CareTech Human pomoże zmierzyć parametry urologiczne. Tak wygląda przyszłość telemedycyny? [WYWIAD]

CareTech Human pomoże zmierzyć parametry urologiczne. Tak wygląda przyszłość telemedycyny? [WYWIAD]
Objawy z dolnych dróg moczowych pogarszają jakość życia 131 mln mężczyzn w Europie i ponad 6,7 mln w Polsce. Nie ma wystarczającej liczby specjalistów, aby zaspokoić potrzeby, zwłaszcza na obszarach wiejskich i odległych od większych ośrodków miejskich - mówi Irina Belenkaya, Investor Relations Manager.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

CareTech Human wprowadza na rynek urządzenie umożliwiające zdalne monitorowanie parametrów urologicznych. Ukraiński startup zwyciężył w Infoshare Startup Contest 2022. O technologii oraz telemedycynie rozmawiamy z Iriną Belenkaya, Investor Relations Manager w CareTech Human.

Na jakim etapie rozwoju technologii jest wasz startup?

CareTech Human wprowadza na rynek nowe, przełomowe rozwiązanie do zdalnego monitorowania parametrów urologicznych. Nasz produkt łączy urządzenie podłączone do muszli klozetowej z chmurą opartą na uczeniu maszynowym, co zapewnia obiektywne dane zdrowotne i szczegółowe analizy. Ich rezultatem są doskonałe wyniki kliniczne, wczesne wykrywanie oraz ciągłe monitorowanie nawrotów choroby. Naszym celem jest dalszy rozwój technologii, aby stała się nowym standardem opieki w zdalnym monitorowaniu chorób urologicznych. Stworzyliśmy w tym celu dwa typy produktów - platformę Urowell i Sniffer.

Jakie są ich funkcjonalności?

Urowell działa w taki sposób, że użytkownik otrzymuje urządzenie i po prostu przypina je do muszli klozetowej. Od tego momentu, bezproblemowo łącząca się z rutynowym użytkowaniem i nawykami klienta platforma automatycznie wykonuje badania przesiewowe w kierunku wielu chorób urologicznych poprzez monitorowanie objawów schorzeń dolnych dróg moczowych. Pierwszą zweryfikowaną grupą odbiorców naszego produktu jest 14 mln mężczyzn w wieku powyżej 50 lat, którzy borykają się z łagodnym przerostem gruczołu krokowego i syndromem nadczynności pęcherza.

A jak działa drugi produkt?

Sniffer analizuje biomarkery VOC (lotnych związków organicznych) w ludzkim moczu. Mechanizm funkcjonowania jest dość podobny do Urowell - użytkownik otrzymuje urządzenie i montuje je do muszli klozetowej. Od tego momentu Sniffer rutynowo, niezauważalnie i automatycznie przeprowadza kontrolę stanu zdrowia.

Aby zrealizować naszą misję, opracowaliśmy serię prototypów proof-of-concept. Testowaliśmy kluczową funkcjonalność produktu - przede wszystkim oceniliśmy dokładność wyników, zaprezentowaliśmy naszą koncepcję społeczności specjalistów urologicznych. Otrzymaliśmy dzięki temu wiele wartościowych informacji zwrotnych!

Jednocześnie przeprowadziliśmy testy środowiskowe oraz kliniczne dla obu wersji technologii Urowell i Sniffer. Uzyskaliśmy naprawdę dobre wyniki, wskazujące na duży potencjał opracowywanych technologii.

Jak wyglądały początki działalności CareTech Human?

Dan Matsui - założyciel i dyrektor generalny CareTech Human - zaczął rozwijać ideę w pełni zautomatyzowanej usługi kontroli zdrowia w maju 2019 r. W latach 2017-2019 Dan był dyrektorem generalnym przedsiębiorstwa państwowego i był odpowiedzialny za cyfrową transformację sektora opieki zdrowotnej w Ukrainie. W ciągu tych lat wyciągnął kilka wniosków.

Przede wszystkim zauważył, że opieka medyczna do niedawna skupiała się wyłącznie na leczeniu chorób, zmniejszaniu śmiertelności i wydłużaniu oczekiwanej długości życia. Szybko zorientował się, że takie podejście prowadzi do ekstremalnych nakładów ekonomicznych, a przy tym jest nieefektywne. Ludzie coraz częściej zapadają na choroby takie jak rak, infekcje dróg moczowych czy cukrzyca. W przypadku cukrzycy, z ponad 463 mln osób zdiagnozowanych na całym świecie, rocznie umiera ponad 4 mln pacjentów, a liczba osób z bardzo wysokim ryzykiem zachorowania rośnie o 11 proc. rok do roku – obecnie są to 374 mln osób. Tymczasem wczesne wykrywanie chorób może być znacznie skuteczniejsze, dzięki czemu obniży się prawdopodobieństwo degeneracji zdrowia całej populacji oraz zaoszczędzi się późniejsze wydatki na leczenie. Np. w samych tylko Stanach Zjednoczonych koszty leczenia populacji wynoszą 260 mld dol. rocznie. W ujęciu globalnym, ponad 1/3 światowej populacji – ok. 2,4 mld ludzi – nie ma dostępu do podstawowej opieki ze względu na brak placówek ochrony zdrowia.

Po tym jak Dan zakończył kontrakt z Ministerstwem Zdrowia i z sukcesem digitalizował system opieki zdrowotnej, z pasją podszedł do rozwiązania problemu z obecnymi technologiami w zakresie badań przesiewowych i zaproponował innowacyjne podejście do wykrywania chorób na wczesnych etapach.

Czym się odznaczał?

Opracowany przez niego produkt wykazał się doskonałą dokładnością, a ze względu na niewielkie koszty produkcji i montażu, może być szeroko rozpowszechniony i stosowany. To był moment, w którym narodził się startup CareTech Human. Dalsza realizacja pomysłów opierała się na doświadczeniu Dana Matsui w rozwoju biznesu.

Obecnie CareTech Human posiada niezbędne doświadczenie, talenty i fachową wiedzę do realizacji założonych celów. Wszyscy członkowie zespołu mają na swoim koncie duże osiągnięcia oraz bogate portfolio w zakresie opracowywania produktów i ich rozwoju, internetu rzeczy, technologii wbudowanych, uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji, uczenia głębokiego i rozwoju biznesu.

Planujecie ekspansję globalną czy skupiacie się na rozwoju w skali lokalnej?

Objawy dolnych dróg moczowych obejmują objawy związane z oddawaniem moczu, tj. słaby lub przerywany strumień, częstość lub parcie na mocz oraz tzw. nokturię, a więc częste oddawanie moczu w nocy. W sumie objawy dolnych dróg moczowych pogarszają jakość życia 131 mln mężczyzn w Europie i ponad 6,7 mln w Polsce.

W Unii Europejskiej jest 10 tys. urologów, a w Polsce około 1300. „Zagęszczenie urologów” w Polsce jest jednym z najniższych w Europie, co jest jednym z powodów, dla których telezdrowie urologiczne rozwija się tak wolno - po prostu nie ma wystarczającej liczby specjalistów, aby zaspokoić potrzeby, zwłaszcza na obszarach wiejskich i odległych od większych ośrodków miejskich. Ponadto z raportów wynika, że istnieje ogromny brak innowacji umożliwiających udane przeprowadzanie tego typu badań. W dziedzinie urologii nie ma analogicznego rozwiązania do ciśnieniomierza, termometru czy glukometru.

Zamierzamy współpracować z większością krajów rozwijających się. Pierwszą grupą docelową, na której się skupimy, będzie 1,8 mln mężczyzn w Polsce powyżej 50 roku życia, którzy cierpią na łagodny przerost gruczołu krokowego i syndrom nadczynności pęcherza. Dalej będziemy chcieli wprowadzić produkt do innych krajów UE, w których mamy 34 mln potencjalnych klientów. Pomimo ekspansji geograficznej, jesteśmy również zaangażowani w opracowywanie bardziej zaawansowanych wersji produktów do monitorowania innych chorób urologicznych, np. infekcji dróg moczowych, na które okresowo cierpi 50-80 proc. kobiet w Europie.