deweloperzy
zobacz inne tematyBranża deweloperska: Ustawa schronowa podwyższy ceny na rynku mieszkań
Przedstawiciele Polskiego Związku Firm Deweloperskich komentują projekt ustawy schronowej, która wymusi przygotowanie miejsc doraźnego schronienia w budynkach mieszkaniowych. Zdaniem deweloperów vacation legis jest za krótkie, a na rynku brakuje sprzętu, który spełni jej założenia.
Nabywcy "zaklepują" mieszkania u deweloperów. Rynek apeluje o zwiększenie dostępności kredytów
Deweloperzy działający na 7 największych rynkach w Polsce (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Łodzi i Katowicach) sprzedali w styczniu 2023 r. 3,3 tys mieszkań, o 2 proc. więcej niż w grudniu - wynika z danych Otodom Analytics. Wzrosła również aktywność potencjalnych nabywców - ci, którzy mogą, rezerwują mieszkania “na później”.
Kiedy zaczną spadać ceny mieszkań? "Do prawdziwego kryzysu mieszkaniowego jeszcze daleko"
Do prawdziwego kryzysu w mieszkaniówce jeszcze daleko – zapewniają deweloperzy. I mają rację. Jeśli spojrzeć historycznie, ceny mieszkań dopiero zaczną spadać, kiedy RPP zakończy cykl… obniżek stóp procentowych. Dopiero wtedy przyjdzie kryzys.
Mikrokawalerki wcale nie są budowlaną patologią?
Obśmiewane mikrokawalerki, kojarzone z budowlaną patologią, wcale nią nie są. To trend życia w minimalnych warunkach, ale dający poczucie wolności oraz szereg usług, które są wspólne dla mieszkańców. Mikro wcale nie jest gorsze.
Deweloperzy mają małe długi, za to ich podwykonawcy - olbrzymie
Polscy deweloperzy są jedną z najmniej zadłużonych gałęzi budownictwa, w przeciwieństwie do tych, którzy na ich rzecz pracują. 4 644 firm inwestujących we wznoszenie budynków ma zaległości finansowe na prawie 193 mln zł. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej, w ostatnich miesiącach udało im się jeszcze zmniejszyć zadłużenie do poziomu sprzed pandemii.