Drony jako usługa w ochronie coraz bliżej. REAKTO po testach z partnerami

Dron REAKTO
Dron REAKTO, fot. materiały prasowe
REAKTO tworzy dronowy System Szybkiego Reagowania - pierwszą tego typu usługę na świecie, która umożliwi realizację lotów interwencyjnych i patrolowych przy wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych. Spółka opracowuje i wdraża własną infrastrukturę, składająca się z sieci stacji dokujących i floty dronów, która rozmieszczona w przestrzeni publicznej będzie realizować zadania operacyjne w czasie krótszym niż może trwać zorganizowane włamanie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

REAKTO jest zarówno producentem, jak i operatorem rozwiązania. Obecnie spółka finalizuje I etap pilotażu, w ramach którego zostały przeprowadzone konsultacje z Partnerskimi spółkami z branży ochrony, m.in. Seris Konsalnet, Taurus Ochrona, Capital Security czy Vip Security System, a także realizowane były testy usługi w symulowanych warunkach rzeczywistych.

- W ramach ostatnich działań zależało nam przede wszystkim na weryfikacji parametrów operacyjnych i technicznych naszej usługi przed decydentami z branży ochrony. To jest bardzo ważne przed przystąpieniem do jej integracji z ofertą partnerów, aby dokładnie poznali nasze możliwości i ograniczenia, a także plany na przyszłość - mówi Wojciech Stawiarski, CEO REAKTO.

Pilotaż Systemu Szybkiego Reagowania trwał od maja, a w początkowej fazie obejmował testy wewnętrzne technologii przy równoczesnych konsultacjach merytorycznych z Partnerami. Po podpisaniu umów pilotażowych początkiem jesieni, REAKTO rozpoczęło testy ze spółkami z branży ochrony, realizując działania m.in. w zakresie weryfikacji fałszywych alarmów, reakcji na zgłoszenia alarmowe i wsparcia taktycznego grupy interwencyjnej przy wykorzystaniu dronów.

- Wszystkie dni testowe, podczas których między innymi wykorzystywaliśmy BSP do wsparcia grupy interwencyjnej, przebiegły pomyślnie i spełniły oczekiwania partnerów. Płynnie przechodzimy do kolejnych etapów, między innymi pilotażu na obiektach klientów - dodaje Stawiarski.

Jakie są kolejne etapy pilotażu?

REAKTO rozpoczęło przygotowania do kolejnych etapów pilotażu, które odbędą się wraz z partnerskimi firmami oraz zainteresowanymi samorządami. REAKTO podpisało listy intencyjne m.in. z Miastem Mysłowice oraz z Gminą Skawina. Pierwsze testy rozwiązania na tych obszarach planowane są na I kwartał 2023 roku. W ramach pilotażu w Mysłowicach dronową ochroną zostanie objęty zabytkowy obiekt po kopalni Mysłowice, który jest notorycznie rozkradany. W Skawinie natomiast, we współpracy ze Strażą Miejską spółka planuje przetestować usługę na obszarze całej gminy, m.in. w zakresie patrolowania terenów publicznych - ulic czy placów zabaw.

ZOBACZ RÓWNIEŻ