Wydanie 3/2016 (6) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 3/2016 (6)

Data publikacji: 24.02.2016

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 3/2016 (6)

14

Ludzie

Między elektroniką a kręglami

Bezkonfliktowy wizjoner i ciężko pracujący człowiek – mówią o Piotrze Wojciechowskim współpracownicy. Konsekwentnie rozwijając firmę, stworzył – wraz z zespołem, co mocno podkreśla – największe w Polsce prywatne przedsiębiorstwo produkujące dla wojska. Bardzo innowacyjne.

16

Ludzie

Fotele, które leczą

Fotele mają się nie tylko ładnie prezentować. Powinny leczyć – plecy, ale i... relacje międzyludzkie – uważa Dariusz Wilk, prezes i założyciel podpoznańskiej firmy Bejot, której fotele i siedziska, ich innowacyjność, jakość i wzornictwo doceniają już klienci z ponad 20 krajów.

24

Rynki

Polska marka kosmiczna

W podbój kosmosu zaangażowanych jest na świecie wiele małych i średnich firm, w tym szybko się wybijająca, polska Creotech Instruments. Jej strategia podporządkowana jest jednemu kluczowemu celowi: za kilka lat stać się narodowym integratorem mikrosatelitów.

26

Rynki

Szybki pieniądz w grze

Przez trzy lata przychody firmy Eurocent wzrosły w sumie o ponad 60 proc., ale naprawdę przyspieszyły dopiero w 2015 r., gdy poszły w górę o 86 proc. rok do roku. Turbinę udało się włączyć, sprzedając... klientów.

30

Ludzie

Liczy się pomysł, nie kapitał

Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego jednym z najważniejszych problemów naszej gospodarki jest słabość polskiego kapitału i dominacja kapitału zagranicznego. Aby naprawić sytuację, wicepremier proponuje nadzwyczajne działania instytucji państwowych: BGK i innych banków kontrolowanych przez Skarb Państwa, funduszy organizowanych w ramach programu Inwestycje Polskie, spółek Skarbu Państwa, a nawet NBP.

34

Ludzie

Odpowiedz sobie, czego naprawdę chcesz

Dla ludzi biznesu, zależnie od płci, Kamila Rowińska, coach i inwestorka, ma nieco inną radę. W rozmowie z Moniką Kruszewską-Mikucką kobietom proponuje więcej asertywności i delegowania zadań, mężczyznom – żeby nie zaniedbywali życia rodzinnego i znaleźli sobie jakąś pasję. Wtedy rosną szanse, że jasno zdefiniowany cel wytyczy drogę bez najtrudniejszych do udźwignięcia ofiar.

56

Finanse

Pojemne specjalizacje

Inteligentne specjalizacje to dziedziny gospodarki, w których dany kraj czy region ma szczególny potencjał, jeśli chodzi o jego rozwój i ekspansję za granicą. To na te dziedziny mają iść w pierwszej kolejności środki z funduszy UE. Jest to też jedna z najważniejszych zmian w sposobie ich rozdzielania w obecnej perspektywie finansowej.

60

Finanse

Jak zarobić na złych kredytach bankowych

Fundusze wierzytelności to jedna z niewielu grup funduszy inwestycyjnych, które notują stały dopływ gotówki. Inwestorów kusi ich stosunkowo bezpieczna konstrukcja, odporna na zawirowania rynkowe i koniunkturę gospodarczą.

63

Finanse

Wytrawni zarabiają więcej

Inwestowanie w obligacje firm może dać dochód rzędu 3–4 pkt. proc. ponad WIBOR (5–6 proc.) bez podejmowania nadmiernego ryzyka. Można też zarabiać więcej, nawet dużo więcej, ale nie warto opierać strategii na szczęściu.

66

Finanse

Niedoceniane fundusze

Wolna gotówka przeciętnej polskiej firmy leży zazwyczaj na ROR lub na lokacie overnight, rzadziej na innej, nadal jednak najwyżej dwutygodniowej. Niedoceniane są natomiast fundusze – pieniężne, inwestycyjne – w których też przecież można pomnażać majątek, nieraz z lepszym efektem.

70

Finanse

Jak Dawid z Goliatem

Budowa nowej fabryki, magazynu czy biurowca wymaga w Polsce olbrzymiej czujności. I nie chodzi tu o kwestie techniczne, tylko o przepisy, urzędy i samorządy. Nieostrożnych czekają przykre niespodzianki, a często także straty finansowe.

73

Moja firma

Wycena akcji z perspektywy obligacji

Gorący sezon na inwestycyjne przepowiednie mamy już za sobą: teraz rzekomo wiadomo dokładnie, co przyniesie przyszłość w najbliższych miesiącach. Tylko dlaczego tak niewielu autorów rynkowych horoskopów zdobywa się po roku na ich weryfikację?

74

Marketing

Wspomnień czar

Kultowe marki z czasów PRL wracają ostatnio do żywych, jedna po drugiej. Na sentymencie do nich można zarobić, jeśli wykorzysta się umiejętnie drzemiący w nich marketingowy potencjał. A ten nie sprowadza się tylko do wyidealizowanych wspomnień, choć to znakomity punkt wyjścia.

78

Marketing

Jeśli nie baner, to co?

Rośnie nie tylko popularność internetu, ale i jego wielofunkcyjność. Przenosi się więc do niego coraz więcej kampanii marketingowych. Jednak one też przechodzą ostatnio szybkie przemiany. Między innymi dlatego, że na dotychczasowe sposoby reklamowania się w sieci ludzie coraz bardziej obojętnieją.

80

Startupy

Zamień drogą informatykę na „zieloną”

Komputery w firmie to coś równie oczywistego jak drzewa w lesie. Są na tyle powszechne, że nie zwracamy uwagi na to, ile kosztuje nas ich eksploatacja i ile prądu na co dzień zużywają. A warto o tym pomyśleć, bo oszczędności w skali roku mogą być w tym obszarze znaczące.

84

Startupy

Mobilna firma

Technologie mobilne powszednieją, tyle że dla wielu właścicieli firm sprowadzają się do banalnych czynności: sprawdzenia poczty elektronicznej, przejrzenia kalendarza, wysłania kilku ważnych dokumentów. Tymczasem tablet w biznesie może o wiele więcej.

88

Startupy

Ekonomicznie i komfortowo

Udogodnienia, jakie towarzyszą lataniu w klasie biznes, są fantastyczne, ale – powiedzmy sobie szczerze – rzadko warte swojej ceny. Na takie podróże stać zresztą jedynie korporacje. Gdy, prowadząc własną firmę, liczymy każdą złotówkę, wybierzmy najtańszy bilet w klasie ekonomicznej. Taka podróż wcale nie musi być katorgą.

94

Prawo i podatki

Ulga podatkowa na badania i rozwój

Od 1 stycznia 2016 r. zamiast ulgi technologicznej (na nabycie nowych technologii) podatnicy podatku PIT oraz podatku CIT otrzymali możliwość skorzystania z ulgi na badania i rozwój.

96

Prawo i podatki

Nie lekceważmy ochrony danych osobowych

Obowiązek wprowadzenia zasad ochrony danych osobowych dotyczy niemal wszystkich przedsiębiorstw. Nie ma przy tym znaczenia ani ich wielkość, ani forma prawna, w jakiej działalność jest prowadzona.

97

Prawo i podatki

Optymalizacja podatkowa dla wszystkich

Optymalizacja podatkowa pozwala na zmniejszenie obciążeń podatkowych przy jednoczesnej racjonalizacji prowadzonej działalności. Jest możliwa dla każdego podatnika – dotyczy też małych i średnich przedsiębiorstw. Rozsądne korzystanie z optymalizacji podatkowej to sposób na polepszenie wyników finansowych firmy.

98

Fajrant

Cenne lekcje przedsiębiorców

Stres, porażki i popełnianie błędów są wpisane w życie przedsiębiorcy. To, jak sobie z nimi radzi, czasem przesądza o tym, czy przekuje je w sukces. Wyciągnie wnioski czy wywiesi białą flagę? Na pewno jednak nie powinien powtarzać w kółko tego samego w nadziei, że tym razem będzie lepiej. 

102

Fajrant

Poszukiwacze staropolskich smaków

Szczawiowa, pierogi, karkówka lub schabowy, a na przystawkę ogórek i chleb ze smalcem. Tak zdaniem wielu polskich restauratorów wyglądała kuchnia staropolska. I taki jej obraz odtwarzają w swoich menu. Jakże się mylą!

108

Fajrant

Autosamochód

Wsiadamy do auta, wybieramy cel podróży w nawigacji, wciskamy przycisk „start” i... sięgamy po książkę. Samochód bezpiecznie dowiezie nas na miejsce, pozwoli wysiąść jak najbliżej, a potem samodzielnie zaparkuje. Fantastyka? Niekoniecznie...

114

Fajrant

Wyspa Skye: wróżki i gorąca herbata

Krajobraz szkockich Hebrydów, rodem z filmów fantasy, przyciąga latem tysiące turystów. Jednak wiosną lub jesienią wyspy te pokazują nawet bardziej magiczne, choć surowsze oblicze. Można też zrozumieć, dlaczego dla miejscowych gościnność to największa świętość.

120

Fajrant

Odnawialne skanseny nieopłacalnych źródeł

Czy świat stać na kontynuację strategii najbogatszych gospodarek, czyli dotowanie nieefektywnych komercyjnie źródeł zielonej energii? To systemowe marnotrawstwo, zafundowane nam przez krótkowzrocznych polityków, jest największą przeszkodą w walce z globalnym ociepleniem.