W polski spacetech SATIM zainwestował Techstars – fundusz i jeden z największych akceleratorów na świecie
Firma planuje rozszerzenie zespołu technologicznego o specjalistów od AI oraz analityków SAR. / fot. mat. pras.Fundusz Balnord realizuje strategię high conviction, wspierającą założycieli zajmujących się rozwojem technologii deep tech i oprogramowaniem opartym na danych w Polsce i krajach bałtyckich.
Balnord do tej pory zainwestował łącznie 1,4 mln euro w firmę SATIM i ma zaplanowaną rezerwę na kolejne transze dla pojedynczego projektu inwestycyjnego wchodzącego w skład portfela w wysokości do 7 mln euro.
– SATIM był pierwszą inwestycją naszego nowego funduszu. Nie mogliśmy wymarzyć sobie spółki, która lepiej wpisywałaby się w naszą strategię inwestycyjną i cieszymy się z możliwości dalszego wspierania founderów na ścieżce rozwoju. SATIM jest przykładem technologii podwójnego zastosowania, który chcemy wspierać. Wierzymy we wspieranie mniejszej liczby firm, aby móc zainwestować więcej w każdą z nich. Dzięki temu możemy zapewnić więcej kapitału, czasu i zasobów, oferując naszym partnerom wszystko czego potrzebują żeby zwiększyć swoje szanse na globalny sukces – dodał Wojciech Drewczyński, inwestor w Balnord.
Firma jest wspierana także przez innych inwestorów zaangażowanych długofalowo, którzy zapewnili dodatkowe środki w ramach rundy wewnętrznej: Cultivation Capital – firmę venture capital z USA znaną z inwestycji w technologie geoprzestrzenne, izraelską Verissimo Ventures oraz Techstars – globalny akcelerator i fundusz inwestycyjny operujący na wczesnych etapach rozwoju.
Dalsze plany SATIM
Dzięki nowemu finansowaniu firma jest gotowa do dalszego rozwoju swoich rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i technologii SAR. Firma planuje rozszerzenie zespołu technologicznego o specjalistów od AI oraz analityków SAR, intensyfikując rozwój międzynarodowy i zwiększając swoją obecność w kluczowych regionach geopolitycznych oraz krajach NATO.
Analiza obrazów satelitarnych
SATIM od momentu powstania rozwinął zdolności analizy obrazów satelitarnych SAR (Synthetic Aperture Radar) z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Firma od początku współpracowała z Europejską Agencją Kosmiczną nad opracowaniem nowych algorytmów do analizy danych SAR, pozyskując 1,5 mln euro w formie bezzwrotnych grantów.
Zespół przeszedł przez programy akceleracyjne dla przemysłu kosmicznego w Europie i USA, takie jak Space3ac oraz Techstars Starburst Space Accelerator.
Kto tworzy SATIM
Zespół SATIM składa się z naukowców zajmujących się danymi, ekspertów w dziedzinie zdalnego rozpoznania, specjalistów AI i SAR oraz byłych pracowników wojskowych. Oprogramowanie firmy oparte na sztucznej inteligencji przekształca skomplikowane zobrazowania satelitarne SAR w praktyczne informacje, automatycznie dostarczając szczegółów na temat wykrytych i sklasyfikowanych obiektów z 90% dokładnością. Spółka jest dostawcą rozwiązań w sektorach obronnym oraz komercyjnym, szczególnie w dziedzinie świadomości sytuacyjnej.
Niedawne partnerstwa firmy podkreślają jej rosnący wpływ w branży analiz geoprzestrzennych. SATIM stał się Certyfikowanym Partnerem Analitycznym firmy Capella Space i ściśle współpracuje z innymi dostawcami SAR, takimi jak ICEYE, MDA, Umbra i Synspective. Partnerstwa zwiększają zdolność firmy do dostarczania nowoczesnych rozwiązań w zakresie wykrywania i klasyfikacji obiektów na zdjęciach radarowych, kompatybilnych ze wszystkimi źródłami i typami danych SAR. Od ostatniego finansowania firma rozszerzyła również swój katalog klasyfikowanych automatycznie statków i okrętów z 28 do 110 klas, oraz wprowadziła nowe modele do wykrywania i klasyfikacji samolotów i pojazdów, ustanawiając SATIM jako prawdziwego lidera tego rynku.
– Naszą misją jest wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji i obrazów SAR do stworzenia bezpieczniejszego i bardziej zrównoważonego świata. Ta runda finansowania odegra kluczową rolę w rozwoju naszych rozwiązań w zakresie wykrywania i klasyfikacji obiektów opartych na danych SAR, zapewniając, że nasze rozwiązania pozostaną na czołowej pozycji na rynku – powiedział Jacek Strzelczyk CEO, SATIM.
Dodatkowo, firma dołączyła do United States Geospatial Intelligence Foundation (USGIF), co stanowi istotny krok w rozszerzeniu jej globalnego zaangażowania. Technologia firmy została również zintegrowana z platformą SkyFi, wykorzystującą dane SAR do komercyjnych zastosowań.
Zmiany geopolityczne i wzrost znaczenia technologii o podwójnym zastosowaniu
Rynek monitorowania satelitarnego odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu świadomości sytuacyjnej i zdolności obronnych. Dzięki dostarczaniu danych i obrazów w czasie rzeczywistym z przestrzeni kosmicznej, systemy satelitarne umożliwiają ciągłe monitorowanie rozległych obszarów, co pozwala na wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń, śledzenie ruchów oraz ocenę warunków środowiskowych, które mogą wpłynąć na kluczowe operacje.Technologia ta wspiera procesy podejmowania decyzji, dostarczając informacje o wysokiej rozdzielczości i aktualności, co jest kluczowe zarówno dla bezpieczeństwa narodowego, jak i współpracy międzynarodowej. W miarę jak napięcia geopolityczne rosną, a potrzeba globalnego monitorowania zwiększa się, nadzór satelitarny staje się niezbędnym narzędziem do utrzymywania strategicznych przewag i zapewnienia gotowości obronnej. SATIM jest liderem tej transformacji, oferując najlepsze na świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji do analizy informacji geoprzestrzennych.
Technologie o podwójnym zastosowaniu, które służą zarówno celom cywilnym, jak i wojskowym, są szczególnie istotne, ponieważ oferują wszechstronne zastosowania i zwiększają elastyczność w radzeniu sobie z różnorodnymi wyzwaniami. Rządy i organizacje priorytetowo traktują inwestycje w zaawansowane technologie, które dostarczają informacji w czasie rzeczywistym i wspierają procesy decyzyjne. Możliwości firmy SATIM stawiają ją w czołówce podmiotów wspierających państwa w radzeniu sobie ze złożonymi wyzwaniami globalnymi, zapewniając bezpieczeństwo i stabilność, jednocześnie sprzyjają współpracy międzynarodowej. Technologie rozwijane przez SATIM. Znajdują one odzwierciedlenie w użyteczności zarówno na rynku wywiadu, nadzoru i rozpoznania (o wartości 36 miliardów USD w 2020 roku), jak i na wielu rynkach komercyjnych, w tym w nadzorze nad ruchem w środowisku morskim (22 miliardy USD w 2020 roku), monitorowaniu przepustowości portów (85 miliardów USD w 2020 roku), monitorowaniu sieci rurociągów (13,2 miliarda USD w 2020 roku) i innych.
– W obecnej sytuacji geopolitycznej technologie o podwójnym zastosowaniu są ważniejsze niż kiedykolwiek. W obliczu dużych globalnych zmian, regionalna autonomia strategiczna jest kluczowa. Venture capital odgrywa istotną rolę we wspieraniu firm zajmujących się deep tech, takich jak SATIM, oferując zasoby do tworzenia technologii, które wzmacniają regionalną niezależność. Takie firmy są gotowe stawić czoła przyszłym wyzwaniom, dostarczając przełomowe rozwiązania, które zwiększają odporność gospodarczą oraz bezpieczeństwo – dodał Marcin P. Kowalik, General Partner w Balnord.
ICEYE pozyskał dodatkowe 93 mln dolarów. Łącznie startup zgarnął już prawie pół miliarda dolarów
ICEYE, twórca największej na świecie konstelacji satelitów radarowych (SAR) do obserwacji Ziemi, ogłosił pozyskanie finansowania o wartości 93 mln dolarów. Runda opiera się na sukcesie rundy Serii D w lutym 2022 r., podnosząc łączną kwotę finansowania do 438 mln dolarów.