PiS złożył projekt ustawy likwidującej 30-krotność składek na ZUS

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock 38
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła 13 listopada projekt ustawy, która zakłada zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS. Nowe prawo miałoby wejść w życie już w 2020 roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła 13 listopada projekt ustawy, która zakłada zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS. Nowe prawo miałoby wejść w życie już w 2020 roku.

Zgodnie z projektem, od 2020 roku składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe byłaby odprowadzana od całego przychodu. Obecnie maksymalną kwotą jest 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. 

Jak wynika z projektu, dzięki zniesieniu limitu corocznie wpływy do FUS wzrosną o ponad 7 mld złotych. Nowe prawo objęłoby około 370 tys. soób. Chodzi o osoby, które miesięcznie zarabiają co najmniej 11 912 zł brutto. 

Przypomnijmy, już po wyborach, pod koniec października, politycy PiS oraz Porozumienia mówili w rozmowach z mediami o potencjalnym wycofaniu się z pomysłu zniesienia limitu. O możliwej rezygnacji z kontrowersyjnego przepisu mówił m.in. wicepremier, Jarosław Gowin czy rzecznik prasowy rządu, Piotr Müller, a także Błażej Spychalski (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta).

Do sprawy złożenia projektu ustawy odniósł się m.in. Kamil Bortniczuk, rzecznik Porozumienia. Jak zadeklarował, jeśli projekt trafi pod obrady sejmu, to politycy Porozumienia będą głosowali przeciw. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ