Małe firmy najbardziej dotknięte przez ostatnie rewolucje w prawie

Prezentacja Polskiego Ładu
Prezentacja Polskiego Ładu
Tylko 2 proc. polskich firm uważa, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy poprawiły się warunki do prowadzenia biznesu. Najbardziej krytyczne wobec ostatnich zmian są małe biznesy - wynika z badania CBM Indicator.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

65% przedsiębiorstw uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 33% nie widzi znaczącej zmiany, a dla 2% warunki się poprawiły. Najbardziej krytycznie oceniają rzeczywistość firmy małe – wynika z badania przygotowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

O tym, że warunki do prowadzenia biznesu się pogorszyły, mówi 60% przedsiębiorstw średnich i tylko 42% dużych. Większość firm dużych (52%) nie zauważyło znaczącej różnicy w prowadzeniu biznesu.

Nastroje dotyczące prowadzenia firmy w nadchodzącym czasie w kontekście biznesowym są zróżnicowane: 53% menedżerów ma negatywne nastawienie, a 40% jest pozytywnie usposobiona. Przeważają nastroje niekorzystne. Dotyczy to firm małych i średnich. 

53% firm ma negatywne nastawienie do prowadzenia biznesu. Tak uważa 55% małych, 54% średnich, ale tylko 34% dużych firm. Pozytywne nastawienie sygnalizuje 40%. Optymistycznie oceniają najbliższą przyszłość duże firmy. 64% spośród nich ma pozytywne nastawienie do prowadzenia biznesu w tym roku (w poprzednim badaniu  ten odsetek wynosił 44%). Natomiast odsetek firm średnich, które myślą podobnie, osiągnął 42%. 

Przedsiębiorców zapytano też, co myślą o prowadzeniu firmy w 2022 r., w kontekście zmian w prawie i działań administracji. 62% przedsiębiorstw obawia się takich zmian, w tym 65% małych, 59% średnich i 42% dużych. Tylko 25% firm ma pozytywne nastawienie (42% dużych, 28% średnich i 23% małych). 

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu”  przeprowadził w lutym br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

ZOBACZ RÓWNIEŻ