Bruksela przychylna Polsce: jest szansa na ominięcie podatku od aut spalinowych

Parlament europejski
Poprawiają się stosunki Polski z UE. Kolejne negocjacje mają szansę przynieść korzystne zmiany. / Fot. shutterstock.
Polska nie wprowadzi podatku od samochodów spalinowych – taka jest wstępna zgoda wyrażona przez Brukselę, jak poinformowała w środę Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska. Podatek mają zastąpić dopłaty do droższych aut, bardziej przyjaznych środowisku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Minister Hennig-Kloska, zapytana w Radiu ZET o stanowisko Brukseli w sprawie podatku spalinowego, potwierdziła: "Jest zgoda Brukseli wyrażona w prenegocjacjach, potem wprowadzona do dokumentu, który formalnie zostanie zaakceptowany na dalszym etapie". 

Bruksela przychylna Polsce: jest szansa na ominięcie podatku od aut spalinowych

To oznacza, że unijne instytucje nie będą naciskały na Polskę, by wprowadziła dodatkowe opłaty na samochody spalinowe. To istotna sprawa w kontekście mniej zamożnych właścicieli aut. Regulacje unijne uderzyłyby w tych, którzy tak naprawdę potrzebują wsparcia w zmianie auta na modele bardziej przyjazne środowisku. 

Sebastian Kulczyk: Będziemy dalej budować ekosystem startupowy. Potencjał jest ogromny!

Nowa strategia: zachęty zamiast kar

Już pod koniec kwietnia tego roku, Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zapowiedziała brak planów wprowadzenia podatku od aut spalinowych w Polsce. "Nie będzie podatku od samochodów spalinowych. Przyjmujemy zupełnie inną logikę, logikę dopłat, czyli logikę zachęty, a nie logikę kary" – mówiła Pełczyńska-Nałęcz, cytowana przez Bankier.pl.

Nowe dopłaty do elektryków

Polski rząd chce zamiast karania właścicieli aut spalinowych, wprowadzić system zachęt finansowych dla tych, którzy zdecydują się na zakup samochodów elektrycznych. Minister Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała wprowadzenie dopłat do samochodów elektrycznych "ze średniej półki". Szczegóły programu dopłat opracowuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Allegro rozpoczynie sprzedaż alkoholu online. Czy to legalne?

Poprawa relacji z Brukselą

Dokumenty zawierające uzgodnienia z prenegocjacji muszą jeszcze przejść formalny etap akceptacji. Jednak już teraz widać, że strategia Polski, opierająca się na zachętach zamiast kar, spotkała się z przychylnością unijnych instytucji. To dobra wiadomość. Po latach rządów Zjednoczonej Prawicy politycy powrócili do skutecznego dialogu z urzędnikami UE. Nowy rząd zdołał również zdobyć zaufanie KE w kwestii KPO - na czym bardzo zależało polskim przedsiębiorcom. Możemy więc mówić o poprawie stosunków i relacji z Brukselą.  

ZOBACZ RÓWNIEŻ