Spadek PKB - zaczyna się efekt domina?

PKB
Niższa prognoza PKB dla Polski, fot. shutterstock.
Polska to jedyny kraj w regionie, dla którego bank Goldman Sachs obniżył prognozę wzrostu PKB w 2022 r.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

To nie jest dobry tydzień dla polskiego rządu. Dane dotyczące polskiej gospodarki prezentują się źle. Na czele z informacją o znacznym obniżeniu wzrostu gospodarczego.

Znaczny spadek PKB

Spadek PKB o 2,3 proc. w drugim kwartale tego roku zaskoczył ekonomistów, którzy podkreślają, że jest to „najgorszy trzeci odczyt w historii statystyk, prowadzonych od 1995 roku”.  

Na potwierdzenie trudnej sytuacji ekonomicznej naszego kraju portal Money.pl przytacza ocenę Banku Goldman Sachs, który zrewidował prognozę wzrostu PKB dla Polski. Jak poinformował wynik PKB jest „znacząco poniżej oczekiwań”. To i tak spory eufemizm, gdyż rodzimi ekonomiści nazywają obniżenie PKB w takiej skali mianem „tragedii”.

Jedyny kraj z niższą prognozą

Tym samym Polska jest jedynym krajem w regionie, dla którego globalny bank obniżył prognozę wzrostu PKB. Widoczny jest kontrast między wynikiem PKB w Polsce a krajami takimi jak Czechy, Rumunia i Węgry gdzie eksperci nie zanotowali podobnych tendencji.

Analitycy Goldmana przedstawiają obliczenia, według których Polska w 2022 roku wypracuje wzrost gospodarczy na poziomie 3,9 proc. podczas gdy poprzednie prognozy mówiły o wyniku PKB na poziomie 5,9 proc.

Czytaj dalej: Erecruiter otwiera drzwi do branży

ZOBACZ RÓWNIEŻ