Atak paniki w pracy. Jak sobie z nim radzić?

Ataki paniki w miejscu pracy zdarzają się coraz cz
Ataki paniki w miejscu pracy zdarzają się coraz częściej / Fot. Usman Yousaf, Unsplash.com
Jesteś w pracy i nagle czujesz głęboki strach. Serce wali, ręce drżą, pojawia się pot, masz problemy ze złapaniem oddechu. Myślisz, że masz zawał serca, ale często to atak paniki. Jak sobie z tym poradzić?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Stowarzyszenia psychologiczne tłumaczą atak paniki jako "nagła fala przytłaczającego strachu". W dodatku taka, która pojawia się całkowicie bez ostrzeżenia i wyraźnego powodu. 

Sprawdź: Jak pisać maila

Objawy fizyczne to przede wszystkim ucisk w klatce piersiowej i duszność. Są one realne, odczuwalne, i łatwo mogą niejako wywołać jeszcze większą panikę. Warto wiedzieć, że ataki paniki nas nie zabiją, ale jeśli występują często i są poważne, na pewno odbiją się negatywnie na jakości naszego życia. 

Skąd biorą się ataki paniki? Objawy

Ataki często wywoływane są przez stresujące sytuacje. Przykładowo nie zrealizowaliśmy bardzo ważnego celu, od którego dużo zależało - i nagle możemy w pracy doznać ataku paniki. Objawy zwykle ustępują, gdy sytuacja stresowa się zakończy (np. spotkanie z zarządem). 

Do ataków paniki bardzo często dochodzi wtedy, gdy czeka nas wystąpienie publiczne, ważne spotkania z klientami czy inwestorami, albo pojawia się konflikt w pracy. Zdarza się, że atak paniki wywołuje awans (lub zwolnienie), albo konieczność pracy nad dużym projektem, kiedy czujemy, że coś nas przytłacza i boimy się, że nie poradzimy sobie z narzuconymi zadaniami. Dla niektórych - zwłaszcza introwertyków - atak paniki może wystąpić nawet na spotkaniu towarzyskim ze współpracownikami, kiedy cały zespół uda się na drinki czy kolację świąteczną.

Objawy ataku paniki obejmują:

  • Bardzo szybkie tętno 
  • Duszność
  • Niemal paraliżujący strach
  • Zawroty głowy, oszołomienie lub nudności
  • Drżenie, pocenie się 
  • Duszenie lub bóle w klatce piersiowej
  • Uderzenia gorąca lub nagłe dreszcze
  • Mrowienie w palcach rąk i nóg
  • Strach, że umrzesz

Słowem: nic przyjemnego. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że to pojedyncze zdarzenia. Wielu ludzi doświadcza ataku paniki raz lub dwa razy w swoim życiu. Jeśli natomiast mamy je częściej, zdecydowanie powinniśmy skonaktować się ze specjalistą zdrowia psychicznego, aby przeprowadzić diagnozę i wyznaczyć plan leczenia.

Inspiracje: Bracia Marx

Zdarza się bowiem, że ataki paniki są mylone z zaburzeniami lękowymi. To drugie, dla jasności, to poważniejszy stan, bo ludzie odczuwają wówczas częsty i wyniszczający strach czy niepokój bez uzasadnionej przyczyny. Utrzymujący się lęk i niepokój może być bardzo dużym, poważnym problemem i nie należy go lekceważyć. Może też stanowić poważny problem w miejscu pracy.

Panika w miejscu pracy. Co robić? 

Atak paniki może wywołać kolega czy koleżanka z pracy, konkretne zdarzenie, albo nawet wiadomości ze świata. Ostatnio np. mieliśmy do czynienia z paniką w Seulu, gdzie doszło do stłoczenia i naporu tłmu podczas plenerowej imprezy z okazji Halloween. Kilkadziesiąt osób doznało zatrzymania akcji serca, zginęło ponad 100 ludzi. 

Jeśli czujemy, że nadchodzi atak paniki w pracy, postarajmy się znaleźć ciche miejsce, w którym możemy usiąść i poczekać aż objawy ustąpią. Jesteś na spotkaniu? Postaraj się wyjść np. pod pretekstem udania się do toalety. Napij się wody, oddychaj głęboko i powoli. Skup się - na poważnie - na głębokim oddychaniu i zamknij oczy, aby nic cię nie rozpraszało. Poświęć na ten cel kilka minut, co spowolni twoje tętno i może przeciwdziałać zawrotom głowy. Odzyskasz także poczucie kontroli, co z kolei sprawi, że zmniejszy się twój strach.

Na miarę możliwości weź też przerwę, np. wyjdź z biura na 15 minut na świeże powietrze. Nie sprawdzaj telefonu, udaj się na krótki spacer, albo po prostu posiedź gdzieś na zewnątrz przez kilka minut. Jeśli natomiast nie jest to twój pierwszy atak paniki - skontaktuj się z lekarzem i nie ignoruj go. 

POLECAMY