Wakacje od ZUS. Błąd w formularzu, płatnicy muszą złożyć korektę wniosków
Wakacje od ZUS. Błąd w formularzu / Fot. Shutterstock/Milosz KubiakOd 1 listopada przedsiębiorcy mogą korzystać z wakacji składkowych ZUS. Jest to nowa forma wsparcia państwa dla mikroprzedsiębiorców. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą raz w roku skorzystać ze zwolnienia w opłacaniu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Błąd w formularzu
ZUS podmienił kreator wniosku RWS na PUE/eZUS. Formularz zawierał nieodpowiednią liczbę dostępnych pozycji otrzymanej pomocy de minimis, którą mogli zadeklarować przedsiębiorcy ubiegający się o wakacje od ZUS. Oświadczenie zostało rozszerzone z 20 do 50 pozycji.
"Obecna wersja kreatora wniosku RWS posiadała ograniczenia do 20 przypadków pomocy de minimis. Wprowadzana zmiana umożliwi płatnikom korzystającym w minionych 3 latach co miesiąc z pomocy de minimis (np. w formie refundacji składek z PFRON) wykazanie wszystkich przypadków we wniosku" - czytamy na stronie ZUS.
Wprowadzenie zmian w kreatorze oznacza jednak, że prowadzący działalność, którzy chcieli skorzystać z ulgi, muszą złożyć korektę do wniosku.
Kto musi składać korektę?
Korektę oświadczenia de minimis w wniosku RWS muszą złożyć płatnicy, którzy z powodu błędu w formularzu ZUS nie mogli podać pełnych danych o pomocy publicznej z ostatnich trzech lat.
Płatnicy, którzy już uzupełnili te dane w innej formie (np. w załączniku do pisma ogólnego - POG), nie muszą podejmować dodatkowych działań. ZUS podkreśla, że działania mają na celu poprawne uwzględnienie pomocy de minimis w dokumentacji, co jest wymagane prawnie.
Kto może się ubiegać o wakacje od ZUS?
Zwolnienie z ZUS dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne opłacanych wyłącznie za samego siebie. Nie uwzględnia ono pracowników ani osób ubezpieczanych przez przedsiębiorcę. Wakacje składkowe ZUS przysługują przedsiębiorcy, który ubezpiecza nie więcej niż 10 osób, a jego przychód roczny nie przekroczył 2 mln euro. Nie skorzystają z nich osoby, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców.