Finanse
Jak w rodzinie
Zadbaj o zdrowie i dobrostan pracowników, bo to się opłaca. Rozwiązaniem jest wybranie odpowiedniego ubezpieczenia grupowego.
Rząd Tuska przedłuża wakacje kredytowe: Ulga dla Polaków do końca 2024 roku
Rząd Donalda Tuska podjął strategiczną decyzję o wydłużeniu okresu wakacji kredytowych, zapewniając tym samym znaczną ulgę dla osób obciążonych kredytem mieszkaniowym. Zmieniono warunki wakacji kredytowych tak, by więcej osób mogło z nich skorzystać. Dodatkowo na specjalną ulgę mogą liczyć rodziny z trójką dzieci i osoby, które straciły pracę.
Obajtek rozchwytywany przez pracodawców? "Mam nawet propozycje z firm międzynarodowych"
Daniel Obajtek w wywiadzie dla SuperExpressu stwierdza, że nie odchodzi na emeryturę, gdyż jest "człowiekiem walki" i "nie zniknie". Jego rzekoma popularność wśród headhunterów może wzrosnąć po nietypowym wyznaniu, bo jak deklaruje były szef Orlenu, przez ostatnie 20 lat pracował po 16 godzin dziennie "łącznie z weekendami".
11 milionów zł na pensje dla zarządu nieistniejącego CPK
Wraz z kolejnymi miesiącami poznajemy skalę malwersacji środków publicznych jakich dopuściła się poprzednia władza. Audyt wewnętrzny w spółce CPK wykazuje, że na pensje zarządu nieistniejącego lotniska przeznaczono 11 mln złotych (w zarządzie zasiadały 3 osoby).
Unia Europejska dołącza do wyścigu zbrojeń. Nowy plan inwestycji w obronność
Unia Europejska nie chce już zależeć militarnie od wyniku wyborów w USA. Bruksela zaprezentowała ambitny plan inwestycji w dziedzinie obronności, mający na celu zabezpieczenie Wspólnoty przed potencjalnym zagrożeniem ze strony Rosji.
Tusk zapowiada nowe sankcje. Całkowite embargo na żywność z Rosji i Białorusi
Donald Tusk zapowiada nowe sankcje przeciwko Rosji i Białorusi. Embargo na produkty rolne i żywnościowe z tych krajów ma obowiązywać, w założeniu polskiego premiera, w całej UE.
Awarie płatności w Lidlu i Biedronce. Paraliż dyskontów
W miniony weekend różne sieci handlowe odnotowały spory problem z płatnościami bezgotówkowymi. W wielu miejscach Polski nie było możliwości dokonania zakupu kartą. Z podobnym problemem zmagał się Lidl tydzień wcześniej.
Biedronka nie łagodzi kursu. Kolejna szpila wbita w Lidla
Dyskont musiał wycofać się z kampanijnego hasła "Biedronka tańsza niż Lidl", po tym jak do akcji wkroczył komornik sądowy rekwirując billboardy szkodliwe dla konkurencji. Nowe hasło jest znacznie bardziej wyrafinowane. Co tym razem wymyślili marketingowcy Biedronki?
Coraz bliżej dużych pieniędzy
Z końcem lutego zakończyła się pierwsza runda naborów do programów FENG dla funduszy inwestycyjnych, które będą inwestowały w polskie startupy. To dobra wiadomość dla każdej innowacyjnej firmy.
AC bliższe kierowcom
Polisy AC dla kierowców zyskują na popularności. Sprzyja temu rozwój produktów dopasowanych do bieżących potrzeb kierowców. Z nową propozycją wyszło LINK4.
Netflix naciąga użytkowników? UOKiK przyjrzy się dodatkowym opłatom w serwisie
Polscy użytkownicy platformy Netflix nie zamierzają niemo poddać się nowej polityce cenowej giganta streamingu. UOKiK sprawdzi czy wysyłane przez nich skargi mogą naruszać przepisy.
Polska rozważa embargo na zboże z Rosji i Białorusi: Decyzja blisko
W obliczu rosnącej niepewności na europejskim rynku rolnym, Polska, pod kierownictwem premiera Donalda Tuska, rozważa wprowadzenie embarga na import zbóż z Rosji i Białorusi.
Zanika strach inwestorów przed recesją
Początek roku przyniósł kontynuację trendów wzrostowych na największych giełdowych parkietach. Ponadto spodziewane spadki inflacji, a także coraz mniejsze obawy związane z recesją podtrzymywały dobre nastroje wśród inwestorów i konsumentów dóbr w rozwiniętych gospodarkach świata.
Decyzja o VAT na Żywność: Kluczowy tydzień dla polskich konsumentów
Oczekiwanie rozstrzygnięcia sprawy zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły spożywcze ma potrwać jeszcze tylko kilka dni. Trwają rozmowy w tej sprawie między resortem finansów a premierem Donaldem Tuskiem.
Przedsiębiorcy w potrzasku składki zdrowotnej: Rząd cofa wyborczą obietnicę
Premier Donald Tusk, reprezentujący Koalicję Obywatelską, obiecał ulgę finansową, która miała odciążyć budżety tysięcy polskich biznesów. Teraz, gdy nadszedł czas realizacji, rząd musi przyznać: obiecanych zmian nie będzie.
Źródła finansowania, których (może) jeszcze nie znacie
Dostęp do finansowania nie jest problemem, jeśli wiesz, czego potrzebujesz. Warto sprawdzić ofertę Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), w której pojawiły się nowe produkty, także finansowane ze środków europejskich.
Wojna cenowa na rynku alkoholi pod lupą prokuratury: Biedronka, Lidl i Kaufland na celowniku UOKiK
Z ostatnich doniesień wynika, że trzy znaczące siatki handlowe działające na polskim rynku – Biedronka, Lidl oraz Kaufland – znalazły się w obszarze zainteresowania organów ścigania. Wszystko za sprawą promocji na alkohol, które prawdopodobnie przekroczyły granice prawa.
Sąd Najwyższy murem za przedsiębiorcami: nie muszą płacić składek ZUS!
W ostatnim orzeczeniu, które może być określane mianem historycznego, Sąd Najwyższy stanął po stronie polskich przedsiębiorców, otwierając przed nimi nowe możliwości optymalizacji obciążeń związanych ze składkami ZUS.
W sidła hakerów wpadają nawet najwięksi: Pepco okradzione z 15,5 mln euro
Grupa Pepco stała się ofiarą potężnego cyberataku: trwa zacięta walka o odzyskanie 15,5 mln euro.
Za mało pracowników w Biedronce? "Mam dość pracy za trzech"
Pracownicy sieci Biedronka planują protesty przeciwko pracodawcy, czyli portugalskiej firmie Jeronimo Martins. Chodzi nie tylko o podwyżki wynagrodzeń, ale głównie o to, że według sprzedawców, w sklepach zatrudnionych jest za mało osób, co ma prowadzić według nich do pracy ponad siły.
Szturm AliExpress i Temu na Europę: Polscy przedsiębiorcy nawołują do bojkotu chińskich giantów
Chińskie giganty e-commerce, zdobywają coraz większą popularność w Europie, przyciągając miliony użytkowników dzięki atrakcyjnym cenom. Te niskie ceny, jak podaje "Rzeczpospolita", są częściowo wynikiem wsparcia chińskiego rządu, co budzi niepokój wśród polskich sprzedawców.
Ulga podatkowa w spadku po Polskim Ładzie PiS: "Pałacyk plus" obniży koszty mieszkania w zabytkach
Przy rozliczeniu PIT za rok 2023 można skorzystać z ulgi podatkowej na zabytki, przeznaczonej dla osób fizycznych. Na tym rozwiązaniu najbardziej skorzystają mieszkańcy zabytkowych budynków, starych kamienic, osiedli robotniczych. Co warto o nim wiedzieć?
Producenci jaj w pułapce dyskontów. Wojna cenowa uderza w wytwórców
Rywalizacja cenowa między dwoma dominującymi sieciami handlowymi w Polsce, Biedronką i Lidlem, doprowadza do sytuacji, w której pewne produkty są sprzedawane poniżej kosztów produkcji.
Wojna cenowa na polskim rynku dyskontów: tak tanio nie było już od lat
Dyskonty walczą z inflacją skuteczniej niż NBP? Ceny spadają w wyniku wojny handlowej między Biedronką a Lidlem. Czy to oznacza, że markety mogłyby sprzedawać żywność znacznie taniej?
Zaskakująca stabilizacja: Bank Centralny Turcji trzyma stopy procentowe w ryzach
Bank Centralny Republiki Tureckiej (TCMB), pod nowym kierownictwem, utrzymał referencyjną stopę procentową na poziomie 45,00% - najwyższym od 2002 roku.
Prezes IDM: Dla rozwoju rynku kapitałowego znieśmy podatek Belki
Prezes IDM Waldemar Markiewicz proponuje zniesienie lub modyfikację podatku Belki. To krok w kierunku pobudzenia aktywności inwestycyjnej w kraju. Krok konieczny, bo jak zauważa "Polski system kapitałowy jest niedorozwinięty".
Niemcy potrzebują imigrantów. Rząd przyznaje się do błędu
Niemcy biją się w pierś i przyznają, że stoją przed koniecznością przeprowadzenia głębokich reform oraz otwarcia się na imigrację. Tylko dzięki takim działaniom możliwe będzie odbudowanie siły roboczej i stymulowanie wzrostu gospodarczego. Problem w tym, jak pogodzić to z nastrojami społecznymi.
Rolnicy i przetwórcy tworzą wspólny front przeciwko wielkim sieciom handlowym
Rolnicy od miesięcy wyrażają swój sprzeciw wobec implementacji Europejskiego Zielonego Ładu, unijnej strategii "od pola do stołu" oraz Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Do protestów dołączyło także Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP (SRW RP). Przetwórcy oskarżają o swoje problemy duże sieci handlowe.
W 2024 r. połowa ludności świata zagłosuje w wyborach. Jak ich wynik wpłynie na rynki finansowe?
W 2024 r. połowa ludności świata będzie mogła zagłosować w wyborach. Ich głosy zdecydują nie tylko o kształcie ich ojczyzn, ale również świata, ponieważ do urn pójdą m.in. obywatele UE w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a Amerykanie będą wybierać prezydenta. To właśnie wybory w USA mają największy potencjał zmian na globalną skalę. Jak wpłynie to na rynki finansowe?
Marcowa waloryzacja ZUS: Więcej w portfelach emerytów i rencistów
ZUS zapowiada wzrost świadczeń od przyszłego miesiąca. Wyższe będą nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki. Wskaźnik waloryzacji w tym roku wyniesie 112,12 proc.
Ważne zmiany w "wakacjach kredytowych". Projekt ma być procedowany "bardzo szybko"
Rząd bada możliwość wprowadzenia nowych rozwiązań w "wakacjach kredytowych." Andrzej Domański, minister finansów, podczas rozmowy w Programie 1 Polskiego Radia, zasygnalizował, że prace nad projektem dotyczącym tzw. wakacji kredytowych są już bliskie finału.
Zaufanie w sektorze finansowym wyższe niż mogliśmy przypuszczać
– Uskarżamy się na brak zaufania od lat, a nam wyszło, że ono jest. Może nie bardzo wysokie, ale jest – potwierdza prof. Dominika Latusek-Jurczak z Akademii Leona Koźmińskiego. Jak się okazuje, zaufanie wewnątrz sektora finansowego w Polsce, na tle innych krajów Europy Zachodniej, wygląda całkiem dobrze.
NBP pomoże sfinansować budowę CPK i elektrowni jądrowej?
Członek Rady Polityki Pieniężnej Ireneusz Dąbrowski proponuje, by gigantyczne projekty infrastrukturalne takie jak Centralny Port Komunikacyjny (CPK) czy budowa elektrowni jądrowej finansować z emisji obligacji celowych.
Jeśli nie mieszkania, to co?
Polacy, jeśli już inwestują, to najczęściej w nieruchomości. Tyle że ich ceny są bardzo wysokie, a równie bezpieczne alternatywy dosłownie „leżą na ulicy”.
Inwestycja Intela w Polsce - rząd chce renegocjować umowę z tech-gigantem
Ministerstwo Cyfryzacji zainicjowało procedurę udzielenia pomocy publicznej dla planowanej przez Intel inwestycji w fabrykę półprzewodników w gminie Miękinia. Pojawiają się głosy o renegocjacjach warunków umowy z rządem, które mogą dotyczyć większego zaangażowania Intela w polską naukę.