Mobilność w wersji smart. Zgłoś pomysł i zgarnij 2500 euro

Są cztery kategorie, w których można zgłaszać swoje pomysły. Na zwycięzców czeka prezentacja pomysłu przed publicznością konferencji Infoshare 2022, a także środki finansowe na "dopieszczenie" pomysłu w wysokości 2500 euro.
Czego dotyczy wydarzenie?
W Polsce rośnie świadomość w zakresie konieczności zwiększenia roli zielonych form mobilności, dlatego pomysłodawcy hackathonu chcą skierować zainteresowanie pomysłowych i przedsiębiorczych Polaków w stronę konceptu inteligentnych miast, w których obywatele w dużej mierze wykorzystują środki transportu przyjazne środowisku.
Polska Unia Mobilności Aktywnej dysponuje informacjami na podstawie wcześniejszych doświadczeń, z których wynika, że dochody pochodzące z zarządzania parkowaniem warto wykorzystywać przede wszystkim do dwóch celów. Pierwszym jest zachęcanie mieszkańców do korzystania z efektywnych energetycznie środków transportu - takich jak jazda rowerem czy transport publiczny. Drugi zaś to tworzenie i rozwijanie udogodnień dla kierowców, którzy nie mogą zmienić środka transportu, jakimi są chociażby aplikacje mobilne.
Współorganizator hackathonu to Fundacja Infoshare, organizator największej w Polsce konferencji w zakresie rozwiązań technologicznych, która coraz częściej gości firmy i nieformalne projekty adresujące wyzwania w rozwoju miast, którego transport stanowi krwiobieg. Z roku na rok coraz więcej idei prezentowanych na konferencji dotyczy inteligentnego transportu właśnie w miastach. Rok 2022 na pewno nie będzie inny, szczególnie że 4 najlepsze pomysły uczestników hackathonu również będą się prezentować na tegorocznej edycji konferencji w dniach 6-7 października na AmberExpo w Gdańsku, podczas której spodziewanych jest 6000 uczestników, 500 startupów i 200 prelegentów.
Nie ma wątpliwości, że obecnie mobilność i nowe technologie łączą siły by sprostać wymaganiom współczesnych miast.
Aby kontynuować ideę smart city, zakładającą że mieszkańcy aktywnie biorą udział w rozwoju infrastruktury terenów miejskich, zorganizowany zostanie hackathon nakierowany przede wszystkim na rozwiązania dla miast partnerskich projektu „Parking gets SMART”czyli Gdańska, Heringsdorfu (Niemcy), Kłajpedy (Litwa), Neringi (Litwa) i Växjö (Szwecja).
Pomysły można zgłaszać w czterech kategoriach:
Mieszkańcy: pomysły i rozwiązania na ułatwianie życia mieszkańcom miast partnerskich, jeśli chodzi o transport w obrębie miasta.
Podróżni i turyści: propozycje na ułatwianie w zakresie transportu dla osób przybywających do miast partnerskich.
Administracja lokalna: wspieranie lokalnej administracji w miastach partnerskich, aby mogła pomóc zarówno mieszkańcom, jak i przyjezdnym w lepszym dostępie do wszystkich części miasta.
Kategoria "otwarta": to kategoria, jeśli rozwiązanie nie pasuje do żadnej z trzech powyższych, ale nadal może rozwiązać kluczowe problemy z mobilnością/transportem.
Najlepsze rozwiązanie w każdej z 4 kategorii będzie oceniane przez ekspertów branżowych i mentorów z miast partnerskich. Najlepsze pomysły zostaną zaprezentowane na Infoshare 2022 z wynagrodzeniem 2500 euro za projekt.
Weź udział i zarejestruj się za darmo. Zmieniaj politykę parkingową w miastach bałtyckich i inspiruj do rozwoju zielonych form transportu.
Publikacja artykułu powstała w ramach projektu Parking Gets SAMRT realizowanego z środków Programu Interreg Południowego Bałtyku współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej.