5 najlepszych polskich startupów security [MY COMPANY POLSKA x INFOSHARE]

REAKTO
REAKTO, fot. materiały prasowe
Bezpieczeństwo - również to związane z cyberatakami - stało się ważne jak nigdy wcześniej. Wiele polskich firm już teraz opracowuje innowacyjne rozwiązania w tym zakresie. Oto 5 rodzimych startupów security, na które warto zwrócić uwagę!

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

REAKTO

To startup z Krakowa wdrażający usługę lotów patrolowych i interwencyjnych przy wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych. System Szybkiego Reagowania tworzony przez firmę jest usługą dronowej ochrony mienia przeznaczoną zarówno dla klientów prywatnych, jak i przemysłowych, a także dla obiektów infrastruktury krytycznej. Spółka jest producentem i operatorem rozwiązania, składającego się z sieci stacji dokujących i floty dronów. REAKTO ściśle współpracuje z partnerskimi firmami z branży ochrony, aby dostosować usługę do wymagań dynamicznie zmieniającego się świata i potrzeb klientów.

Spółka niedawno podzieliła się efektami kilkumiesięcznego pilotażu, w ramach którego przeprowadzono szeroko zakrojone testy technologii, symulowane interwencje z udziałem intruza, grup interwencyjnych i bezzałogowców oraz konsultacje i analizy z Partnerami z branży security, m.in.: Seris Konsalnet, Taurus Ochrona, Capital Security, VIP Security System oraz Sezam Ochrona.

- W ramach działań pilotażowych zależało nam przede wszystkim na weryfikacji parametrów operacyjnych i technicznych usługi Szybkiego Reagowania przed decydentami z branży ochrony. Jest to szczególnie istotne przed przystąpieniem do integracji naszej usługi z ofertą partnerów, tak aby dokładnie poznali nasze możliwości, ograniczenia oraz plany na przyszłość - komentuje Wojciech Stawiarski, CEO REAKTO.

Startup zamknął niedawno rundę inwestycyjną na kwotę blisko 5 mln zł. Pozyskany kapitał przyspieszy finalizację autorskich rozwiązań technologicznych - dronów i stacji dokujących - oraz umożliwi komercyjne wdrożenia na ogólnopolską skalę jeszcze w tym roku.

SpecFile Project

To proste w obsłusze narzędzie do szyfrowania danych i zwiększania bezpieczeństwa dokumentów elektronicznych firmy. Zaszyfrować możemy większość plików: umowy, zdjęcia, filmy czy inne projekty - wszystko, na czym zależy przedsiębiorstwu. 

Obszarów, w jakich sprawdza się SpecFile jest coraz więcej. Dzięki narzędziu można ochronić patenty, plany czy know-how firmy. - To dobry sposób na szyfrowanie danych RODO w firmie - przekonują twórcy firmy. SpecFile sprawdza się w biurach księgowych (da się zabezpieczyć plany finansowe, rozliczenia podatkowe oraz listy płac), a także kancelariach prawnych, ponieważ można chronić pisma procesowe czy informacje osobowe. - Nasze rozwiązanie zachowuje najwyższy standard bezpieczeństwa, a jego obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna - dodają przedstawiciele przedsiębiorstwa.

Traptech

Czyli - jak nazywają swoje rozwiązanie jego pomysłodawcy - "cyfrowe mury obronne". – Jako startup poszukiwaliśmy rozwiązania, które generuje jednoznaczny incydent bezpieczeństwa w przypadku wykrycia atakującego oraz obniża potencjalne negatywne skutki cyberataku, np. otrzymamy dodatkowy czas na reakcję. Trafiliśmy na szereg projektów klasy HoneyPot (wabik na cyberprzestępcę), które częściowo adresowały nasze założenia. Postanowiliśmy pójść o krok dalej i stworzyć platformę, do której trafią pułapki i przynęty, tworząc cyfrowe pole minowe - tłumaczy Piotr Madej, założyciel Traptech.

Firma koncentruje się ponadto na zbudowaniu społeczności specjalistów od cyberbezpieczeństwa, z pomocą której Traptech będzie współtworzył kolejne rozwiązania i usługi.

1strike

Kolejne rozwiązanie z zakresu cyberbezpieczeństwa. 1strike pomaga małym i średnim przedsiębiorstwom lepiej zabezpieczać swój biznes w sieci i upraszcza zarządzanie cyberbezpieczeństwem w MSP. I właśnie skupienie się na MSP - jak wskazują przedstawiciele firmy - ma być największą przewagą podmiotu, ponieważ rozwiązania są dostosowane do potrzeb i możliwości mniejszych organizacji.

Technologia oferowana przez 1strike w dużej mierze opiera się na automatyzacji - dzięki niej przedsiębiorstwo może w łatwy i szybki sposób zidentyfikować swoje słabe punkty oraz szybko je naprawić. Ponadto 1strike stale aktualizuje opracowywane narzędzie, co współcześnie jest o tyle istotne, ponieważ regularnie powstaje nowe złośliwe oprogramowanie.

Co ważne, by wdrożyć rozwiązanie 1strike, nie potrzebujemy wykwalifikowanej kadry - cybertech udostępnia własnych specjalistów z tego obszaru.

Nigriv

Startup specjalizuje się w tworzeniu własnych, unikalnych programów i usług związanych z cyberbezpieczeństwem. Priorytetem Nigriv jest tworzenie przystępnych usług, które pozwolą w jak najszerszym zakresie pomóc klientom w zwiększaniu cyberbezpieczeństwa w ich przedsiębiorstwach. – Poprzez symulacje ataków możemy zidentyfikować pracowników, którzy najbardziej narażają firmę na niebezpieczeństwo oraz straty. A następnie staramy się ich edukować – zdradzają twórcy podmiotu.

– Na rynku wyróżniamy się tym, że mamy dużo różnych specjalistów oraz autorskie oprogramowanie, którego ci specjaliści używają. Dla przykładu: kiedy przychodzimy do firmy robić audyt, to korzystamy tylko z własnego software’u. W Polsce jest mnóstwo firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem, ale wszystkie odsprzedają czyjeś oprogramowania. I w momencie, kiedy ono nie spełnia wymogów klienta, to firma może jedynie rozłożyć ręce. A my możemy zrobić update – dodaje Łukasz Leśniewski, współzałożyciel startupu.

- - -

Konferencja Infoshare 2023 – festiwal społeczności napędzanej technologią!

My Company Polska jest patronem medialnym Infoshare 2023 – największej konferencji technologicznej w CEE, łączącej najnowsze rozwiązania technologiczne z biznesem. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-25 maja w Gdańsku. Co roku biorą w nim udział tysiące uczestników, w tym startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Tegoroczna edycja to aż 9 scen tematycznych, blisko 200 czołowych prelegentów z całego świata, innowacyjne firmy i rozwiązania prezentowane w strefie Expo, a także aż 6 imprez towarzyszących, będących okazją do biznesowego networkingu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ