Nowa wspólna waluta Argentyny i Brazylii

sur
Czy jeśli "sur" - nowa waluta Argentyny i Brazylii zostanie wprowadzony za kilka lat, będzie początkiem nowej Unii krajów Ameryki Łacińskiej? Fot. shutterstock.
Rządy Argentyny i Brazylii chcą walczyć z kryzysami swoich walut - "sur" ma ożywić handel i pobudzić regionalne gospodarki, przy jednoczesnym uniezależnieniu od dolara amerykańskiego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

„Sur” czyli południe (tłumaczenie z języka hiszpańskiego) to pomysł na wzmocnienie rynku w obu potęgach Ameryki Południowej.

Początek prac nad wspólną walutą

- Będzie decyzja o rozpoczęciu analizy warunków koniecznych dla wspólnej waluty, która obejmuje wszystko, od kwestii fiskalnych do wielkości gospodarki i roli banków centralnych - wyjawił "Financial Times" argentyński minister gospodarki Sergio Massa.

W tym tygodniu prezydenci obu państw mają oficjalnie ogłosić rozpoczęcie pracy nad wspólną walutą. Ma to się wydarzyć przy okazji wizyty prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy w Argentynie w związku z rozpoczynającym się w poniedziałek w Buenos Aires Szczytem Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Początek nowej unii w Ameryce Południowej

Agencja Reutera przypomina, że obaj politycy omawiali ten pomysł już w 2019 r. Wtedy jednak nie było zgody banku centralnego Brazylii, więc realizacja idei stanęła w miejscu.

Czy mamy do czynienia z początkiem nowej Unii państw Ameryki Łacińskiej? Wszystko wskazuje, że tak. Finnacial Times informuje, że inicjatywa ma być dwustronnym zobowiązaniem, ale jeśli się powiedzie – oba kraje będą otwarte na przyjęcie do takiej strefy walutowej innych państw południowego kontynentu.

Większa niezależność od dolara

Oba narody są nieprzychylnie nastawione do wpływów USA w regionie. Argentyna zmaga się z dużymi problemami wokół polityki monetarnej (inflacja na poziomie niemal 33 proc.). Łączy je także duży żal do Amerykanów z północy, którzy według nich mieli zły wpływ na gospodarki obu krajów. W związku z tym chcą zmniejszyć wpływ dolara amerykańskiego na ich rynek.   

Czytaj dalej: Polowanie na firmy w kryzysie rozpoczęte? Mamy rekord na rynku fuzji i przejęć