Krajobraz po pandemii, czyli jak odzyskać sens

Jak odzyskać sens po pandemii
Jak odzyskać sens po pandemii? Fot. Adobe Stock
Pandemia wstrząsnęła nie tylko gospodarką, ale też naszą psychiką. Wielu straciło zapał do robienia kariery. Inni zaczęli wątpić, czy ich praca zawodowa w ogóle ma sens. – Może mieć! Trzeba tylko odkryć swoje talenty i nauczyć się nimi zarządzać – przekonuje w książce „Ty też to masz!” Elżbieta Krokosz, master coach z 20-letnim doświadczeniem.

Elżbieta Krokosz od ponad 20 lat profesjonalnie zajmuje się rozwojem osobistym klientów, jest mówcą i autorką podcastów rozwojowych, a także prekursorką self coachingu. Teraz wydała książkę „Ty też to masz!”, która pomaga odkryć swoje talenty.

Rzecz o tyle aktualna, że w czasie pandemii wiele osób się zatrzymało i zaczęło się zastanawiać nad swoją drogą zawodową. „Czy tak, jak planowałem, zmierzam na szczyt?”. – Wiele osób odpowiada, że owszem, może i na nim są, problem w tym, że to nie ten szczyt, o który im kiedyś chodziło – mówi Elżbieta Krokosz. – Niby wszystko idzie dobrze, robimy karierę, ale jakoś dziwnie brakuje nam zaangażowania i radości. Aż wreszcie pojawia się wypalenie – dodaje.

Rozpalić wewnętrzny ogień

Lekarstwem jest ponowne rozpalenie wewnętrznego ognia. Czyli – według Elżbiety Krokosz – umiejętność odkrycia swoich talentów i wartości. Jak to zrobić? Autorka bazuje na doświadczeniach węgiersko-amerykańskiego psychologa Mihályego Csíkszentmihályiego. Wyemigrował on do Stanów Zjednoczonych w wieku 22 lat, przez lata na uniwersytecie w Chicago badał naukowo zagadnienia szczęścia, kreatywności i dobrego samopoczucia. Zasłynął opracowaniem teorii przepływu (tzw. flow). – Flow to stan pomiędzy satysfakcją a euforią. Kiedy się w nim znajdujemy, potrafimy poświęcić 100 proc. czasu na daną czynność, nie mając nawet świadomości jego upływu. Okazuje się, że człowiek szczęśliwy w pracy to ktoś, kto jest w stanie wygenerować jak najwięcej takich momentów flow – opowiada.

Nie jest prawdą, że aby osiągnąć flow trzeba koniecznie zrezygnować z etatu czy posady w korporacji. – Praca z pasją, w oparciu o własne talenty i wartości jest możliwa bez względu na miejsce – przekonuje autorka. Jej zdaniem, okres pandemiczny spowodował, że rynek pracy nieco się zatrzymał, zmiana pracy przestała być tak łatwa, jak wcześniej. Przestaliśmy też odczuwać satysfakcję z motywatorów, jakimi kusiły nas korporacje, jak np. karty multisport, ładne wnętrza biur, integracja firmowa czy chociażby modne ostatnio darmowe owoce. – Zaczęliśmy się więc siłą rzeczy zastanawiać, co nas tak naprawdę kręci w naszej pracy. Czy rzeczywiście to, co w jej ramach robimy, czy raczej owe osławione „darmowe jabłka” – uśmiecha się Krokosz. – Zadajemy sobie też pytanie, czy jest szansa, byśmy czuli z niej autentyczną radość – uzupełnia.  

Elżbieta Krokosz stara się przekonać, że aby się tak stało, niekoniecznie trzeba dokonywać rewolucji w życiu. – Żeby odnaleźć radość i pasję, nie trzeba od razu rzucać dotychczasowego zajęcia. Lepiej przyjrzeć się swoim zasobom – twierdzi. 

Odkryć talent

Jak odkryć swój talent? Trzeba zacząć od samej definicji tego słowa. Zwykle kojarzymy go z niezwykłymi umiejętnościami artystycznymi czy sportowymi. Ale to duży błąd. – Nie należy się porównywać do innych. Trzeba natomiast porównać ze sobą różne umiejętności, jakie mamy. Talent to coś, co z listy wszystkiego, co potrafimy i do czego jesteśmy zdolni, wypada najlepiej – wyjaśnia autorka. – Według mojej definicji, to dar, z którym przychodzimy na świat i którego wykorzystanie daje nam poczucie szczęścia, a dzięki jego wykorzystaniu powodujemy, że świat staje się lepszy – uważa.

Niektóre talenty przychodzą nam tak naturalnie, że nawet nie mamy śmiałości nazwać ich talentami. Dlatego ich odnalezienie wcale nie jest takie łatwe. Czasem warto sprawdzić, czy przypadkiem mamy jakąś cechę, z której inni ludzie się… śmieją. – Na przykład z tego, że jesteśmy ciekawscy, do każdego podchodzimy, z każdym zagadujemy. Inni postrzegają to jako nasze nieszkodliwe dziwactwo. Ale kto wie, może to być nasz talent do łatwego nawiązywania relacji, bardzo potrzebnego w wielu zawodach. Natomiast ktoś inny codziennie pedantycznie porządkuje wszystkie rzeczy na swoim biureczku. Może to wskazówka, że ma talent do precyzji i porządku? – zastanawia się Elżbieta Krokosz.

To ważne. Pierwszym krokiem do zmiany jest właśnie określenie swoich talentów. Trzeba odpowiedzieć na pytanie, robienie czego daje nam poczucie radości? Uwaga! Nie należy tego mylić z...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 9/2021 (72)

Więcej możesz przeczytać w 9/2021 (72) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ