Przedsiębiorco, chcesz pozyskać fundusze europejskie? Postaw na innowacyjność!

Katarzyna Walczyk-Matuszyk, Kierownik Projektu Inn
Katarzyna Walczyk-Matuszyk, Kierownik Projektu Innovation Coach, fot. materiały prasowe
Nowa perspektywa finansowa otwiera największe jak dotąd możliwości pozyskania przez przedsiębiorców środków finansowych z funduszy europejskich. Warunek jest jeden, przedsiębiorca ma rozwijać innowacyjne pomysły samodzielnie lub we współpracy ze środowiskiem naukowym. Gra warta jest świeczki, ponieważ dotyczy oferty z Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) 2021-2027 o budżecie 7,9 miliarda euro oraz Programu Ramowego Horyzont Europa - niemal 95 miliardów euro.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dla tych, którzy mają za sobą historię w realizacji projektów badawczych czy rozwojowych oraz w skutecznym pozyskiwaniu środków, gra wydaje się prostsza. Co jednak z tymi, którzy dotychczas nie realizowali tego typu przedsięwzięć i nie posiadają doświadczenia w funduszach europejskich? Z pomocą przychodzi Innovation Coach – II ścieżka instrumentu STEP Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł na Projekt. 

Czym jest innowacja?

Tradycyjnie wielu utożsamia innowację z wynalazkami. Te ostatnie jako nowatorskie oryginalne rozwiązania przybierają formę nowych narzędzi czy urządzeń, ale również metod lub procesów, które wnoszą do rzeczywistości nową jakość. Za przykład niech posłuży wynalazek koła, żarówka, maszyna parowa czy penicylina. Bez obaw, fundusze europejskie nie szukają jedynie tak przełomowych rozwiązań. Często nowe zastosowanie już istniejącego rozwiązania lub jego ulepszenie jest wystarczające. Jednak w definicji innowacji kryje się coś jeszcze, a mianowicie wprowadzenie do praktyki nowego rozwiązania. Szerzej, wyodrębnia się kilka rodzajów innowacji, m.in. produktową, procesową, marketingową, organizacyjną, technologiczną, czy też obejmującą nowe modele biznesowe. 

Skąd wziąć pomysł na innowacyjny projekt?

Jeśli przedsiębiorcy brakuje wizji, pomocą może być udział w programie Innovation Coach i wytyczenie ścieżki rozwoju innowacji z pomocą wykwalifikowanego eksperta. Innovation Coach jest bezpłatnym programem mentoringowym stworzonym z myślą o wsparciu przedsiębiorców w stawianiu pierwszych kroków na drodze do innowacyjności. Udział w programie jest możliwy, jeśli przedsiębiorstwo jest zarejestrowane w Polsce i nie ma doświadczenia w realizowaniu projektów badawczo-rozwojowych. Jedynym kryterium dla przedsiębiorcy jest chęć i planowanie wdrożenia innowacji z wykorzystaniem środków z Funduszy Europejskich. 

 Już od jakiegoś czasu staramy się nie tylko udostępniać przedsiębiorcom środki na realizację innowacyjnych, opartych na B+R+I projektów, ale również pomagamy rozpoznać własny potencjał w obszarze innowacji. Innovation Coach to zindywidualizowana usługa informacyjna skrojona na potrzeby przedsiębiorcy mająca na celu przygotowanie przedsiębiorców do rozpoczęcia działalności B+R z wykorzystaniem finansowania z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. – mówi Małgorzata Jarosińska Jedynak, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.  

Czym jest coaching innowacji i dlaczego warto z niego skorzystać?

W ramach projektu Innovation Coach uczestnicy otrzymują kompleksowe wsparcie. W ofercie znajduje się seria dedykowanych warsztatów, dni informacyjnych i konferencji, co zapewnia uczestnikom dostęp do praktycznej wiedzy i aktualnych trendów na rynku. Natomiast sercem projektu jest usługa szyta na miarę, czyli coaching innowacji. Dzięki współpracy z wykwalifikowanym ekspertem w danej branży przedsiębiorca poznaje aktualne trendy na rynku, możliwe bariery i ryzyka oraz potencjał swojej firmy. Przede wszystkim zaś, wspólnie z coachem, kreuje pomysł na innowację i ustala praktyczny plan jej skutecznego wdrożenia. 

Wielu przedsiębiorców na początku współpracy z nami ma wątpliwości czy w ich działalności jest miejsce na innowacyjne projekty i czy będą w stanie je udźwignąć. Praktyka pokazuje jednak, że w ramach Innovation Coach pracując z ekspertem branżowym są oni w stanie wygenerować niezwykle ciekawe i często bardzo nowatorskie rozwiązania. Te rozwiązania mogą być następnie przedmiotem wniosków projektowych do FENGa – wyjaśnia Katarzyna Walczyk-Matuszyk, która z ramienia  Centrum Projektów Badawczych UE przy IPPT PAN nadzoruje realizację projektu Innovation Coach.

Dołącz do nas i zostań innowatorem jutra!

Już ponad 560 firm zostało objętych coachingiem innowacji, zorganizowaliśmy dla nich 38 specjalistycznych warsztatów. W naszej bazie jest 170 ekspertów reprezentujących niemal wszystkie branże i pracujących na co dzień z firmami. To jedyna taka kompleksowa, a zarazem bezpłatna usługa na rynku, stworzona jako wsparcie dla polskich przedsiębiorców pragnących wdrożyć innowacje w swojej działalności. 

 

Dodatkową rekomendacją projektu są słowa jego uczestników:

Dzięki udziałowi w Innovation Coach upewniliśmy się, że zaproponowany przez nas proces jest innowacją. Dostaliśmy jasne wytyczne do jakich programów możemy wystąpić, żeby pozyskać dofinansowanie jako duże przedsiębiorstwo oraz rekomendację podjęcia współpracy z jednostkami badawczymi. Coach bardzo szczegółowo prześledził nasz proces i wskazał ścieżki dalszego rozwoju. Zdecydowanie polecam Innovation Coach!

Ewa Wesoły-Jakubczyk, Quality Manager HL Display

 

Lumekko Sp. z o.o. jako młody startup wzięło udział w projekcie Innovation Coach. Jako przedstawiciel Spółki uważam, że Innovation Coach to świetny projekt, który może zweryfikować plany dotyczące wdrożenia pomysłu. Dzięki owocnym konsultacjom z Coachem, odpowiednio dopasowanym do obszaru działalności startupu, zostały określone możliwości wdrożeniowe pomysłu Lumekko.

dr Agata Szczeszak, LUMEKKO

 

Dzięki programowi skonkretyzowaliśmy plan dla naszego projektu i wytyczyliśmy kierunki biznesu, również w kontekście funduszy europejskich, co obecnie konsekwentnie realizujemy. Jeszcze w czasie trwania projektu pozyskaliśmy partnerów do projektu ze środowiska naukowego i technicznego. Polecamy każdemu młodemu biznesowi ścieżkę Innovation Coach.

Sylwia Domagała, Co-founder FeelBear Sp. z o.o.

 

Projekt realizowany jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Centrum Projektów Badawczych Unii Europejskiej przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY