Liczyłeś na wakacje od ZUS? Może się okazać, że nie skorzystasz [LISTA OGRANICZEŃ]

Liczyłeś na wakacje od ZUS? Może się okazać, że nie skorzystasz [LISTA OGRANICZEŃ]
Wyjaśniamy, kto nie będzie mógł skorzystać z wakacji od ZUS. Lista wykluczonych przedsiębiorców jest obszerna.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Już od 1 listopada 2024 r. wejdzie w życie możliwość tzw. wakacji od ZUS-u, czyli miesięcznego zwolnienia dla przedsiębiorców z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Wakacje składkowe to nowość, która umożliwia mikroprzedsiębiorcom i komornikom sądowym skorzystanie z jednorazowego zwolnienia z opłat na wybrany miesiąc roku. Jednak nie wszyscy będą mogli skorzystać z tego przywileju.

Zwolnienie przysługuje jedynie przedsiębiorcom prowadzącym działalność pozarolniczą zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą na podstawie ustawy z dnia 6 marca 2018 r.

Kto kwalifikuje się do wakacji od ZUS? Program jest skierowany do przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), a więc do: osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, wspólników spółek cywilnych.

Aby uzyskać to zwolnienie, przedsiębiorca musi być zarejestrowany do ubezpieczeń społecznych z jednym z następujących kodów:

  • 05 10 – przedsiębiorcy opłacający składki ZUS na zasadach ogólnych (tzw. duży ZUS),
  • 05 70 – przedsiębiorcy korzystający z preferencyjnych składek przez pierwsze dwa lata działalności,
  • 05 90 – przedsiębiorcy na tzw. małym ZUS plus.

Jakie kryteria trzeba spełnić, aby skorzystać z wakacji od ZUS?

Aby skorzystać z ulgi, przedsiębiorca musi spełnić poniższe wymagania:

  • Opłacanie składek społecznych – w miesiącu przed złożeniem wniosku przedsiębiorca musi opłacać składki emerytalne, rentowe oraz wypadkowe i zatrudniać maksymalnie 9 osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych.
  • Limit przychodów – w jednym z dwóch poprzednich lat przedsiębiorca nie może przekroczyć przychodu równowartości 2 milionów euro.
  • Relacja z byłym pracodawcą – w roku złożenia wniosku lub w roku poprzednim przedsiębiorca nie może prowadzić działalności na rzecz byłego pracodawcy, jeśli w czasie zatrudnienia wykonywał podobne zadania.

Kto jest wykluczony z wakacji składkowych?

Wakacje od ZUS to zwolnienie z opłacania składek społecznych (emerytalnych, rentowych, wypadkowych) oraz składki na Fundusz Pracy, wyliczanych od minimalnej podstawy wymiaru składek. Oznacza to, że przedsiębiorca musi nadal zapłacić składkę zdrowotną oraz podatki. Z ulgi tej nie będą mogli jednak skorzystać wszyscy przedsiębiorcy.

Wykluczeni z programu są:

  1. Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną – osoby fizyczne, które prowadzą drobną działalność bez formalnej rejestracji, nie są objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i nie spełniają kryteriów ulgi.
  2. Osoby korzystające z "ulgi na start" – przedsiębiorcy, którzy założyli działalność po raz pierwszy lub wznowili ją po co najmniej 60 miesiącach i korzystają z "ulgi na start", są zwolnieni z ubezpieczeń społecznych przez pierwsze 6 miesięcy, więc nie kwalifikują się do dodatkowej ulgi.
  3. Twórcy i artyści – osoby tworzące i wykonujące dzieła w zakresie literatury, sztuki plastycznej, architektury, muzyki czy reżyserii, są wyłączone z programu.
  4. Przedsiębiorcy wykonujący wolne zawody – przedsiębiorcy, których przychody są opodatkowane w formie ryczałtu lub według przepisów o działalności gospodarczej, nie mogą skorzystać z wakacji składkowych.
  5. Wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o., komandytowych, jawnych i partnerskich – wspólnicy tych form spółek nie spełniają warunków do skorzystania z ulgi.
  6. Akcjonariusze prostych spółek akcyjnych, którzy wnoszą wkład pracy lub usług,
  7. Komplementariusze w spółkach komandytowo-akcyjnych,
  8. Przedsiębiorcy prowadzący placówki edukacyjne – szkoły, przedszkola czy inne placówki oświatowe, które działają na podstawie ustawy Prawo oświatowe, są wykluczone.
  9. Przedsiębiorcy niewpisani do CEIDG – ulga dotyczy tylko osób prowadzących działalność wpisaną do CEIDG, co oznacza, że spółki z o.o., komandytowe i akcyjne nie mogą skorzystać z ulgi.
  10. Przedsiębiorcy zatrudniający więcej niż 9 pracowników – firmy o większej liczbie zatrudnionych nie kwalifikują się do zwolnienia.
  11. Przekroczenie limitu pomocy de minimis,
  12. Przedsiębiorcy świadczący usługi dla byłego pracodawcy – osoby, które w danym roku prowadzą działalność na rzecz byłego pracodawcy, jeśli zakres działań pokrywa się z poprzednim stosunkiem pracy, nie mogą skorzystać z ulgi.
  13. Przekroczenie limitu przychodów 2 mln euro – przedsiębiorcy, których przychód przekracza 2 mln euro rocznie, nie kwalifikują się do ulgi.
  14. Matki prowadzące działalność po urlopie rodzicielskim – przedsiębiorczynie, które kończą urlop rodzicielski w listopadzie i nie były objęte ubezpieczeniem społecznym w październiku, nie mogą ubiegać się o zwolnienie.
  15. Nowi przedsiębiorcy zakładający działalność w listopadzie – nowi przedsiębiorcy, którzy rejestrują działalność w listopadzie, mogą jedynie korzystać z "ulgi na start".

Wakacje od ZUS dla wspólników spółek

Zwolnienie z ZUS-u mogą uzyskać także wspólnicy spółek cywilnych, pod warunkiem, że ich działalność jest wpisana do CEIDG. W przypadku innych form spółek — jawnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych oraz z o.o. — wspólnicy mogą ubiegać się o ulgę jedynie, gdy posiadają działalność wpisaną do CEIDG. Co ważne, liczba pracowników w spółce cywilnej nie wpływa na możliwość uzyskania ulgi przez wspólnika, gdyż to spółka zatrudnia pracowników, zgłaszając ich swoim NIP-em.

Wysokość zwolnienia z ZUS-u

Wysokość zwolnienia dotyczy składek od najniższej podstawy wymiaru, a ulga obejmuje składki społeczne oraz składkę na Fundusz Pracy. Wielkość zwolnienia zależy od rodzaju ZUS-u opłacanego przez mikroprzedsiębiorcę. Aby uzyskać ulgę, należy złożyć wniosek RWS poprzez platformę PUE ZUS.

Koszt złożenia wniosku

Samodzielne złożenie wniosku jest bezpłatne, ale zlecenie tej czynności księgowej może kosztować od 50 do 300 zł. Przedsiębiorca musi poinformować księgową o samodzielnym złożeniu wniosku, ponieważ wpływa to na sposób przygotowania miesięcznej deklaracji ZUS oraz zastosowanie specjalnego kodu ubezpieczenia. Jeśli wniosek nie zostanie złożony w listopadzie, przedsiębiorca nie skorzysta z ulgi w 2024 roku.

W 2024 roku wnioski o ulgę można składać wyłącznie na grudzień, dlatego należy to zrobić w listopadzie, aby móc skorzystać ze zwolnienia.

Czytaj też: Procent składany. Oto jak prosty wzór matematyczny wpływa na twoje inwestycje

ZOBACZ RÓWNIEŻ