Moja firma

Czekając na brexit

Czekając na brexit

Stało się. Sic! Wreszcie Wielka Brytania wystąpiła ze Wspólnoty Europejskiej. Nie kończy to jednak procesu brexitu, ale tak naprawdę dopiero go rozpoczyna. Co to oznacza dla przedsiębiorców, którzy mają kontakty handlowe ze Zjednoczonym Królestwem?

Maciej Łuczak 24.02.2020
Państwo kontra przedsiębiorcy

Państwo kontra przedsiębiorcy

Cel nie uświęca środków! – tak Rzecznik MSP Adam Abramowicz skomentował ostatnie działania ZUS wymierzone w matki prowadzące działalność gospodarczą. To nie jest odosobniony problem. Od lat toczy się batalia państwo kontra przedsiębiorcy. Wraz z pogarszaniem się sytuacji finansów publicznych, można spodziewać się tylko nasilenia zmasowanego ataku na różnych frontach.

Plusy dodatnie i plusy ujemne

Plusy dodatnie i plusy ujemne

Wiążąca Informacja Stawkowa miała przynieść ulgę tym firmom, które nie wiedziały, jaki VAT mają naliczać od sprzedawanych towarów. Jak wynika z naszych informacji do 10 lutego na około 2 tys. złożonych wniosków wydano 74 pozytywne decyzje.

PPK nie takie groźne, jak je malują

PPK nie takie groźne, jak je malują

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to ważne zadanie stojące w tym roku przed małymi i średnimi przedsiębiorcami. Dobrze przygotowany proces oszczędzi firmom nie tylko licznych zmartwień, ale też pieniędzy!

PPK. Szansa do wykorzystania

PPK. Szansa do wykorzystania

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmie zawsze wiąże się z koniecznością poniesienia przez pracodawcę dodatkowych kosztów. Środki te można jednak potraktować jako inwestycję.

Cały nasz świat w komórce – jak go nie stracić

Cały nasz świat w komórce  – jak go nie stracić

Komórka jest jak portfel. Tyle że przechowujemy w niej nie tylko zdjęcia najważniejszych dla nas osób, pieniądze, karty płatnicze i dokumenty, lecz również mnóstwo innych wrażliwych informacji, w tym korespondencję czy też dane biznesowe. Źle zabezpieczony smartfon jest bardziej narażony na kradzież niż portfel noszony w tylnej kieszeni spodni.

Jarosław Horodecki 21.02.2020
Ekopojazdy na dużym plusie

Ekopojazdy na dużym plusie

Santander Leasing w całym 2019 r. sfinansował ekopojazdy o łącznej wartości 170 mln zł, co daje dynamikę 112 proc. w ciągu roku. Z tego względu spółka zdecydowała się na przedłużenie promocyjnej oferty finansowania pojazdów elektrycznych 100 proc. oraz uzupełnienie oferty na finansowanie aut hybrydowych 103 proc.

Luksus i duże umiejętności. Autotest

Luksus i duże umiejętności. Autotest

Moda na SUV-y nie mija. To co się zmienia to same SUV-y. Dowodem jest Mercedes GLE, którego historia sięga drugiej połowy lat 90., kiedy to pokazano klasę M. Wtedy było to auto kanciaste, niezbyt efektowne, lecz sprawne w terenie. Obecny model, już nazwany GLE, to pojazd z zupełnie innej bajki.

Kubica w Formule 1 i w DTM

Kubica w Formule 1 i w DTM

Roberta Kubicę czeka wymagający sezon. Będzie kierowcą rezerwowym w F1 oraz będzie się ścigał w prestiżowych wyścigach DTM. Siądzie tam za kierownicą ponad 600-konnego BMW.

Mazda3. Przedmiot powszechnego pożądania

Mazda3. Przedmiot powszechnego pożądania

Nowa Mazda3 wzbogaci rutynę twojej codziennej jazdy – przyda jej blasku i nowych barw. Styl tego samochodu pobudza emocje, a prowadzenia go wyostrza zmysły. W tym aucie nawet zwyczajny dojazd do pracy będzie wyprawą po nowe doświadczenia.

Dokąd jedziemy, czyli motoryzacyjne trendy lat 20. XXI w.

Dokąd jedziemy, czyli motoryzacyjne trendy lat 20. XXI w.

Ratujemy klimat naszej planety, a to znaczy, że powoli rezygnujemy nie tylko z węgla, ale też z ropy naftowej. Branża motoryzacyjna włącza się w ten proces, choć nie zawsze z własnej woli. Zmiany wymuszają konsumenci. I na alternatywnych paliwach się nie kończy.

Jarosław Horodecki 21.02.2020
Skuteczny biznes w handlu. Asortyment dla sklepu

Skuteczny biznes w handlu. Asortyment dla sklepu

Transformacja polskiego rynku FMCG dotyczy nie tylko wyzwań i perspektyw rozwoju pojedynczych sklepów, ale także hurtowni, czyli najważniejszego źródła zaopatrzenia placówek handlowych. To olbrzymie wyzwanie, zwłaszcza w kontekście coraz większej konkurencji zarówno na rynku detalicznym, jak i hurtowym.

Metal droższy niż złoto

Metal droższy niż złoto

Notowania palladu biją rekordy popularności. W ciągu czterech lat jego notowania wzrosły z 500 dol. do 2,5 tys. dol. za uncję. Za tym wzrostem stoi splot niezależnych zdarzeń – volskwagenowska dieselgate, smog w chińskich miastach i zapomniane inwestycje w RPA.

Stabilne ceny ropy to też okazja

Stabilne ceny ropy to też okazja

Geopolityczne zawirowania wywołują krótkotrwałe szoki i skoki notowań ropy. W dłuższym terminie o cenie decydują popyt i dostępność surowca. Popyt zaś w kolejnych dekadach będzie raczej malał. Czy warto zatem inwestować w czarne złoto?

Zostańmy przyjaciółmi

Zostańmy przyjaciółmi

Rozstania zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym nie są łatwe. Kiedy jednak przebiegają w zgodzie i wzajemnym szacunku, obie strony mogą wiele na nich zyskać. Byli pracownicy są nie tylko źródłem informacji o naszej firmie dla nowych kandydatów, ale też mogą pomóc im się wdrożyć.

Biuro, sklep, magazyn. Akademia przedsiębiorczości

Biuro, sklep, magazyn. Akademia przedsiębiorczości

Praca w domu czy nie? A jeśli potrzebny jest lokal na sklep, gabinet lekarski albo magazyn, to lepiej go wynająć, czy kupić? Jak go wybrać, czym się kierować? Jakie pieniądze wchodzą w grę?

Alicja Hendler 21.02.2020
Ostatni dzwonek na duże dotacje dla MSP

Ostatni dzwonek na duże dotacje dla MSP

Ten rok to ostatni moment, w którym możliwe będzie pozyskanie przez MSP dużej dotacji finansowej. Raczej nie ma co liczyć, że takie szanse, jakie stwarzał Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, jeszcze się powtórzą. Firmy, które chciałyby zrealizować projekty – szczególnie te wymagające dużych nakładów...

Skuteczna akcja promocyjna

Skuteczna akcja promocyjna

Przygotowanie i skuteczne zrealizowanie akcji promocyjnej to jedno z podstawowych narzędzi do zwiększenia sprzedaży. Sztuką jest umiejętność uniknięcia błędów i taka konstrukcja kampanii, by odnieść jak największy sukces jak najniższymi kosztami.

Wdrożenie PPK w Twojej firmie – jak je zaplanować, by nie zwariować? 

Wdrożenie PPK w Twojej firmie – jak je zaplanować, by nie zwariować? 

Największe firmy w Polsce wdrożyły już PPK. To wyzwanie stoi jednak jeszcze przed średnimi oraz małymi przedsiębiorstwami. Jak odpowiednio przygotować instytucję do wprowadzenia programu, by nie tylko wypełnić wszystkie obowiązki spoczywające na pracodawcach, ale także skorzystać z wymiernych korzyści wizerunkowych?

Samochód jak biżuteria. Autotest

Samochód jak biżuteria. Autotest

Francuski crossover klasy premium, czyli DS7 Crossback, trzeba traktować jak kunsztowną biżuterię. Można mu wybaczyć pewne niedoskonałości, skupiając uwagę na detalach, którym zawdzięcza swój wygląd. A trudno o bardziej oryginalne auto tej klasy.

Jarosław Horodecki 27.01.2020
Jeśli nie SUV, to co?

Jeśli nie SUV, to co?

SUV-y i crossovery to już łącznie ponad jedna trzecia naszego rynku, a udział ten z roku na rok rośnie. Kupujemy je chętnie, choć takie auta wcale nie sprzyjają oszczędzaniu paliwa. Tymczasem na rynku jest wiele modeli, które w niczym nie ustępują samochodom, które imitują terenówki. Wiele z tych alternatywnych modeli ma zresztą nad nimi istotną przewagę.

Jak przyspieszyć „peceta”

Jak przyspieszyć „peceta”

Pewnego dnia uruchamiamy program i okazuje się, że działa on tak wolno, że trudno z niego korzystać. To problem, z jakim ma do czynienia niemal każdy użytkownik komputera. Jak go rozwiązać? Nie zawsze potrzebny jest zakup szybszego sprzętu.

Rekrutacja, kamera, akcja!

Rekrutacja, kamera, akcja!

Dajcie kamerę pracownikom, a potem pozwólcie im samym opowiedzieć o firmie: dlaczego chcą tam pracować i co ich inspiruje. Taki film przyciągnie innych. Dobre wideo może ułatwić rekrutacje, ale jego stworzenie nie jest proste. Co zrobić, aby uniknąć wpadki?

Czy przenieść firmę za granicę

Czy przenieść firmę za granicę

Wielu polskich przedsiębiorców, zrażonych niezbyt przyjaznym stosunkiem państwa do małego biznesu, zastanawia się, czy nie emigrując za granicę, zarejestrować jednak samą firmę w innym kraju UE wspierającym ludzi z inicjatywą. Podpowiadamy: jeśli już, to w grę wchodzi niewiele państw i bardzo ograniczone możliwości.

Bartosz Bator i Adam Mielczarek, współpraca Michał Karpiński 19.12.2019
Prześwietlamy dewelopera

Prześwietlamy dewelopera

Chciałbyś zainwestować w mieszkanie? Choć upadłości i przekręty deweloperów nie są już tak częste, to warto znać kilka sposobów, by ich sprawdzić. Radzimy, jak to zrobić.

Kiedy mówią o nas źle

Kiedy mówią o nas źle

Internet zrewolucjonizował rekrutacje. Ułatwia poszukiwanie kandydatów, ale pozwala też dzielić się opiniami o firmie. Jeśli te są negatywne, to potencjalni pracownicy zwykle omijają ją szerokim łukiem. Co zrobić, by to zmienić.

Garaż PZU, czyli jak rodzą się innowacje

Garaż PZU, czyli jak rodzą się innowacje

Laboratorium Innowacji PZU analizuje rocznie tysiące pomysłów i prowadzi dziesiątki projektów pilotażowych. Dzięki nim biznes ubezpieczyciela jest innowacyjny i konkurencyjny. Korzystają na tym współpracujące z nim startupy, klienci i sama firma.

Rynek dojrzał i zrobił się zwinny

Rynek dojrzał i zrobił się zwinny

Usługi faktoringowe stają się coraz bardziej różnorodne. Większe przedsiębiorstwa mogą liczyć na elastyczne, dostosowywane do nich rozwiązania systemowe, a mniejsze – na ratunek w postaci mikrofaktoringu.

Alicja Hendler 19.12.2019
Ale jazda! Premiery 2020

Ale jazda! Premiery 2020

Wprawdzie branża motoryzacyjna prezentuje kolejne modele na prąd i niewykluczone, że za kilka lat takich aut będzie o wiele więcej niż teraz, to jednak na razie trzon sprzedaży, i to z gigantyczną przewagą, stanowią samochody spalinowe: na benzynę, diesle i hybrydowe. Najwięcej nowych modeli znajdziemy zatem właśnie w tej kategorii aut.

Elektryki w firmie: na co zdecydować się w 2020 r.

Elektryki w firmie: na co zdecydować się w 2020 r.

W Polsce na koniec 2019 r. było zarejestrowanych ok. 5 tys. samochodów elektrycznych, na świecie jest ich już ponad 5,2 mln. Firmy nie mogą odkładać decyzji o elektryfikacji flot w nieskończoność. Tym bardziej że ekoflota może się po prostu opłacać.

Auto test. Audi A6 Allroad, czyli kombi w teren

Auto test. Audi A6 Allroad, czyli kombi w teren

Choć popularność SUV-ów rośnie, to jednak nadal nie jest to jedyny rodzaj aut, które mogą mieć napęd na cztery koła. Ciekawą alternatywą jest model Audi A6 Allroad – to luksusowe kombi, które ma napęd na obie osie i prześwit zwiększony tak, by można nim było bez obaw wybrać się na nierówną, polną drogę.

Droga do nawigacji idealnej

Droga do nawigacji idealnej

Koniec z papierową mapą! Zamiast wertować atlasy, można już się skupić na drodze i podążać do celu w wybrany sposób, np. najszybciej lub najtaniej. Oczywiście aplikacje z mapami lub urządzenia z nawigacją różnią się między sobą i mają odmienne możliwości. Czasem też, jak to bywa z technologiami, bywają zawodne.