PARP rozstrzygnął konkurs „Bony na cyfryzację”. Pieniadze otrzyma prawie 700 firm w Polsce

wnioski cyfryzacja
Wiele wniosków złożyli właściciele hoteli, fot. Shutterstock
696 projektów zostało rekomendowanych do dofinansowania w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Bony na cyfryzację”, finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Każdy z nich może otrzymać średnio po 215 tys. zł.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Najwięcej inicjatyw pochodziło z województwa mazowieckiego, a najmniej z opolskiego. Wszystkie projekty dotyczyły rozwiązań związanych z cyfryzacją. 

Inwestycje w cyfryzację

– Nie ma wątpliwości, że transformacja gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0, osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju zależy w ogromnej mierze od automatyzacji przemysłu, cyfryzacji przedsiębiorstw, inwestycji w zaawansowane technologie. Firmy powinny inwestować w innowacyjność. Potwierdza to fakt, jaką popularnością cieszył się nabór – powiedział Jacek Żalek, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Najwięcej inicjatyw – aż 121 – rekomendowanych do dofinansowania było z województwa mazowieckiego, kolejno – 103 z małopolskiego. Najmniej pochodziło z województwa opolskiego, z którego rekomendowano do dofinansowania 6 projektów.

– W dziedzinie cyfryzacji mamy jeszcze sporo do zrobienia. Polska podejmuje intensywne działania, aby zwiększyć wykorzystanie IT w przedsiębiorstwach, które odbiega od poziomu innych państw UE – skomentował z kolei Dariusz Budrowski, prezes PARP i dodał: „Bony na cyfryzację” to konkurs dla MŚP, którego celem było łagodzenie skutków COVID-19 oraz ograniczanie ryzyka gospodarczego i społecznego, wywoływanego przez pandemię poprzez transformację cyfrową gospodarki. Dofinansowanie w maksymalnej wysokości 255 tys. zł należy przeznaczyć na zakup oprogramowania, usług programistycznych, a także pokrycie kosztów usług doradczych i szkoleniowych towarzyszących wdrożeniu nowych rozwiązań cyfrowych.

Oto najlepsze startupy w Polsce

Ponad 6 tys. wniosków w konkursie

Do organizatorów konkursu wpłynęło 6 108 wniosków o wartości ponad 1,2 mld zł. Aż 696 z nich zostało rekomendowanych do dofinansowania, z czego większość stanowiły projekty mikroprzedsiębiorstw. 209 inicjatyw, rekomendowanych przez komisję oceny projektów, dotyczyło technologii informatycznych, 113 zarządzania przedsiębiorstwami, a 110 edukacji. Były to najczęściej wskazywane w projektach dziedziny. Dodatkowe punkty w ocenie kryteriów obligatoryjnych otrzymało 474 przedsiębiorstw, reprezentujących branże szczególnie dotknięte pandemią, jak: edukacja pozaszkolna, hotelarstwo, gastronomia, architektura, fizjoterapia, organizacja turystyki oraz wydarzeń takich jak targi, wystawy, kongresy. Wartość wniosków rekomendowanych do dofinansowania wyniosła 149 386 741,21 zł. W ocenie złożonych do PARP wniosków, poza pracownikami PARP, uczestniczyło także 165 branżowych ekspertów zewnętrznych, łącznie oceniający przeprowadzili ponad 11,6 tys. ocen merytorycznych.

Proste pomysły na własny biznes

Na co pieniądze?

Przedsiębiorcy najczęściej wnioskowali o wsparcie projektów dotyczących pracy zdalnej, szkoleń online, elektronicznego obiegu dokumentów, zdalnej obsługi klienta, systemu ERP.

Wśród ciekawych innowacji procesowych znalazła się m.in. organizacja wycieczek, dzięki stworzeniu platformy agregującej wirtualne wycieczki, z funkcjonalnością łatwej usługi za pomocą gogli VR. Innym interesującym projektem jest realizacja zamówień klientów przemysłowych na specjalistyczne maszyny produkcyjne zakładająca wdrożenie oprogramowania do zdalnego prowadzenia procesów nadzorowania maszyn i zdalnego prowadzenia początkowych czynności procesu serwisowania, wspomagającego prowadzenie działań serwisowych i naprawczych maszyn. Na uwagę zasługuje także wdrożenie oprogramowania w zakresie badań laboratoryjnych, dzięki któremu na bieżąco będzie można monitorować temperaturę w lodówkach, w których jest przewożony materiał biologiczny. Wcześniej pomiar temperatury odbywał się ręcznie.

Pierwotnie budżet konkursu zamykał się kwotą 110 mln zł, jednakże za zgodą Instytucji Zarządzającej POIR został zwiększony o blisko 40 mln zł. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ