Wakacje kredytowe także w 2024 roku. Bankierzy: "To kwestia czasu"
Mateusz Morawiecki, fot. shutterstock.O przedłużeniu wakacji kredytowych na przyszły rok donosi portal money.pl. Program, z którego skorzystali posiadacze przeszło miliona hipotek w złotówkach obecnie "leży na stole w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego i czeka na swoją kolej". Informację potwierdziło kilka niezależnych źródeł z otoczenia rządowego i bankowego.
Wakacje kredytowe 2024: bankierzy czekają na wyrok
- Słyszmy, że wakacje kredytowe zostaną wydłużone i nie mamy wątpliwości, że do tego dojdzie. Spodziewamy się tego, bo kampania wyborcza trwa w najlepsze i ludziom trzeba coś dać. Oczywiście to będzie błędem, bo osłabi dyscyplinę finansową kredytobiorców i zachęci do zawieszania rat przez tych, którzy tego nie potrzebują - mówi portalowi money.pl pracownik sektora bankowego, który poprosił o zachowanie anonimowości.
Wakacje kredytowe 2024: pomysł jest na stole
Portal money.pl informuje, że jeden z rozmówców z bliskiego otoczenia premiera powiedział, że pomysł wydłużenia "wakacji" jest na stole, a rząd nie będzie żałować sektora. Koszt takiego rozwiązania mają bowiem ponieść banki.
Inna osoba z tego samego kręgu przy szefie rządu potwierdza, że taki pomysł był omawiany jednak „Nie zapadły żadne wiążące decyzje w tej sprawie”
Sprawdź: 25 prostych pomysłów na biznes!
Wakacje kredytowe na ponad 262 mld zł
Mowa o ogromnych środkach, bo według danych przedstawionych przez rzecznika rządu Piotra Mullera, na koniec grudnia Polacy zawiesili płatność 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,4 mld zł. To większość, bo 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich sumy.
Przypomnijmy, że wakacje kredytowe rząd uchwalił w 2022 r. Dzięki temu rozwiązaniu kredytobiorcy z hipoteką mogą zawiesić płatność na cztery miesiące w 2022 r. i kolejne cztery w 2023 r. Ze wstępnych informacji wynika, że podobny okres „wolnego” od spłacania kredytu ma obowiązywać w 2024 r.
Jak poinformowali rozmówcy z otoczenia premiera obecnie prezes rady ministrów zajmuje się podatkiem od hurtowego handlu mieszkaniami oraz programem „Pierwsze mieszkanie”. Obie sprawy mają priorytet z powodu zapaści na rynku nieruchomości, który jest ważną częścią polskiej gospodarki.
Czytaj dalej: Prawo do wynalazku. Kiedy pracodawca ma prawo do wynalazku swojego pracownika?