Globalna centrala Philip Morris International z nowym prezesem. To po raz pierwszy w historii Polak

Globalna centrala Philip Morris International z nowym prezesem. To po raz pierwszy w historii Polak
Jacek Olczak został wybrany na stanowisko prezesa firmy Philip Morris International. To pierwszy Polak w historii, który będzie pełnił funkcję CEO globalnej firmy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jacek Olczak w strukturach Philip Morris pracuje od 27 lat. Dotychczas pełnił funkcję prezesa ds. operacyjnych (COO). Jacek Olczak pochodzi z Łodzi, z wykształcenia jest magistrem ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego. Pracował na stanowiskach finansowych i kierowniczych w całej Europie. Karierę w Philip Morris zaczynał jako menedżer w Dziale Finansów w polskim oddziale firmy w 1993 roku. W kolejnych latach awansował w strukturach firmy na stanowiska kierownicze. Pełnił m.in. funkcję dyrektora zarządzającego rynkami PMI w Polsce oraz w Niemczech i Austrii, by następnie awansować na stanowisko prezydenta PMI na region Unii Europejskiej. W 2012 roku objął stanowisko prezesa ds. finansowych (CFO) PMI, które pełnił do grudnia 2018 roku. Obecnie jest prezesem ds. operacyjnych (COO) PMI, odpowiedzialnym za wdrażanie globalnej strategii PMI oraz za realizację planów komercyjnych w obszarze produktów o potencjale obniżonego ryzyka oraz wyrobów tradycyjnych. W maju 2021 roku będzie nowym prezesem PMI, obejmując fotel CEO z rąk ustępującego André Calantzopoulosa, bezpośrednio po walnym zgromadzeniu akcjonariuszy firmy.

- Bardzo się cieszę, że nowym CEO będzie Jacek. Współpracuję z nim od dekad i doskonale wiem, że jego podejście do firmy, pracowników, a także jego nastawienie na osiąganie wyników oraz dogłębna znajomość naszych produktów, wartości i inwestorów, czynią go idealnym liderem, który jest gwarantem dalszego rozwoju naszego biznesu – mówi André Calantzopoulos, ustępujący CEO Philip Morris International

– Podczas moich siedmiu lat na stanowisku CEO przygotowaliśmy PMI na przyszłość i stworzyliśmy lepsze, oparte na nauce, alternatywy dla pełoletnich palaczy, którzy w przeciwnym wypadku dalej paliliby papierosy. Mamy wiodące globalnie portfolio produktów tradycyjnych i bezdymnych, mamy wybitny zespół zarządzający oraz sprawną, wydajną i szybko uczącą się organizację na całym świecie. Jesteśmy doskonale przygotowani do odnoszenia dalszych sukcesów – dodaje André Calantzopoulos.

- Jestem zaszczycony możliwością kierowania Philip Morris International. Współpracując z André nad transformacją PMI stworzyliśmy warunki, które pozwolą nam dalej realizować wizję świata bez dymu papierosowego, a nawet wykraczać poza nią. Jestem gotów do dalszej współpracy zarówno z André w jego nowej roli, jak i z całym zespołem PMI, w celu zbudowania przyszłości wolnej od dymu papierosowego. To stwarza nam ogromną szansę biznesową oraz przynosi korzyść naszym konsumentom, akcjonariuszom i społeczeństwu – mówi Jacek Olczak, mianowany nowym CEO Philip Morris International. 

Obecny szef Rady Dyrektorów PMI, Louis Camilleri przechodzi na emeryturę z powodów osobistych. Do czasu objęcia jego stanowiska przez André Calantzopoulosa w maju 2021 roku, funkcję tymczasowego szefa Rady Dyrektorów pełnił będzie Lucio Noto. 

Osią transformacji biznesowej Philip Morris International są dzisiaj produkty o potencjale obniżonego ryzyka w porównaniu z papierosami. W minionej dekadzie PMI zainwestowała ponad 7 mld dolarów w badania i rozwój technologii alternatywnych do papierosów, zatrudniając przeszło 400 naukowców i ekspertów. Choć produkty alternatywne do papierosów nie są wolne od ryzyka, to mogą stanowić szansę dla tych palaczy, którzy nie potrafią lub nie chcą zerwać z nałogiem. Globalnie na swoim koncie firma ma blisko 5800 patentów przyznanych za innowacyjne rozwiązania w tym obszarze gospodarki.

- Kiedy pracujesz w firmie tak długo jak ja [od 27 lat] i kiedy zdajesz sprawę, że jesteś na stanowisku, które pozwala ci rozwiązać duży i fundamentalny problem tej firmy – jakim jest jej produkt – i wypracować coś, co będzie lepsze dla konsumenta, to szansa na taką transformację firmy staje się czymś zmieniającym twoje życie. W PMI nikt i nigdy nie zatrzymuje mnie na korytarzu, by zapytać: „Po co to robimy?”. Pytanie, które ciągle słyszę, brzmi: „Jak możemy to zrobić szybciej?”. Jeśli masz produkt lepszy dla tych osób, które w przeciwnym wypadku kontynuowałyby palenie papierosów, to czy nie należałoby zachęcać ich do zmiany? I czy nie powinno się także zachęcać firm do sprzedaży takich alternatywnych produktów, zamiast papierosów? – mówi Jacek Olczak.

- Nam nigdy nie chodziło o zmniejszenie szkodliwości palenia o np. 10 procent. Postawiliśmy sobie poprzeczkę bardzo wysoko: albo rozwiążemy ten problem w stopniu znaczącym, albo wcale. I udało się. Po 10 latach mamy szansę stworzyć przyszłość bez dymu papierosowego. I to jest nasz cel. Dlatego, kiedy słyszę, że tytoń jest niedobry, pytam: który? Nie dzielmy świata na czarny i biały. W latach 70. palacze nie mieli alternatywy. Dzisiaj wiemy, że to głównie toksyny w dymie papierosowym są odpowiedzialne za nowotwory, choroby dróg oddechowych i choroby serca, a nie nikotyna. W naszych produktach podgrzewających tytoń udało nam się zredukować poziomy szkodliwych i potencjalnie szkodliwych związków w aerozolu o 90-95 proc. w porównaniu z dymem papierosowym. Oczywiście idealnym wyjściem jest rzucenie palenia, ale dla części konsumentów to nie jest rozwiązanie – mówi Jacek Olczak. 

Przykład Jacka Olczaka nie jest jedynym dowodem na spektakularne kariery Polaków w globalnych strukturach Philip Morris International. Przykładem jest historia m.in. Mirosława Zielińskiego – byłego prezesa ds. Nauki i Innowacji oraz byłego prezesa ds. Nowych Przedsięwzięć, Andrzeja Dąbrowskiego – prezesa zarządu Philip Morris w Meksyku, Aleksandry Samulewicz – wiceprezydenta ds. produktów o potencjale obniżonej szkodliwości na region UE, Aleksandra Grzesiaka, wiceprezydenta ds. produktów o potencjale obniżonej szkodliwości w USA, czy Michała Mierzejewskiego – prezesa Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie. 

PMI działa obecnie na ponad 180 rynkach i zatrudnia ok. 88 000 osób 

ZOBACZ RÓWNIEŻ