Jak w rodzinie

Anna Kwiatkowska, menedżerka ds. rozwoju produktów 
grupowych w Nationale-Nederlanden.
Anna Kwiatkowska, menedżerka ds. rozwoju produktów grupowych w Nationale-Nederlanden. / Fot. mat. pras.
Zadbaj o zdrowie i dobrostan pracowników, bo to się opłaca. Rozwiązaniem jest wybranie odpowiedniego ubezpieczenia grupowego.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 3/2024 (102)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Choroby cywilizacyjne stają się coraz większym problemem nie tylko w Polsce. Tylko z powodu depresji lekarze w 2022 r. wystawili prawie 386 tys. zwolnień lekarskich, co oznacza niemal 8 mln dni absencji! Koszty dla gospodarki stają się gigantyczne, ale to samo dotyczy firm. Pracownicy borykają się z niewydolnym systemem opieki zdrowotnej, w której by dostać się do lekarza-specjalisty, należy czekać nawet kilkaset dni. Przed przedsiębiorcami staje ważne zadanie.

– Oni mogą pomóc swoim pracownikom, nie tylko ze względu na to, że mają środki i narzędzia. Dla przedsiębiorców to także inwestycja w rozwój firmy – przecież dobrostan pracowników jest niezbędnym elementem w budowaniu sukcesu przedsiębiorstwa – mówi Anna Kwiatkowska, menedżerka ds. rozwoju produktów grupowych w Nationale-Nederlanden.

Dobre ubezpieczenie

Podstawowym narzędziem może być ubezpieczenie grupowe. Produkt znany od lat, wciąż jednak przez wiele małych i średnich biznesów traktowany po macoszemu. Jak zauważa Anna Kwiatkowska, przedsiębiorcy najczęściej zwracają uwagę na liczby – nie tylko na ogólny koszt ubezpieczenia, ale także, np. na liczbę chorób, które znajdują się w polisie.

– To błędne podejście, bo dobre ubezpieczenie grupowe powinno odpowiadać na prawdziwe potrzeby pracowników, a nie praktycznie niewystępujące choroby. W Nationale-Nederlanden przyjęliśmy podejście, zgodnie z którym staramy się odpowiedzieć na najważniejsze wyzwania zdrowotne. Stworzyliśmy ubezpieczenia, które obejmują choroby cywilizacyjne: cukrzycę, choroby nowotworowe czy związane ze zdrowiem psychicznym – komentuje.

Już teraz w Polsce co roku diagnozowanych jest 170 tys. chorób nowotworowych. Jak wynika z badań Nationale-Nederlanden, aż połowa Polaków boi się tej choroby.

– Rozwiązaniem może być odpowiednie rozszerzenie w ramach ubezpieczenia grupowego. Coraz częściej pozwala ono nie tylko na wypłatę środków finansowych, ale także umożliwia uzyskanie szeroko pojętego wsparcia. Może obejmować – np. w przypadku nowotworu – dostęp do specjalistycznej opieki medycznej (szybka diagnostyka) czy usługi wspierające codzienne funkcjonowanie. To holistyczne podejście jest kluczowe, aby ubezpieczeni czuli się nie tylko zabezpieczeni finansowo, ale również otoczeni kompleksową opieką, która odpowiada na ich indywidualne potrzeby i pomaga im w trudnym procesie leczenia – dodaje Anna Kwiatkowska.

Odpowiedzialny jak pracodawca

Poważna choroba wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie pracownika, ale często także i na relacje w firmie. 

– Zarówno inni pracownicy, jak i pracodawcy, nie wiedzą, jak się zachować. Próbują pomóc, ale nie wiedzą jak. Stąd w Nationale-Nederlanden stworzyliśmy cały zestaw poradników i narzędzi, skierowanych również do przedsiębiorców, by mogli oni rzeczywiście skutecznie pomóc swoim pracownikom – zauważa przedstawicielka firmy.

To samo dotyczy problemów ze zdrowiem psychicznym, które dziś, mimo że coraz więcej się o nich mówi, w pracy są tematem tabu. Ludzie z oporami idą do psychologa czy psychiatry, tym bardziej że kolejki do lekarzy finansowanych ze środków publicznych są bardzo długie, a jednocześnie czują wstyd, by przyznać się przed pracodawcą, że mają problem.

– Rozwiązaniem są też produkty ubezpieczeniowe, w których pracownik kontaktuje się bezpośrednio z nieznanym mu przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej, a nie ze znajomymi z pracy. Taka droga jest szybka – co pomaga nie tylko w błyskawicznej reakcji na problemy psychiczne, ale także na kondycję pracownika. To też ważny element budowy wizerunku odpowiedzialnej firmy, który ma coraz większe znaczenie na rynku pracy – dodaje Anna Kwiatkowska.

Eksperci apelują, by pracodawcy przyjęli bardziej świadomą postawę w tym aspekcie. – Pracodawcy rzeczywiście kładą coraz większy nacisk na dobrostan pracowników. W dużych firmach dobre ubezpieczenie grupowe to must-have. W mniejszych bywa różnie – zauważa ekspertka.

Dziś problemem nie jest dostępność środków, ale świadomość ich istnienia. W Nationale-Nederlanden można skorzystać z dwóch wariantów ubezpieczenia zdrowia psychicznego – podstawowego i rodzinnego, który obejmuje także najbliższych. Dzięki temu pracownicy i ich rodziny mogą korzystać z niezbędnych zasobów, które pomagają im w utrzymaniu zdrowia psychicznego, co ma kluczowe znaczenie dla ich ogólnego dobrostanu i efektywności w pracy.

My Company Polska wydanie 3/2024 (102)

Więcej możesz przeczytać w 3/2024 (102) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ