Polscy doktoranci nauczą się blockchaina? IDEAS NCBR i Uniwersytet Jagielloński z umową o współpracy

Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Jagielloński, fot. Shutterstock
Uniwersytet Jagielloński oraz IDEAS NCBR – ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej – podpisały umowę dotyczącą współpracy w zakresie kształcenia doktorantów informatyki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W ramach porozumienia planuje się sfinansowanie stypendiów dla doktorantów wspólnie rekrutowanych do szkoły doktorskiej na UJ oraz współpracę merytoryczną w trakcie ich kształcenia. 

Doktoranci z nowymi technologiami

W ostatnich latach postęp technologiczny w zakresie rozwiązań cyfrowych dynamicznie przyspieszył. To efekt dotychczasowych inwestycji w badania i rozwój oraz konieczności dostosowania się do nowych realiów wywołanych pandemią COVID-19. Te czynniki sprawiają, że dalszy rozwój nowych technologii takich jak uczenie maszynowe, blockchain czy robotyka staje się jeszcze bardziej istotny dla sytuacji ekonomiczno-społecznej, która panuje w Polsce i na świecie. W skali globalnej wzrost inwestycji w badania nad sztuczną inteligencją wzrósł z ok. 50 miliardów dolarów w 2020 r. do ponad 85 mld. w ubiegłym roku. Według szacunków firmy inwestycyjnej Berkshire Hathaway już w 2025 r. kwota ta ma przekroczyć 200 mld dolarów. Oprócz inwestycji w projekty oparte na sztucznej inteligencji konieczne są także inwestycje w rozwój kadry naukowej, kształcącej przyszłych specjalistów w tej dziedzinie. 

IDEAS NCBR to powołany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ośrodek badawczo-rozwojowy, którego celem jest m.in. kształcenie nowego pokolenia naukowców oraz zapewnienie atrakcyjnego środowiska do prowadzenia prac badawczych. Jest on jednym z filarów umożliwiających realizację strategii rozwoju AI w Polsce oraz zbudowania w kraju światowej klasy ekosystemu innowacji w tym obszarze. 

- Zależy nam na stworzeniu przyszłemu doktorowi jak najlepszych warunków do realizacji badań naukowych w takich obszarach jak uczenie maszynowe, inteligentne kontrakty, robotyka, blockchain czy uczące się struktury danych. Pragniemy, aby kariera naukowa była atrakcyjną ścieżką rozwoju zawodowego, a także aby zatrzymać dobrze wykształconych absolwentów technologii informatycznych w Polsce. W ramach współpracy z najlepszymi uczelniami w Polsce oferujemy wsparcie mentoringowe oraz finansowe, a także możliwość uczestnictwa w międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych. Cieszymy się, że władze Uniwersytetu Jagiellońskiego wierzą w naszą inicjatywę i już wkrótce będziemy mogli uruchomić pierwszą wspólną rekrutację – mówi dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, CEO IDEAS NCBR.

- Naszą ambicją w Szkole Doktorskiej jest oferowanie znakomitym kandydatom kształcenia na najlepszym poziomie światowym. W przypadku kształcenia informatyków na całym świecie napotyka się jednak problem "wysysania" doktorantów przez firmy komercyjne oferujące im nieporównywalne z ustawowym stypendium pensje. Zaproponowana nam przez IDEAS NCBR strategia współpracy daje szanse na znaczące ograniczenie tego procesu i - we wspólnych zamierzeniach - nie tylko wykształcenie znakomitych doktorantów informatyki w zakresie szeroko rozumianej sztucznej inteligencji, ale i doprowadzenie do tego, aby część z nich kontynuowała w Polsce swoje badania po doktoracie – mówi prof. dr hab. Michał Ostrowski, Dyrektor Szkoły Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ.

200 naukowców

W ciągu najbliższych lat IDEAS NCBR zatrudni 200 naukowców, którzy będą prowadzili badania w ramach grup roboczych związanych z sektorami nauki i gospodarki takimi jak m.in.: medycyna, ekonomia, grafika komputerowa, robotyka czy rozszerzona rzeczywistość. Oprócz działań edukacyjnych, istotnym obszarem działalności spółki jest rozwijanie współpracy naukowców z biznesem oraz komercjalizacja wyników realizowanych projektów (np. przez współtworzenie spółek spin-out, w których badacze mogą zostać udziałowcami).

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ