie akcji spółki. Według szacunków stron realizacja kolejnego etapu, czyli badania due diligence będzie trwała około 4-6 tygodni - poinformowała firma.

W tym momencie zarząd Medicalgorithmics nie informuje o tym, czy wycena zawarta w ofecie jest podstawna. Jednocześnie Rafał Brzoska w ofercie miał zaznaczyć, że oferta może zostać skorygowana po weryfikacji danych. 

Gigantyczna inwestycja InPostu

Medicalgorithmics szuka rozwiązań

Oferta wiąże się z ogłoszonym w sierpniu br. przez spółkę rozpoczęciem procesu "przeglądu opcji strategicznych". Firma poinformowała wówczas o poszukiwaniu "najkorzystniejszego sposobu dla realizowacji długoterminowego celu grupy, którym jest zapewnienie możliwie najlepszej pozycji grupy na rynku zaawansowanych systemów dla kardiologii oraz maksymalizacja wartości dla akcjonariuszy spółki".

Możliwe było zarówno pozyskanie inwestora strategicznego lub finansowego lub też zawarcie aliansu strategicznego. Doradcą w procesie jest CC Group.

Jeszcze w październiku firma informowała o planowanej emisji nowych akcji. Medicalgorithmics chce z niej pozyskać około 13 mln złotych. Poprzednia emisja akcji miała miejsce na początku 2020 roku. Firma dzięki niej zdobyła 13,5 mln złotych.

Medicalgorithmics rozwija ekspansję w USA

Pieniądze mają posłużyć firmie na zapewnienie płynności, ale także na rozwój działalności biznesowej. Na początku października czasie telekonferencji z inwestorami przedstawiciele zarządu informowali o szczegółach rozwoju biznesu. Przykładowo, firma działa już w 18 krajach, a w samym USA liczba pacjentów do końca tego roku zwiększy się do 90 tys. w porównaniu z 43 tys. na początku II półrocza.

W II kwartale przychody firmy wyniosły 27,7 mln złotych. Spółka notowała jednak stratę operacyjną w wysokości 3,5 mln złotych oraz stratę netto na poziomie 1,9 mln złotych.

Medicalgorithmic zajmuje się tworzeniem rozwiązań w diagnostyce kardiologicznej. Firma sprzedaje usługi diagnostyczne, w tym system PocketECG, czyli zdalny monitoring zaburzeń pracy serca.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ