Praca zdalna w Airbnb, czyli jak firmy starają się o najlepszych pracowników

Airbnb stawia na pracę zdalną
Airbnb stawia na pracę zdalną / Fot. Karsten Winegeart, Unsplash.com
Pracownicy Airbnb mogą na stałe pracować zdalnie. Oznacza to, że mogą np. stale podróżować i testować poszczególne lokalizacje, jeśli tylko wezmą ze sobą laptopa i zapewnią sobie stabilny internet.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Iść do biura, czy pracować z domu? Tysiące pracowników Airbnb może sobie zadawać to pytanie każdego dnia - i każdego decydować się na pracę zdalną. Firma podjęła decyzję, że nie będzie nikogo przymuszać do powrotu do biura. Jeśli chcemy pracować na home office, możemy to robić przez cały czas.

Sprawdź: Nepotyzm

Od czasu, gdy pandemia Covid-19 stała się ławiejsza do opanowania, firmy borykają się z tym, jak i czy powrócić do starego modelu pracy.

Airbnb przeanalizowało sprawę i doszło do wniosku, że wycofa się z wcześniejszej decyzji. Ta zakładała, że pracownicy wrócą do biur od września. Zbyt wiele osób chce pracować z domu, a także zbyt wiele specjalistów zapowiadało, że jeśli będzie zmuszonych do pracy w biurze, poszuka sobie innego pracodawcy.

Brian Chesky, CEO Airbnb (dyrektor generalny), doszedł do wniosku, że nie ma możliwości powrotu do tego, co było przed pandemią. - Myślę, że praca zdalna będzie dominującym sposobem wykonywania zadań i tak będzie działać większość firm za 10 lat - stwierdził Chesky. - Wszystkie firmy nieuchronnie pójdą w te ślady - dodał. 

Najlepsze talenty chcą pracować w piżamie

Trend pracy zdalnej w sektorze IT znacznie zmienia dotychczasowe spojrzenie na ten sektor. Dla większości osób praca w IT kojarzyła się z nowoczesnymi biurami, owocowymi czwartkami czy wtorkami, a także świetnymi pomieszczeniami i nowoczesną architekturą. Pracownicy jednak - jak się okazuje - wybrali inny benefit. Jest nim praca w piżamie.

Zobacz: 50 Cent

Airbnb uważa, że praca z domu stała się najważniejszym benefitem dla kandydatów. Najlepsze talenty chcą bowiem pracować w firmach, które dopuszczają pracę na home office w 100%. Muszę przychodzić do biura? No to dziękuję, zmienię pracodawcę. 

Inne firmy technologiczne jeszcze nie zmieniły swojego podejścia, ale dużo wskazuje na to, że zostaną do tego zmuszone przez samych pracowników. Póki co większość gigantów Big Tech stawia na pracę hybrydową - dwa albo trzy dni w biurze, reszta w domu. Pozostaje czekać, kiedy pracownikom przestanie to odpowiadać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY