Zielona transformacja i walka o talenty. Banki szykują się na nowe wyzwania
Zielona transformacja, Fot. materiały prasowez miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 10/2021 (73)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
Sesja kończąca tegoroczny Europejski Kongres Finansowy rozpoczęła się od podsumowania prac w ramach tzw. okrągłych stołów, podczas których eksperci analizowali najważniejsze kwestie stojące przed sektorem bankowości.
Ludwik Kotecki, dyrektor Instytutu Odpowiedzialnych Finansów, zwrócił uwagę na poważne wyzwania gospodarcze, jakie stoją przed instytucjami finansowymi. – Wzrost gospodarczy jest nieco wyższy niż zakładany. W lepszej kondycji niż przewidywano w czerwcu są finanse publiczne. Inne wskaźniki, jak np. poziom bezrobocia, również są dobre. Tyle że widzimy nowe problemy – powiedział.
Kotecki wskazał na pogłębiające się nierówności gospodarcze związane m.in. z wysoką inflacją czy też rosnącym deficytem na rachunku obrotów towarowych, czyli negatywnym bilansem płatniczym w Polsce.
Największe wyzwania dla sektora bankowego
Uczestnicy panelu głosowali na największe ich zdaniem trudności, jakie stoją przed sektorem bankowym. – Transformacja energetyczna wygrała minimalnie z nierozsądną polityką fiskalną państwa. To bardzo optymistyczne – zauważył Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego.
Głos zabrali też prezesi najważniejszych banków w Polsce. – Kluczowym tematem dla sektora to wciąż kredyty walutowe i frankowe – zauważyła Elżbieta Czetwertyńska, wiceprezes zarządu Banku Handlowego w Warszawie.
Cezary Stypułkowski, prezes zarządu mBanku, przedstawił problem, jakim jest wielkość portfela obligacji skarbowych w bilansach banków. – Obecnie wynosi on 30 proc. Czynnikiem, który pcha nas w tym kierunku jest podatek bankowy – zauważył. Wiele osób nie dostrzega jeszcze tego problemu, ale wraz ze wzrostem stóp procentowych mogą pojawić się poważne komplikacje. – Wówczas może dojść do istotnej przeceny wartości portfeli obligacyjnych, odbijając się na kapitałach banków. Docelowo niektóre banki mogą znaleźć się w trudnej sytuacji – podkreślił.
Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu w ING Bank Śląski, opowiedział o najważniejszych jego zdaniem długoterminowych wyzwaniach stojących przed sektorem bankowym. – To przede wszystkim brak inwestycji prywatnych i brak rozwoju innowacyjnej gospodarki. Nasza gospodarka nie dogania świata w produktywności, robotyzacji czy w zastępowaniu pracy fizycznej – przyznał.
Przemek Gdański, prezes zarządu BNP Paribas Bank Polska, podkreślił istotę transformacji energetycznej. – Pandemia przyniosła nam jedną pozytywną rzecz. Uzmysłowiła, że ryzyko związane z globalnym ociepleniem dzieje się naprawdę i jeśli nie zaczniemy działać w sposób szybki i spójny, to świat się skończy. Banki mają dużą rolę do odegrania nie tylko jako źródło finansowania projektów zmieniających energetykę, ale także poprzez podejście do klientów, którzy nie mają pomysłu ani strategii dotyczącej transformacji. Trzeba albo wspierać powstanie takich planów, albo mówić „nie” dla projektów, które nie będą wpisywały się w ten trend – dodał. Gdański odniósł się również do walki o talenty w branży.
Joao Bras Jorge, prezes zarządu banku Millennium, stwierdził, że w Polsce świetnie radzimy sobie z rozwiązywaniem problemów bieżących i tych, które pojawią się w przyszłości. – W 2020 r. banki nie przestały dawać kredytów mimo złej sytuacji gospodarczej. Jesteśmy dobrzy w rozwiązywaniu problemów, które nadejdą. Ja wiem, że poradzimy sobie ze wzrostem stóp procentowych czy z potencjalnym odejściem inwestorów zagranicznych – zapewnił.
Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska zaznaczył, że z problemów, które początkowo są mało istotne, wyrastają poważne chmury. Przykładowo, ubezpośrednianie rynków finansowych. – Musimy pogodzić się z tym, że zwłaszcza w bankowości detalicznej miejsca dla tradycyjnych banków będzie coraz mniej. Teraz udajemy, że ten proces nie postępuje tak szybko, jak postępuje – podsumował.
Więcej możesz przeczytać w 10/2021 (73) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.