ATM zmienia właściciela. Firmę kupuje Global Compute wspierany przez Goldman Sachs

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
MCI.EuroVentures i Mezzanine Management uzgodniły sprzedaż 100 proc. akcji ATM, lidera polskiego rynku centrów danych. Kupującym jest Global Compute Infrastructure, platforma wspierana przez Goldman Sachs Merchant Banking Division. Planowane zamknięcie transakcji spodziewane jest do końca 2020 roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

MCI.EuroVentures po raz pierwszy zainwestował w ATM w 2016 roku, następnie skonsolidował 100 proc. akcji wraz z Mezzanine Management. ATM posiada blisko 20 tys. mkw. nowoczesnych centrów danych w Warszawie, co czyni z tej firmy największego operatora centrów danych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Polski rynek centrów danych systematycznie rośnie w wyniku gwałtownej cyfryzacji polskiej gospodarki, która znacząco przyspieszyła w związku z pandemią COVID-19. Polska szybko staje się kluczowym rynkiem dla największych klientów centrów danych na świecie: w ostatnich miesiącach inwestycje w Polsce zapowiedziały największe światowe firmy z branży, takie jak Google i Microsoft, które zadeklarowały wielomiliardowe inwestycje w tzw. lokalne strefy dostępności. To stawia Warszawę na równi z takimi hubami, jak Frankfurt czy Paryż pod względem infrastruktury data center.

 ATM stale zwiększał skalę swoich centrów danych oraz sieć światłowodową liczącą 4500 km i jest obecnie jedynym w pełni zintegrowanym i gotowym na obsługę tzw. hyperscalerów dostawcą centrów danych w Polsce.

 Transakcja sprzedaży kończy przegląd opcji strategicznych zainicjowany przez ATM w czerwcu 2019 roku.

 - ATM był do tej pory naszą największą inwestycją, dlatego włożyliśmy wiele wysiłku w pozyskanie doskonałego zespołu zarządzającego złożonego z ekspertów pod kierownictwem Piotra Sieluka i Daniela Szcześniewskiego, który przekształcił ATM z lidera technologicznego w dobrze działający i efektywny biznes. EBITDA firmy podwoiła się w trakcie naszej inwestycji dzięki sprawnym procesom sprzedaży i rozważnemu podejściu kosztowemu. Zastosowaliśmy również innowacyjną strukturę finansowania transakcji, która pozytywnie wpływa na zwrot z tej inwestycji. Środki pozyskane ze sprzedaży ATM pozwolą MCI na zwiększenie dynamiki nowych inwestycji buyout w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział Maciej Kowalski, partner i zarządzający funduszem MCI.EuroVentures.

- Wychodzimy z tej firmy zostawiając ją w bardzo dobrej kondycji finansowej i operacyjnej oraz na dobrej drodze do utrzymania pozycji lidera na polskim rynku centrów danych. Cieszymy się, że sfinalizowaliśmy tę inwestycję z Global Compute i Goldman Sachs Merchant Banking Division. Jesteśmy przekonani, że nowy właściciel będzie wspierał firmę i kadrę zarządzającą w kontynuowaniu jej imponujących osiągnięć - dodał Przemysław Głębocki, co-managing partner i dyrektor inwestycyjny w Mezzanine Management.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY