Cudów nie ma

Ozempic, fot. Shutterstock
Ozempic, fot. Shutterstock
Czy istnieje „cudowny lek na odchudzanie”? Celebryci przekonują, że tak. Problem jest jednak bardziej złożony, a uwierzenie w zbawienne skutki magicznych tabletek może skończyć się bardzo źle.

Marzec 2023 r., Los Angeles. Trwa gala rozdania Oscarów. Gospodarz wydarzenia Jimmy Kimmel – popularny prezenter telewizyjny i komik – rozpoczyna wieczór tradycyjnym monologiem. W pewnym momencie żartuje: „Wszyscy wyglądacie świetnie. Kiedy rozglądam się po tej sali, to zaczynam się zastanawiać, czy sam nie powinienem stosować ozempicu”. Publiczność reaguje gromkim śmiechem.

Ale czy powinno nam być do śmiechu? Odkąd do stosowania ozempicu i wegovy, „cudownych leków na odchudzanie” przyznali się celebryci, chwaląc się przy tym niesamowitymi efektami, preparat wyprzedaje się na pniu, więc brakuje go dla naprawdę potrzebujących diabetyków. Wielu lekarzy bije na alarm, dietetycy mówią o przełomie w walce z otyłością, natomiast Novo Nordisk – producent ozempicu – notuje giełdowe rekordy.

O co chodzi w całym tym zamieszaniu?

Kawałki tortu

– W rosnącej popularności takich leków jak ozempic czy wegovy dostrzegam więcej szans niż zagrożeń – zaczyna Maria Hahn, CEO Nutrix, a więc startupu rozwijającego technologię AI do badania glukozy i leczenia otyłości. – Kluczowe jest jednak, że tego typu leki wymagają monitorowania i nadzoru lekarza, co oznacza, że pacjenci powinni otrzymać odpowiednie wsparcie i opiekę – dodaje przedsiębiorczyni.

Ozempic to lek z grupy hormonów peptydowych pomagający zmniejszyć stężenie glukozy we krwi. Jego substancja aktywna – semaglutyd – ma jednocześnie właściwości hamujące apetyt, dlatego preparat zaczął być stosowany off label (poza wskazaniami) do leczenia otyłości. Obecnie stan prawny wygląda w ten sposób, że ozempic początkowo był zarejestrowany jako lek wyłącznie dla chorych z cukrzycą, natomiast w 2021 r. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), a rok później Europejska Agencja Leków (EMA) zarejestrowały go również do leczenia otyłości.

Nieco inaczej sytuacja wygląda z wegovy – ten preparat od początku był rejestrowany z myślą o leczeniu otyłości. Na razie jest zarejestrowany wyłącznie w kilku europejskich krajach, wśród których nie ma Polski.

Ponadto niedawno pojawiły się informacje, że podobno ozempic miał być skuteczny także w leczeniu innych chorób np. alzheimera. W tej chwili nie ma dostatecznych dowodów naukowych potwierdzających skuteczność ozempicu w niwelowaniu objawów tej choroby. Zwiększa się natomiast zainteresowanie potencjalnym związkiem między otyłością, cukrzycą typu 2 a ryzykiem rozwoju alzheimera. Z kolei sama choroba jest wręcz czasem nazywana cukrzycą typu 3.

– Leki z grupy GLP-1 pomagają pacjentom, w przypadku których wcześniej dostępne terapie cukrzycowe zawiodły. W czasie badań zaobserwowano redukcję masy ciała, więc przeprowadzono badania kliniczne w tym kierunku. Ich wynik okazał się bardzo perspektywiczny, jednak należy pamiętać, że najlepsze rezultaty osiągają osoby, które oprócz stosowania leków...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 3/2024 (102)

Więcej możesz przeczytać w 3/2024 (102) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ