Jak zarabiać w młodym wieku. Nie musisz mieć 18 lat

Zarabianie w młodym wieku w sieci / Fot. freepik,
Zarabianie w młodym wieku w sieci / Fot. freepik, Freepik.com
Zarabianie w młodym wieku jest możliwe. Dowiedz się, co możesz wykonywać, kiedy nie skończyłeś jeszcze 18 lat. Internet jest pełen możliwości!

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Osoby w młodym wieku, nie mające jeszcze 18 lat, mogą zarabiać pieniądze legalnie w internecie. W większości krajów osoby niepełnoletnie mogą jednak potrzebować zgody swoich rodziców lub opiekunów prawnych, aby podjąć działania związane z zarabianiem pieniędzy w internecie.

Ponadto, w wielu przypadkach, niektóre strony internetowe lub platformy wymagają, aby użytkownicy mieli ukończone 18 lat w celu korzystania z niektórych funkcji lub usług. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przeczytać regulaminy i warunki korzystania z takich platform.

Sprawdź: Chałupnictwo

Należy również pamiętać, że w niektórych przypadkach zarabianie pieniędzy w internecie podlega określonym regulacjom i przepisom, takim jak podatki lub prawa autorskie. W takich przypadkach ważne jest, aby poznać te przepisy i przestrzegać ich, aby uniknąć nieporozumień prawnych w przyszłości.

Zarabianie w młodym wieku - możesz mieć 13 czy 15 lat. Pełnoletność nie jest wymagana

Umowę o dzieło lub zlecenie może podpisać nawet osoba w wieku 13 lat. Praca może być związana z branżą kulturalną, artystyczną, sportową czy reklamową. Młodsze dzieci muszą być natomiast reprezentowane przez opiekuna prawnego. 

Po ukończeniu 15 roku życia potencjalnie można już nawet pracować na etacie. Konieczne jest jednak ukończenie szkoły podstawowej i uzyskanie od lekarza zezwolenia.

Nie ma więc przeszkód, aby zacząć zarabiać jeszcze przed 18-tką. Niemniej trzeba się też odpowiednio przygotować. Potrzebne jest:

  • Konto bankowe, na które otrzymasz pierwszą wypłatę
  • Odpowiednie kompetencje i narzędzia (np. komputer z oprogramowaniem do tworzenia treści)
  • Wiedza na temat podatków - konieczne jest odprowadzanie podatków 
  • Zgody rodziców lub opiekunów prawnych

Jak zarabiać w młodym wieku - proponowane zajęcia

Istnieje wiele sposobów, aby zarabiać pieniądze w internecie, nawet jeśli nie masz jeszcze 18 lat. Oto kilka pomysłów:

1. Ankiety internetowe

Wiele firm płaci ludziom za wypełnianie ankiet w celu zdobycia informacji o produktach i usługach. Istnieją specjalne strony, takie jak Swagbucks, które płacą użytkownikom za wypełnianie ankiet.

2. Praca przy tworzeniu treści

Jeśli posiadasz umiejętności pisania lub tworzenia treści wideo, możesz spróbować zarabiać na tworzeniu treści dla innych. Istnieją strony, takie jak Fiverr, na których możesz oferować swoje usługi i zarabiać pieniądze.

3. Handel internetowy

Możesz sprzedawać swoje produkty lub usługi na portalach aukcyjnych, takich jak eBay lub Amazon. Możesz też sprzedawać swoje produkty na własnej stronie internetowej lub blogu.

4. Freelancing

Możesz oferować swoje usługi jako freelancer w dziedzinach takich jak projektowanie graficzne, programowanie, tłumaczenie, pisanie i wiele innych. Możesz zarejestrować się na stronach takich jak Upwork, Freelancer czy Fiverr.

5. Reklamowanie produktów

Możesz zarabiać jako influencer lub ambasador marki. Firmy często płacą ludziom za reklamowanie swoich produktów na platformach społecznościowych, takich jak Instagram, YouTube czy TikTok.

Zobacz: Klauzula RODO do CV

Praca online dla nieletnich to możliwość dorobienia dla wielu osób. Pamiętaj tylko, że niektóre z tych sposobów wymagają zgody rodziców lub opiekunów prawnych, a także przestrzegania odpowiednich przepisów.