Nowa aplikacja dla Generacji Z? Krakowski startup połączył fintech z social mediami

Rozwiązanie spółki wpisuje się w rosnący trend SocialFi, gdzie kluczowym gronem odbiorców będą przedstawiciele Generacji Z i millenialsi.
– W BNXT zmieniamy zasady gry w świecie cyfrowych finansów i komunikacji. Na świecie są już 3 miliardy użytkowników komunikatorów, ale wciąż widzimy na rynku przestrzeń do zagospodarowania, która wynika z braków w funkcjonalnościach dotychczas dostępnych aplikacji. Nasz pomysł jest odpowiedzią na niezaadresowane potrzeby użytkowników, w szczególności młodych osób, którzy chcą w łatwy i bezpieczny sposób przesyłać pieniądze bezpośrednio w oknie czatu. Z drugiej strony chcemy zaadresować systematycznie rosnącą grupę twórców, którzy szukają możliwości do aktywnej komunikacji ze swoją społecznością. W naszej aplikacji będą mogli się komunikować ze swoimi odbiorcami oraz efektywnie monetyzować swoją twórczość. – komentuje Paula Pierzyńska, CEO BNXT PSA.
Funkcjonalności BNXT
BNXT to wielofunkcyjna platforma łącząca komunikację, finanse oraz platformę społecznościową. Do głównych funkcjonalności aplikacji należą:
- BNXT CHAT – szyfrowany komunikator pozwalający na przesyłanie wiadomości i pieniędzy w jednym miejscu, z pełną ochroną prywatności.
- BNXT PAY – system płatności integrujący bankowość tradycyjną i blockchain, umożliwiający szybkie przelewy i płatności w trybie incognito.
- BNXT ID – unikalne ID użytkownika, które nie wymaga podawania wrażliwych danych osobowych, zapewniając pełną anonimowość.
BNXT HUB – platforma społecznościowa nastawiona na budowanie społeczności, grywalizację oraz aktywną komunikację twórców z odbiorcami, budowanie społeczności, organizowanie wydarzeń oraz grywalizację. Platforma ma umożliwiać efektywniejszą i bezpośrednią monetyzację treści przez jej autorów – zarówno zasięgowych influencerów, jak i osoby skupione na swojej specjalizacji.
- Jesteśmy świadkami dynamicznych zmian na rynku usług cyfrowych. Zauważyliśmy rosnące zapotrzebowanie na integrację komunikacji, finansów oraz świata społecznościowego jednej aplikacji. Dziś nasz produkt jest już w zaawansowanej fazie rozwoju, przygotowujemy się do premiery pierwszej wersji w II połowie 2025 r. – dodaje Dariusz Kobylański, założyciel BNXT.

60% dorosłych Polaków korzysta z mobilnych aplikacji bankowych
W 2023 r. aż 60% dorosłych Polaków korzystało z mobilnych aplikacji bankowych, co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu z 2018 r. Największą grupą użytkowników płatności mobilnych są osoby w wieku 18–24 lat – aż 37% z nich korzysta z tej formy płatności. Pomysł BNXT wpisuje się w rosnący trend platform SocialFi, czy połączenia sieci społecznościowych z usługami i sektorem finansowym. Głównymi odbiorcami rozwiązania spółki będą przedstawiciele Gen Z i millenialsów, którzy aktywnie szukają alternatyw do znanych aplikacji, które ułatwią im codzienne czynności. Tylko w Polsce grupa ta liczy 8,5 mln osób – potencjalnych użytkowników.
– Mamy już opracowaną koncepcję całej aplikacji, stawiamy na doświadczenie użytkownika i bezpieczeństwo, prywatność rozmów oraz płatności. Wdrożyliśmy już kluczowe funkcjonalności we wszystkich obszarach, w tym pełny czat i BNXT ID. Obecnie dopracowujemy model sieci społecznościowej i kwestię monetyzacji treści bezpośrednio przez twórcę oraz funkcje płatnicze. Dziś mamy już gotowe rozwiązanie oparte o stablecoin, a w kolejnych miesiącach będziemy wdrażać bardziej tradycyjne rozwiązanie finansowe, czyli rachunki oraz karty płatnicze, dostarczane przez zewnętrznego dostawcę usług Banking as a Service – wyjaśnia Adam Schimke, CPO BNXT PSA.
BNXT PSA chce pozyskać pieniądze przez crowdfunding
W związku z dynamicznym rozwojem aplikacji oraz jej planowaną premierą, spółka przygotowuje się do pozyskania finansowania w formie crowdfundingu inwestycyjnego na platformie Emiteo. Obecnie trwa pre-kampania, w której inwestorzy składają wstępne, niewiążące deklaracje zainteresowania inwestycją w akcje spółki.
– Do tej pory finansowaliśmy się ze środków założycieli, jednak chcemy przyspieszyć nasz rozwój, dlatego szukamy nowych inwestorów, którzy chcą dołączyć do naszego projektu i wesprzeć rozwój polskiej aplikacji. Rozważamy crowdfunding inwestycyjny, ponieważ taka forma finansowania umożliwia nam również budowę zaangażowanej społeczności, która widzi potencjał w nowoczesnych rozwiązaniach zmieniających codzienne funkcjonowanie młodych pokoleń. – dodaje Paula Pierzyńska.