Czy praca zdalna zdominuje sektor IT? Rekord pustych biur

Praca zdalna zostanie z nami na zawsze / Fot. Raj
Praca zdalna zostanie z nami na zawsze / Fot. Raj Rana, Unsplash.com
W San Francisco, gdzie roi się od firm technologicznych, współczynnik pustych biur wynosi już 25%. Pracownicy wolą pracę zdalną, a pracodawcy szukają oszczędności.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sektor Big Tech, czyli największych firm technologicznych, znacznie skurczył się w tym roku. Mniejsze zyski i spadające ceny akcji wymuszają zwolnienia, a to odbija się na kondycji samych miast, w których poszczególne spółki wynajmowały za duże pieniądze powierzchnie biurowe. 

W San Francisco współczynnik "pustostanów" przekracza już 25% i dalej rośnie. 

Meta (Facebook) w ostatnich latach agresywnie powiększała przestrzeń biurową w centrach technologicznych, w tym w Nowym Jorku i Seattle. Teraz firma planuje wydać 2,9 mld dol. na "konsolidację" swoich biur. Amazon, który wydał 1,15 mld dol. na zakup dawnego domu towarowego Lord & Taylor na Manhattanie w 2020 r., jeszcze parę lat temu kontynuował powiększanie fizycznych miejsc do pracy. Teraz wstrzymuje budowę aż pięciu budynków w kampusie Bellevue w stanie Waszyngton i szóstego w Nashville, powołując się na potrzebę dostosowania się do pracy hybrydowej. 

London Breed, burmistrz San Francisco, porównuje obecny kryzys do tego, który miał miejsce po krachu dot-comów. - Myśleliśmy, że ludzie będą tęsknić za pracą z innymi ludźmi, ale tak nie jest - mówi, powołując się na pandemię Covid-19. Okazało się, że mnóstwo osób, zwłaszcza w branży technologicznej, po pandemii zwyczajnie nie chce wracać do biur. 

Lyft, znany konkurent Ubera, ogłosił niedawno, że planuje zrezygnować z 45% powierzchni biurowej w czterech miastach, bo wielu pracowników działa na home office i firma nie chce płacić za puste biurka. - Wielu członków zespołu lubi teraz pracować zdalnie. Z tego powodu zmniejszamy powierzchnię naszego biura i obniżamy związane z tym koszty wynajmu nieruchomości o około połowę - zapowiedział Logan Green, CEO Lyft. 

Pracodawcy IT nie chcą wynajmować pustych biurek 

San Francisco póki co zostało najbardziej dotknięte problemem, ponieważ to właśnie w tym miejscu aż 65% nieruchomości biznesowych było wynajmowanych przez firmy technologiczne. 

Masowe zwolnienia w spółkach technologicznych i fakt, że tak wiele firm rezygnuje z wynajmu powierzchni biurowych, sugeruje że w najbliższych miesiącach czynsze potanieją. Wtedy, bardzo możliwe, więcej firm z innych sektorów zacznie wynajmować biura. Obecnie dużym problemem były bowiem wysokie czynsze - często wysokie na tyle, że tylko firmy technologiczne było stać na wynajem biur w dobrych lokalizacjach.