Gigantyczne przejęcie Microsoftu. Niemal 20 mld dolarów na spółkę tworzącą narzędzia dla szpitali

Microsoft
Microsoft, fot. Adobe Stock
Około 19,7 mld dolarów "w gotówce" zamierza zapłacić Microsoft za przejęcie spółki Nuance Communication, twórcy technologii do automatycznego rozpoznawania głosu i różnych usług dla branży medycznej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak podała firma w komunikacie, Microsoft zapłaci za każdą akcję spółki 56 dolary, czyli o 23 proc. więcej, niż wynosi cena z piątkowego zamknięcia giełdy. Cała wartość transakcji to 19,7 mld dolarów. Jej zamknięcie spodziewane jest w tym roku. Dotychczasowy prezes Nuance, Mark Benjamin, pozostanie na stanowisku. Jego bezpośrednim przełożonym będzie Scott Guthrie, executive vice president działu Cloud & AI w Microsofcie.

Microsoft chce rosnąć w siłę

Nuance zajmuje się tworzeniem oprogramowania chmurowego dla firm medycznych. Oprócz tego stworzyła system rozpoznawania głosu. Działania firmy koncentrują się na branży medycznej - jak podaje Microsoft, obecnie z narzędzi Nuance korzysta 75 proc. radiologów w USA i ponad 77 proc. amerykańskich szpitali. Usuługa Healthcare Cloud odnotowała w 2020 roku wzrost przychodów o 37 proc. w porównaniu do minionego roku (rok fiskalny - zakończony we wrześniu 2020 r.).

Jak deklaruje Microsoft, przejęcie Nuance to podsumowanie współpracy między firmami trwającej od 2019 roku. Microsoft chce rozwinąć się mocniej w obrzarze technologii medycznych. Jak ocenia firma łączny wskaźnik TAM (total addressable market) dla Microsoft w branży medycznej wyniesie już 500 mld dolarów.

Kolejne przejęcia Microsoft

Ostatnie tak duże przejęcie wykonane przez Microsoft to akwizycja Linkedina w 2016 roku. Wówczas za medium społecznościowe zapłacono 26 mld dolarów. W tym roku firma przejęła już Zenimax za 7,6 mld dolarów. Według agencji Bloomberga, niebawem firma ogłosi kolejne przejęcie - prawdopodobnie platformę Discord za nawet 10 mld dolarów.

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY