Nowy zespół? Przedstaw się kreatywnie i profesjonalnie

Przedstaw się w sposób kreatywny i przemyślany / F
Przedstaw się w sposób kreatywny i przemyślany / Fot. Yanalya, Freepik.com
Kiedy dołączysz do pracy w danej firmie, samo przedstawianie siebie może być problemem. Co powiedzieć? Jak to zrobić, aby wywołać dobre wrażenie? Podpowiadamy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kreatywne przedstawienie siebie nie musi od razu oznaczać, że masz zrobić cos zabawnego czy wyjątkowego. Często to po prostu profesjonalny sposób na przekazanie kluczowych informacji na swój temat. 

Jak się przedstawić w nowym zespole? Nie ma większego znaczenia, czy jesteś na spotkaniu online na Teamsach czy Meet, albo czy jest to spotkanie w biurze. Prowadzący spotkanie - zwykle to szef danego działu lub nawet prezes firmy - może poprosić, aby nowa osoba powiedziała na swój temat kilka zadań. I tu dla wielu pojawia się stres. Co powiedzieć? Co pominąć? 

Sprawdź: Cena złota

Nierzadko takie "intro" wywoła pierwsze wrażenie na współpracownikach, które zostanie z nimi na dłużej. 

Autoprezentacja może powodować stres

W trakcie autoprezentacji możesz odczuwać stres, a czasami - już po niej - będziesz niezadowolony, uznając że pominąłeś coś ważnego, albo o czymś powiedziałeś niepotrzebnie. Zdarza się, że autoprezentacje są też przegadane i zwyczajnie dojdziesz do wniosku, że mówiłeś za długo.

Stres związany z przedstawianiem się to nic nowego. Oczy i uszy są nagle skierowane na ciebie, a czasami może to być grupa nawet kilkudziesięciu ludzi. W wyjątkowych sytuacjach - kilkuset. Jednocześnie to duża szansa na zaprezentowanie i wzmocnienie swojej marki osobistej. 

Na czym więc polega sekret przedstawiania się? Warto kierować się prostymi ramami: teraźniejszością, przeszłością i przyszłością. 

Zacznij od stwierdzenia w czasie teraźniejszym. Powiedz coś w rodzaju: 

"Hej, jestem Tomasz i jestem web developerem. Obecnie skupiam się na tworzeniu strony e-commerce dla klienta. Miło mi was wszystkich poznać". 

To dobre przedstawianie siebie dla osób, które nie do końca wiedzą, co powiedzieć i wolą trzymać się niezbędnego minimum. Jeśli powiesz jak masz na imię, czym się zajmujesz i co aktualnie robisz, na pewno nikt nie potraktuje tego w trudny do przewidzenia sposób. 

Zobacz: Pomysł na biznes

Jeśli chcesz, dodaj jeszcze inne szczegóły. Na przykład powiedz coś więcej o bieżącym projekcie, podziel się trochę wiedzą specjalistyczną, albo zdradź innym skąd jesteś (to szczególnie ciekawe, jeśli pracujesz zdalnie). 

Trochę przeszłości, trochę przyszłości 

Podstawy mamy już za sobą. Teraz pora na drugą część twojego przedstawiania się. Pora na czas przeszły. 

Podziel się z innymi - w formie jednego czy dwóch punktów - informacjami o tym, co robiłeś wcześniej. To świetna okazja, aby zbudować lub umocnić swoją wiarygodność. Dzięki informacjom z przeszłości współpracownicy dowiedzą się, z kim mają do czynienia i dlaczego to właśnie ty jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko. Zatrudnili cię jako lidera zespołu? Jesteś dyrektorem? A może senior specjalistą? To, co powiesz, powinno wyjaśnić decyzję firmy o tym, że zaproponowała ci pracę. 

Kiedy mówisz o sobie z przeszłości, pamiętaj że możesz wspomnieć o referencjach od klientów czy pracodawców, a także pochwalić się zrealizowanymi projektami i osiągnięciami. Przykładowo:

"Przed dołączeniem do zespołu pracowałem z dużymi klientami z branży motoryzacyjnej. Tworzyłem tam zarówno strony informacyjne, blogi, jak i sklepy internetowe. Najbardziej udanym projektem jest sklep [nazwa], który pewnie wielu z was zna, a może nawet robi tam zakupy. Za tę realizację dostaliśmy nawet wyróżnienie". 

Dalej - pora na informacje dotyczące przyszłości. Teraz masz okazję do tego, aby zademonstrować entuzjazm wobec nadchodzących projektów i pracy w nowym miejscu. Możesz opowiedzieć o możliwościach w firmie, o tym, nad czym będziesz pracował, a nawet podzielić się swoimi celami. 

"Bardzo się cieszę, że do was dołączam. Nie mogę się doczekać aż zaczniemy wspólnie realizować ten projekt". 

Kreatywne przedstawianie się zgodne z ramami

Właśnie w taki sposób możesz skutecznie się przedstawić, jednocześnie wywołując dobre wrażenie. Jeśli uda ci się wpleść parę ciekawych szczegóły w ramy "teraźniejszość, przeszłość, przyszłość", na pewno całość będzie również kreatywna. 

Stosuj te ramy zawsze, gdy masz okazję do autoprezentacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ