Taylor Swift pobiła rekord sprzedaży albumem "Midnights". Prawdziwy wyczyn w erze streamingu

Taylor Swift / Fot. AP
Taylor Swift / Fot. AP
Taylor Swift ustanowiła rekord sprzedaży w pierwszym tygodniu od debiutu albumu "Midnights". To jej największy sukces sprzedażowy, jeśli chodzi o dotychczasowe albumy, a dodatkowo jest to nie lada wyczyn w dobie platform streamingowych takich jak Spotify.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Fani Taylor Swift kupili album "Midnights" zarówno w wersji cyfrowej, jak i nabyli rekordową ilość płyt winylowych. Już teraz, jak podaje Luminate Data, artystka sprzedała co najmniej 1,58 mln egzemplarzy w różnych formatach. Dzięki temu nowość trafiła na szczyt listy Billboard 200 z najlepszym wynikiem sprzedażowym w roku - i najlepszym sprzedażowym tygodniem od debiutu "25" Adele, co miało miejsce siedem lat temu. 

Midnights trafia do milionów 

Pierwszy tydzień dla albumów muzycznych to kluczowa miara sukcesu - tak przynajmniej było dawniej, kiedy na świecie nie było jeszcze platform streamingowych. W ostatnich latach wyniki sprzedaży jednak stale się pogarszają, ponieważ klienci coraz częściej przestają kupować muzykę na płytach CD czy też w postaci albumów na iTunes. Decydują się zamiast tego na opłacanie abonamentu na Spotify czy Apple Music. 

Midnights Taylor Swift jest dostępny w pięciu kolorach CD i winylu, a także jako kaseta magnetofonowa / Fot. Materiały prasowe

Dla klientów wykupienie abonamentu na platformie streamingowej to wygoda, bo w cenie jednego krążka mają dostęp do setek tysięcy, jeśli nie milionów przeróżnych albumów i wykonawców. Dla artystów - zwłaszcza tych mniej znanych - to porażka, bo bardzo trudno zarabiać na streamingu. Potrzeba 1250 odtworzeń na żądanie, albo 3750 odtworzeń wspieranych reklamami (dostęp darmowy), aby wygenerować taką sprzedaż jaką uzyskujemy ze sprzedaży jednego albumu.  

Zobacz: Ile zarabia się na Spotify

Taylor Swift oczywiście nie ma problemu z pieniędzmi i jest niezwykle popularna, niemniej trzeba przyznać, że ma bardzo lojalną rzeszę fanów. Nie dość, że "Midnights" zanotował już trzeci co do wielkości tydzień streamingu w historii dla albumów muzycznych, jeśli chodzi o liczbę odtworzeń, to artystka i tak sprzedała ogromną liczbę egzemplarzy. 

Sprawdź: Model mentalny

Swift to amerykańska piosenkarka, urodzona w 1989 r. Na rynku działa od 2004 r. i obecnie cieszy się rewelacyjnymi wynikami sprzedażowymi. Na koncie ma już ponad 50 mln sprzedanych albumów, jest zwyciężczynią jedenastu nagród Grammy, jednej statuetki Emmy czy dwudziestu trzech statuetek Billboard Music Awards. Utrzymuje sześć rekordów w księdze Guinnessa.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ