Program 'Lokalna półka' - PiS chce wprowadzić zmiany w dostawach żywności

lokalne produkty
Fot. shutterstock.
Partia Prawo i Sprawiedliwość postuluje wprowadzenie nowych regulacji dotyczących dostaw produktów świeżych, takich jak warzywa, owoce, mięso, produkty mleczne i pieczywo. Według konserwatywnych polityków "Lokalna półka," miałaby zawierać dwie trzecie produktów od lokalnych dostawców.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa i polityk PiS, podkreśla, że ta inicjatywa ma wpłynąć na poprawę jakości żywności i zdrowie klientów. Sieci handlowe zostaną zobowiązane do współpracy z lokalnymi producentami żywności, co ma przyczynić się do zwiększenia dostępności świeżych i smacznych produktów w najbliższym otoczeniu konsumentów.

Program 'Lokalna półka' - PiS chce wprowadzić zmiany w dostawach żywności

Jak zaznacza portal wiadomoscihandlowe.pl PiS argumentuje, że wprowadzenie tych zmian przyniesie korzyści zarówno rolnikom, jak i konsumentom. Rolnicy będą mieli łatwiejszy dostęp do lokalnych rynków, unikając pośredników i obniżając koszty transportu. To z kolei pozwoli im zachować większą część zarobionych pieniędzy.

Niemiecka gospodarka w tarapatach? Spadek zamówień wywołuje niepokój w całej UE

Transparentność na paragonach

Jednym z istotnych aspektów zaproponowanych zmian jest wprowadzenie obowiązku informowania na paragonach o pochodzeniu produktów. Klienci będą mieli możliwość sprawdzenia, z jakiego kraju pochodzi dany produkt, co wpłynie na większą transparentność i wybór świadomych zakupów.

Zdrowie klientów (i wyborców) jako priorytet partii

PiS podkreśla, że zdrowie i zadowolenie klientów są priorytetem w ramach programu "Lokalna Półka." Zmiany mają na celu zwiększenie dostępu do żywności o wyższej jakości i lepszych walorach smakowych.

Inicjatywa "Lokalna Półka" stanowi próbę zwiększenia wsparcia dla lokalnych dostawców i podkreślenia znaczenia produktów pochodzących z Polski. Wprowadzenie tych zmian może wpłynąć na rozwój lokalnych rynków żywności i dostęp do świeżych produktów dla konsumentów. Jednak detale regulacji oraz ich wpływ na rynek i ceny żywności pozostają kwestią, która będzie musiała być jeszcze dokładnie przeanalizowana.

10 Rookies of the Year. Edycja 2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ