Zawieszenie działalności gospodarczej a ZUS. Jakie są obowiązki przedsiębiorcy
Działalność zarejestrowaną w CEIDG możesz zawiesić, pod warunkiem że nie zatrudniasz pracowników. Główną zaletą zawieszenia jest brak obowiązku płacenia składek ZUS oraz podatków dochodowych — w tym czasie nie musisz wpłacać zaliczek na podatek dochodowy, ryczałtu ani korzystać z karty podatkowej. Nie jesteś również zobowiązany do składania deklaracji ZUS czy VAT.
Podczas zawieszenia nie wolno ci prowadzić żadnej działalności gospodarczej ani generować z niej przychodów.
Możliwości zawieszenia działalności:
- możesz zawiesić działalność z dowolnego powodu, na przykład z powodu tymczasowych trudności w prowadzeniu firmy, braku oczekiwanych dochodów, rozważania propozycji zatrudnienia na etacie lub z powodów osobistych, gdy nie możesz poświęcić firmie wystarczająco dużo czasu,
- możesz zawiesić działalność na dowolnie długi okres, jednak nie krótszy niż 30 dni,
- możesz zawiesić działalność wielokrotnie.
Data rozpoczęcia zawieszenia może zbiegać się z datą wniosku złożonego do CEIDG. Możliwe jest również wskazanie innej daty, wcześniejszej lub późniejszej.
Po wznowieniu działalności masz możliwość jej ponownego zawieszenia w dowolnym momencie. Warunki ponownego zawieszenia są takie same, jak przy pierwszym zawieszeniu.
Sprawdź też: Jak zrobić rozdzielność majątkową
Jak zawiesić jednoosobową działalność gospodarczą
Musisz zawiadomić CEIDG o zawieszeniu działalności. Informacja ta zostanie automatycznie przekazana przez CEIDG do ZUS lub KRUS, odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego oraz do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).
Jeśli stosujesz opodatkowanie w formie karty podatkowej, możesz niezależnie od procedury zawieszenia działalności, zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego — najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia — przerwę w prowadzeniu działalności, trwającą nieprzerwanie co najmniej 10 dni. Wtedy nie musisz płacić podatku ustalonego w decyzji na poziomie 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. O zakończeniu przerwy informujesz w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia. Jeśli przerwa jest spowodowana chorobą, powinieneś ją zgłosić najpóźniej w dniu wznowienia działalności.
Jeśli zawiesisz działalność w CEIDG na okres dłuższy niż 30 dni, nie musisz już składać zawiadomienia o przerwie w prowadzeniu działalności opodatkowanej w formie karty podatkowej.
Jakie są obowiązki wobec pracowników
Możesz zawiesić działalność pod warunkiem, że nie zatrudniasz pracowników:
- na umowę o pracę,
- na zasadzie powołania, wyboru, mianowania,
- na spółdzielczą umowę o pracę.
Przed zgłoszeniem zawieszenia działalności musisz rozwiązać wszystkie umowy o pracę. Nie musisz natomiast rozwiązywać umów-zleceń czy umów o dzieło.
Działalność możesz również zawiesić, gdy twoi pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim, o ile nie łączą oni korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.
Zobacz też: Najniższa krajowa na godzinę
Zwolnionych pracowników powinieneś wyrejestrować z ubezpieczeń w ciągu 7 dni od daty ustania stosunku pracy. Jeśli planujesz zwolnienia grupowe, musisz powiadomić powiatowy urząd pracy o przyczynach zwolnień grupowych.