AI wspiera wyceny spółek

Dariusz Świniarski, dyrektor Zespołu Zarządzania Portfelami w Skarbiec TFI.
Dariusz Świniarski, dyrektor Zespołu Zarządzania Portfelami w Skarbiec TFI. / Fot. mat. pras.
Utrzymują się silne fundamenty wzrostu na światowych giełdach. Jednym z motorów napędowych pozostaje rozwój projektów opartych na sztucznej inteligencji (AI).
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 4/2024 (103)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

O ile luty relatywnie często przynosi podwyższoną zmienność i dominują w nim spadki ryzykownych aktywów, to drugi miesiąc 2024 r. był odmienny. Na myśl przychodzi 5 lutego 2018 r., gdy po 14 miesiącach przebywania indeksu VIX (zwanego potocznie indeksem strachu) poniżej 16 pkt., wspomniany pierwszy wtorek lutego 2018 r. przyniósł jego skokowy wzrost zmienności. Wartość indeksu VIX wzrosła wówczas aż o 138 proc. W konsekwencji spowodowało to bankructwo funduszy zarabiających na braku zmienności jak np. VelocitySahers Daily Inverse VIX ETN. Fundusz ten zarabiał w otoczeniu stabilnych wzrostów na rynku akcji i obligacji, które były napędzane „Trump trade”, czyli wzrostem federalnych wydatków infrastrukturalnych i zapowiedziami obniżenia CIT w USA. W czasie tamtej hossy FOMC był w cyklu podwyżek, a EBC drukował pieniądze w celu stymulacji gospodarki po kryzysie wywołanym nieoczekiwanym brexitem i sytuacją we włoskim systemie bankowym. W relacjach handlowych USA–Chiny panował chłód, a rozkręcający się protekcjonizm zmniejszał przestrzeń do wzrostu wydajności i zysków amerykańskich spółek.

Patrząc na obraz makro z początku 2018 r., widać wiele analogii do obecnej sytuacji. Większość światowych indeksów akcji (poza Chinami) jest na rekordowych poziomach, trwa najmocniejszy od 40 lat proces zacieśniania monetarnego, a relacje handlowe USA–Chiny są nadal napięte. Czy są to warunki do podobnego flash crashu jak w lutym 2018 r., które mogą przynieść skokowy wzrost zmienności i przewagę emocji nad racjonalnym podejmowaniem decyzji przez inwestorów w ich decyzjach inwestycyjnych?

Takie zdarzenia noszą miano czarnego łabędzia i z natury są nieprzewidywalne. Jednak z uwagi na bieżące otoczenie makro, bazując na analizie top down i fundamentalnej analizie spółek, nie widzę wysokiego prawdopodobieństwa realizacji czarnego scenariusza. Po pierwsze, jesteśmy tuż przed rozpoczęciem przez Fed i EBC cyklu obniżek stóp procentowych, co pozytywnie wpływa na wszystkie klasy aktywów i obniża ryzyko mocnych korekt. Po drugie, jesteśmy w trakcie strukturalnej zmiany paradygmatów światowej gospodarki i powstania nowego trendu sekularnego. Mowa o rewolucji wynikającej z powstania i dalszego rozwoju sztucznej inteligencji (AI).

Wpływ i wszystkie implikacje wynikające z tego zjawiska nie są na obecnym etapie możliwe do wylistowania. To co wiemy obecnie, to fakt, że rozwój AI będzie postępował i będzie rozpościerał się na kolejne sektory gospodarek. W pierwszym etapie największy impakt sztuczna inteligencja wywiera w spółkach technologicznych i tych nastawionych na uzyskanie unikatowego produktu lub usługi. Gwiazdą tej rewolucji jest Nvidia, ale to Tesla, będąc jednym z większych klientów Nvidii, nabywającym jej chipy H100, buduje serwer Dojo z olbrzymią mocą obliczeniową do trenowania AI. W pierwszym kroku efekty pracy Dojo będą wykorzystane na potrzeby dostarczenia na rynek autonomicznego samochodu przez Teslę. W kolejnym zastosowanie mocy obliczeniowej Dojo wraz z doświadczeniem pracujących przy jego obsłudze inżynierów będzie wykorzystane do innych projektów, co może stanowić impuls do rozwoju nowych produktów i usług.

Suma tych czynników powinna wpływać na poprawę wyników spółek z uwagi na zwiększenie wydajności pracy i rozwój nowych produktów, a w konsekwencji na wzrost generowanych zysków, co będzie rzutowało na ich rynkowe wyceny i pomagało rosnąc indeksom. Finalnie zatem – jedyne emocje, jakie obecnie mogę zidentyfikować w aspekcie decyzji inwestycyjnych, to te pozytywne, które stoją za kupowaniem spółek, nawet tych, których wycena jest po dynamicznych wzrostach.

----------

Materiał ma charakter wyłącznie reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie jest formą świadczenia doradztwa podatkowego ani pomocy prawnej. Skarbiec TFI S.A. podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Skarbiec TFI SA z siedzibą: al. Armii Ludowej 26, 00-609 Warszawa (KRS 0000060640).

My Company Polska wydanie 4/2024 (103)

Więcej możesz przeczytać w 4/2024 (103) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ