maciej łuczak

zobacz inne tematy
Czereśniowy sad

Czereśniowy sad

To wcale nie walkman wyprodukowany przez Sony, pociągi wielkich prędkości, wspaniały reżyser Akira Kurosawa, karaoke, gry komputerowe czy Pokemony były największymi japońskimi wynalazkami w XX w. Jest nim natomiast makaron instant popularnie zwany u nas pieszczotliwie „brykiecikiem”.

Kapitalistyczna alternatywa

Kapitalistyczna alternatywa

Cały świat jest dziełem sztuki, a więc nawet pojedynczy milicjant stojący na ulicy jest dziełem sztuki – ogłosił Waldemar „Major” Fydrych w swoim Manifeście Surrealizmu Socjalistycznego opublikowanym jeszcze w 1980 r. Tak narodziła się Pomarańczowa Alternatywa ośmieszająca swoimi happeningami porządek, a w zasadzie bałagan, PRL-owskiej beznadziei.

Smak Monte Carlo [FELIETON]

Smak Monte Carlo [FELIETON]

Errare humanum est, sed in errare perseverare diabolicum – takie słowa 2 tys. lat temu wypowiedział Seneka Starszy. Znaczą one: „Mylić się jest rzeczą ludzką, jednak obstawanie przy błędzie jest rzeczą diabelską”. Odnoszą się w szczególności do wszelkich działań przeprowadzanych na żywym organizmie naszych podatków, o czym dotkliwie przekonali się nowi parlamentarzyści, którzy bez chwili zwłoki chcieli złożyć korzystną dla suwerena nowelizację ustawy o podatku PIT.

Genialny plan pułkownika Krafta [FELIETON]

Genialny plan pułkownika Krafta [FELIETON]

Niemiecki agent Eryk Getting ma zostać zamieniony na swojego brata bliźniaka Wacława Słowikowskiego, który sympatyzuje z polskim ruchem oporu. Taka była istota świetnego pomysłu pułkownika Abwehry – Krafta – stanowiąca osnowę dziewiątego odcinka „Stawki większej niż życie”. W tych dwóch rolach pojawił się Maciej Damięcki. Identyczna tajna operacja i tylko jeden aktor została wpisana w Polski Ład.

Podatkowy „Hole in One”

Podatkowy „Hole in One”

Nie mam zamiaru należeć do żadnego klubu, który chciałby przyjąć mnie na członka! To zdanie za Groucho Marxem i Woody Allenem mogła powtórzyć śp. Ivana Trump, była żona 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Niestety nikt jej o to nie zapytał. Nieszczęśliwie spadła ze schodów w swojej rezydencji i w taki banalny sposób pożegnała się z fascynującym życiem.

Paragraf 26 [FELIETON]

Paragraf 26 [FELIETON]

Każdy chłopiec wie, że to Jan Domarski strzelił Anglikom „zwycięską” bramkę na Wembley, dzięki której reprezentacja Polski – remisując ostatecznie 1 do 1 – zakwalifikowała się na piłkarskie mistrzostwa świata w Monachium w 1974 r. Potem było już tylko lepiej – spektakularne trzecie miejsce!

Cytując klasyka [FELIETON]

Cytując klasyka [FELIETON]

Milton Friedman by tego nie wymyślił! Słynny liberalny ekonomista z dziecięcą naiwnością mawiał: „Nigdy nie spotkałem się z cięciem podatkowym, które by mi się nie podobało”. Tak może i było w przeszłości. Teraz jest już zupełnie inaczej.

Kompleks polski [FELIETON]

Kompleks polski [FELIETON]

Na czym polegała współpraca w ramach działającej w zamierzchłych komunistycznych czasach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, czyli RWPG? To było finezyjne połączenie: polskiej pracowitości, mongolskiej myśli technicznej, rumuńskiego porządku, albańskiej uczciwości, czeskiej odwagi, niemieckiego poczucia humoru, węgierskiego języka oraz słynnej radzieckiej abstynencji!

Pandemiczne przeciąganie liny [FELIETON]

Pandemiczne przeciąganie liny [FELIETON]

„Wszyscy jesteśmy drużyną narodową”. Warto przypomnieć to stare hasło kampanii marketingowej Biedronki związane z promocją reprezentacji Polski w piłce nożnej przygotowującej się na mistrzostwa Europy w 2012 r. Po 10 latach myśl w nim zawarta stała się rzeczywistością!

Buszując w śrucie sojowej

Buszując w śrucie sojowej

„Graliśmy uczciwie: ty oszukiwałeś, ja oszukiwałem – wygrał lepszy”. To zdanie zawierające głęboką życiową mądrość wypowiada Wielki Szu grany przez Jana Nowickiego w filmie pod tym samym tytułem.