Inflacja w strefie euro: wspólna waluta będzie się umacniać

euro inflacja
Fot. shutterstock.
Euroinflacja w lutym 2023 r. wyniosła 8,5 proc. wobec 8,6 proc. odnotowanych w styczniu 2023 r. Prognozy analityków mówiły o drożyźnie na poziomie 8,2 proc.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Inflacja w strefie euro nie daje o sobie zapomnieć i nadal rośnie. W lutym 2023 r. ceny w strefie euro wzrosły o 0,8 proc., podczas gdy w styczniu odnotowano spadek o 0,2 proc.

Inflacja bazowa w strefie euro

Inflacja bazowa w strefie euro, bez uwzględnienia cen żywności i energii, wyniosła 5,6 proc. r/r w lutym 2023 r. W porównaniu z prognozą wynoszącą 5,3 proc. oraz wynikiem z poprzedniego miesiąca również wynoszącym 5,3 proc., odczyt ten był wyższy.

Euroinflacja Niemcy, Francja, Hiszpania

Z kolei w Niemczech, największej gospodarce strefy euro, inflacja w lutym wyniosła 8,7 proc. r/r, co również przekroczyło prognozę wynoszącą 8,5 proc. Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,8 proc., podczas gdy prognoza wynosiła 0,5 proc.

Inflacja w lutym przyspieszyła również we Francji i Hiszpanii. We Francji wyniosła 6,2 proc., a w Hiszpanii 6,1 proc. Takie wyniki nie pozwalają na optymistyczne prognozy co do przyszłości.

Czytaj dalej: Kolejki w NFZ coraz większym problemem przez opuszczone wizyty. Będą kary za ich nieodwołanie?

Euro się umacnia

Dane te sprzyjają umocnieniu się euro, co potwierdza Łukasz Zembik z Oanda TMS Brokers w rozmowie z portalem Money.pl. Zdaniem eksperta, odkąd znamy wyniki, kurs euro do dolara uległ nieznacznej poprawie. Jak zauważa, w środę polski złoty i inne waluty z regionu również zyskiwały na wartości. W rezultacie dzisiaj opublikowanych danych można spodziewać się kolejnej podwyżki stóp procentowych przez EBC.

Kolejna podwyżka stóp procentowych przez EBC

Główny ekonomista EBC, Philip Lane, podkreślił w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek, że w strefie euro widoczne są już skutki podwyższania stóp, a firmy są pod silną presją cenową z Chin, co może przyspieszyć procesy dezinflacyjne. Dodatkowo Lane nie ma wątpliwości, że dane, które poznaliśmy od ostatniego posiedzenia EBC, wymuszają podtrzymanie oceny, że w marcu konieczna jest podwyżka stóp w strefie o kolejne 50 punktów bazowych do 3,5 proc.

Sytuacja w strefie euro ma również duże znaczenie dla Polski. Analitycy zauważają, że wartość polskiego złotego zależy w dużej mierze od kursu euro do dolara. Ważnym aspektem jest też to, że euro jest walutą w krajach, z którymi intensywnie handlujemy.

Czytaj dalej: Na wszelki wypadek. Najlepsze polskie insurtechy

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ