Niemiecka gospodarka w tarapatach? Spadek zamówień wywołuje niepokój w całej UE

Niemcy
Fot. shutterstock.
Najpotężniejsza gospodarka Europy zaczyna odnotowywać alarmujące oznaki kryzysu. Statystyki za lipiec pokazały gwałtowny spadek nowych zamówień w niemieckim przemyśle, który jest bezprecedensowy od czasu wprowadzenia lockdownu wiosną 2020 roku. To sygnał, który budzi niepokój nie tylko w Niemczech, ale także w całej Unii Europejskiej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według danych opublikowanych przez Destatis, wartość zamówień w niemieckim przemyśle spadła w lipcu aż o 11,7% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jak zaznacza Krzysztof Kolany, analityk portalu Bankier.pl to wynik, który zdumiewa ekonomistów, ponieważ przewidywali oni spadek na poziomie "tylko" 4%. W porównaniu z lipcem 2020 roku wartość zamówień była niższa o 10,5%. To już kolejny dramatyczny wynik w tym roku, po marcowym spadku zamówień o 10,9%.

Deep fake - fascynuje czy przeraża? Wywiad z Tomaszem Goźlińskim, Billennium

Spadek zamówień niemal we wszystkich sektorach

Niepokojący spadek zamówień dotknął niemal wszystkie gałęzie niemieckiego przemysłu. Spadki były widoczne w sektorach takich jak dobra kapitałowe (-15,9% mdm), dobra pośrednie (-4,5% mdm) oraz dobra konsumenckie (-8,2% mdm). Szczególnie mocno ucierpiały branże elektroniczna (-23,6% mdm), maszynowa (-8,7%), wytwarzanie części elektrycznych (-16,7%) oraz metalowa (-14,2%).

Powody kryzysu gospodarczego w Niemczech

Niemcy, choć uważane za silną gospodarkę, nie są odizolowane od globalnych problemów. Spowolnienie gospodarcze w Chinach, kłopoty w branży motoryzacyjnej oraz globalna recesja wpłynęły na niemiecki przemysł. Dodatkowo, Niemcy borykają się z problemami w dostawach surowców z Rosji oraz trudnościami związanymi z polityką energetyczną, w tym zamykaniem elektrowni atomowych.

Niemiecka gospodarka stoi przed wieloma wyzwaniami, takimi jak starzejące się społeczeństwo, trudności z polityką imigracyjną oraz wysoka inflacja. Niemniej jednak, jest to gospodarka o ogromnym potencjale i długotrwałe inwestycje w innowacje, nowoczesność i rozwijanie sektorów przyszłości mogą pomóc Niemcom wyjść z obecnego kryzysu.

Wiceminister sprawiedliwości: ustawa franczyzowa tylko po wygranej PiS-u w wyborach

Lipcowe tąpnięcie w Niemczech spowodowane dobrymi wynikami z czerwca?

Jak wskazuje Destatis część lipcowego tąpnięcia w niemieckiej gospodarce może wywodzić się z czerwcowych nadwyżek. Przykładowo w szóstym miesiącu roku odnotowano wzrost zamówień na części lotnicze aż o 72,4 proc. Dlatego w lipcu spadek sięgnął 54,5 proc.

Dodatkowo Niemcy korzystają ze środków z Funduszu Odbudowy UE po pandemii Covid-19. Polska wciąż nie otrzymała ogromnych środków z KPO ze względu na naruszanie praworządności przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Niemiecka gospodarka odgrywa kluczową rolę w Unii Europejskiej, więc jej problemy mogą mieć daleko idące konsekwencje dla całego kontynentu. Strefa euro również odczuwa spowolnienie gospodarcze, co sprawia, że ​​Europa stoi przed wspólnym wyzwaniem. Warto monitorować sytuację na niemieckim rynku, ponieważ może ona wpłynąć na globalne rynki i gospodarkę.

X