Celsius rozpoczyna proces ubiegania się o ochronę przed upadłością. Pożyczkodawca zwodził klientów

Alex Mashinsky, CEO Celsius / Fot. CNBC
Alex Mashinsky, CEO Celsius / Fot. CNBC
Firma Celsius z sektora krypto rozpoczęła proces o ochronę przed upadłością, zwany Chapter 11. Wcześniej zamroziła konta klientów, nie pozwalając im odzyskać pieniędzy i zwalając winę na "ekstremalne warunki rynkowe".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Firma Celsius rozpoczęła proces ubiegania się o ochronę przed upadłością na podstawie Chapter 11 po miesiącu zawirowań. Chapter 11 (Rozdział 11) zewala na reorganizację zgodnie z prawem upadłościowym Stanów Zjednoczonych. 

W oświadczeniu udostępnionym dla mediów Celsius informuje, że "będzie starał się ustabilizować swoją działalność poprzez restrukturyzację i w sposób, który maksymalizuje wartość dla wszystkich interesariuszy". Firma dodała, że ma obecnie 167 mln dol. w gotówce na wsparcie tych operacji. 

Sprawdź: Covid-22

Warto dodać, że wcześniej w sieci pojawiały się doniesienia, że Alex Mashinsky z rodziną próbował opuścić Stany Zjednoczone, ale plan się nie powiódł i musiał on zostać w Stanach Zjednoczonych. Tego typu zachowanie nie dziwi - niedawno inni założyciele biznesu krypto zrobili dokładnie to samo, ale im się udało i obecnie trwają ich poszukiwania (chodzi o fundusz hedgingowy Three Arrows Capital).

"Jestem przekonany, że kiedyś spojrzymy wstecz na historię Celsius i ocenimy to wszystko jako decydujący moment, w którym działanie z determinacją i pewnością służyło społeczności i wzmacniało przyszłość firmy" - przekonuje w oświadczeniu Alex Mashinsky, współzałożyciel i dyrektor generalny.

Klienci Celsius nieszczególnie wierzą w te zapewnienia, a na Twitterze łatwo znaleźć komentarze osób, które straciły zaufanie do marki. Większość zapowiada, że jak tylko firma odblokuje im pieniądze, natychmiast je wypłacą i nigdy więcej nie skorzystają z jej usług.

Celsius to oczywiście nie jedyna firma, która znalazła się w tarapatach finansowych. Voyager, oferująca podobne usługi pożyczkowe i bardzo wysokie oprocentowanie, złożyła wniosek o upadłość w zeszłym tygodniu. 

Inspiracje: Evan Rachel Wood

Joseph Rotunda, przedstawiciel Texas State Securities Board, informuje że eksperci rynkowi od pewnego czasu spodziewali się takiego obrotu spraw. "Nie zatrzymujemy jednak dochodzeń. Będziemy je kontynuować i pracować nad ochroną klientów nawet w przypadku niewypłacalności tych podmiotów" – mówi w wywiadzie dla CNBC.

Celsius od dłuższego czasu nie odpowiada na prośby i komentarze klientów, a także zawiesił spotkania online, w których m.in. Mashinsky odpowiadał na pytania użytkowników. 

Według dokumentów upadłościowych Celsius ma ponad 100 000 wierzycieli, do których należą zarówno klienci indywidualni, jak i kontrahenci kredytujący. 

Celsius obiecywał, że jest lepszy niż bank 

Celsius był jednym z największych graczy na rynku pożyczek krypto z ponad 8 mld dol. pożyczek dla klientów i prawie 12 mld dol. w zarządzanych aktywach. Informował, że w czerwcu br. miał 1,7 mln klientów i zapewniał coś na kształt lokat krypto z oprocentowaniem nawet na poziomie 17%. Wszystko działało do czasu aż pojawiały się duże spadki na rynku - struktura upadła, zabrakło płynności i Celsius zablokował fundusze klientom. 

Firma została pozwana w zeszłym tygodniu przez byłego menedżera inwestycyjnego, który twierdzi, że Celsius nie zabezpieczył się przed ryzykiem, ale też sztucznie zawyżał cenę własnego tokena i angażował się w działania, które można określić oszustwem. 

Sześciu stanowych regulatorów również wszczęło postępowanie w sprawie Celsius, przekonując że firma "rozmieszcza aktywa klientów w różnych ryzykownych i niepłynnych inwestycjach, transakcjach handlowych i pożyczkowych".

Dodatkowo firma nie informowała klientów o swojej kondycji finansowej, działalności inwestycyjnej, czynnikach ryzyka i zdolności do spłaty zobowiązań wobec deponentów i innych wierzycieli. Większosć ekspertów uważa, że Celsius nie ma obecnie środków, aby pokryć wszystkie zaległe zobowiązania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY