Patronaty My Company Polska

Patronaty My Company Polska
Oto wydarzenia, które objęliśmy swoim patronatem.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 1/2021 (64)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej

Po wybuchu pandemii ciężar ochrony gospodarki i przedsiębiorstw przed jej skutkami spoczął na rządach, które zaangażowały w to gigantyczne środki. Ale już finansowaniem wychodzenia z kryzysu i udeptywaniem ścieżek do wzrostu zajmie się sektor prywatny, czyli banki. Skoro jednak mają wspierać gospodarkę, to same nie powinny być dla niej problemem.

– W miarę jak będziemy wychodzić z kryzysu pałeczkę powinien przejąć sektor prywatny, a bankowość może odgrywać istotną rolę w finansowaniu ścieżki odbudowy – mówił podczas odbywającego się zdalnie Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Tymczasem sektor bankowy notuje coraz mniejsze zyski z powodu niskich stóp procentowych. Ekonomiści twierdzą, że na wzrost stóp trzeba będzie długo poczekać. Po dziewięciu miesiącach 2020 r. cały sektor bankowy zarobił 5,9 mld zł, niemal o połowę mniej niż rok wcześniej. Mimo to i tak banki zapłacą ok. 4 mld zł podatku bankowego. Zyski spadają też, bo banki już tworzą rezerwy w związku z oczekiwanym pogorszeniem się jakości kredytów. A oprócz tego coraz wyższe odpisy tworzą na spory prawne z frankowiczami.

Jest niemal pewne, że banki niedługo już staną w obliczu konieczności restrukturyzacji kredytów korporacyjnych, a być może całych przedsiębiorstw. W Polsce powinna powstać firma specjalizująca się w zarządzaniu złymi aktywami (asset management company), rodzaj „złego banku”, której głównym zadaniem byłoby kupowanie złych kredytów od banków po obniżonej cenie, a następnie zarządzanie takimi ekspozycjami.

Czy w tej sytuacji banki będą w stanie finansować odbudowę gospodarki, kiedy minie już kryzys? Na razie popytu na kredyt nie ma, bo firmy dostały olbrzymie środki pomocy publicznej. Zmniejszyły swoje limity na kredyty obrotowe i nie planują inwestycji.

Przedsiębiorcy uczestniczący w debatach kongresu przyznają, że wstrzymali inwestycje. Na razie nie sposób powiedzieć, kiedy nastąpi taki moment, że będą myśleć o ich wznowieniu.

– Sugerowałbym przedsiębiorcom bardzo daleką ostrożność w gospodarowaniu środkami płynnymi i nieliczenie na odbicie gospodarki w kształcie litery V. Myślę, że wychodzenie z kryzysu zajmie nam znacznie dłużej niż kwartał – powiedział Jakub Papierski, wiceprezes PKO BP.

Tomasz Styczyński, wiceprezes Banku Pekao, zwrócił uwagę, że prawdopodobnie inwestycje w cyfryzację i automatyzację procesów będą pierwszym sygnałem odradzania się inwestycji i pokryzysowego odbicia. – Tarcza zadziałała, ale w pewnej perspektywie popyt na kredyt też odbije – powiedział prezes Pekao Leszek Skiba.

---

Pierwszy wirtualny zjazd polskich firm rodzinnych U-RODZINY

Pomimo wszystkich trudności i ograniczeń 23–27 listopada 2020 r. odbyła się 13. edycja Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych U-RODZINY | online. Zachowując wieloletnią tradycję stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych przedsiębiorcy, eksperci i samorządowcy spotkali się (tym razem wirtualnie) na największej konferencji biznesowej firm rodzinnych, aby porozmawiać o prowadzeniu biznesu w czasach pandemii i kryzysu gospodarczego, o tym jak firmy radzą sobie w trudnych warunkach oraz jak planują dalszą działalność w nadchodzącej „nowej rzeczywistości”.

U-RODZINY 2020 odbyły się pod hasłem przewodnim „Czas przemian”. Przez pięć dni konferencji udział w niej wzięło ponad 500 uczestników oraz blisko 70 prelegentów, w organizację wydarzenia zaangażowało się ponad 50 partnerów i patronów, a program merytoryczny zawierał 12 debat i paneli dyskusyjnych, 9 warsztatów oraz networking. Nagrania z wydarzenia dostępne do obejrzenia na www.u-rodziny.online.

---

11. Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG 20–21 stycznia 2021 r.

Pandemia zmieniła nie tylko otoczenie biznesowe i wpłynęła na kwestie organizacyjno-strategiczne w wielu firmach, ale także wymusiła zmianę formy kontaktów i interakcji – tym razem kongres odbędzie się wyłącznie online i potrwa dwa dni, podczas których 25 ekspertów KPMG wygłosi 13 prelekcji.

W ramach nadchodzącej edycji zaplanowano sesje merytoryczne poruszające m.in. zagadnienia dotyczące zmian podatkowych, wpływu nowej rzeczywistości na sprawozdawczość finansową, a także coraz większej roli cyfrowej transformacji. Wyłącznym organizatorem i patronem merytorycznym kongresu jest firma audytorsko-doradcza KPMG w Polsce. Udział jest bezpłatny i możliwy po wcześniejszej rejestracji oraz otrzymaniu akredytacji.

Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny (rejestracja trwa do 14 stycznia 2021 r.): home.kpmg/pl/kongresKPMG

---

Poprawić życie osób z niepełnosprawnością

24 godziny – zaledwie tyle czasu miały do dyspozycji zespoły pracujące nad innowacjami, które mają poprawić życie osób z niepełnosprawnością ruchową. Uczestnicy z całej Polski zdalnie tworzyli prototypy metodą Design Thinking. A konsultantami ich prac byli pracownicy Leżę i Pracuję, którzy dzielili się swoimi problemami, jakie napotykają każdego dnia w związku z niepełnosprawnością ruchową.

Zwyciężyło rozwiązanie Wheelky poszerzające funkcjonalność „okularów” do sterowania urządzeniami za pomocą wzroku oraz zębów (dla osoby sparaliżowanej czterokończynowo) o nowe funkcje umożliwiające m.in. samodzielne poruszanie się.

Wyróżnienie otrzymało rozwiązanie Biureczko Nakryj Się umożliwiające bardziej komfortową pracę osobie z rdzeniowym zanikiem mięśni.

My Company Polska wydanie 1/2021 (64)

Więcej możesz przeczytać w 1/2021 (64) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ