ICEYE pozyskał dodatkowe 93 mln dolarów. Łącznie startup zgarnął już prawie pół miliarda dolarów
ICEYE nadal odnotowuje znaczny wzrost i zakończył 2023 rok z ponad 100-milionowymi przychodami.
Na co ICEYE przeznaczy pieniądze?
Finansowanie to będzie wspierać następną fazę wzrostu, a spółka przewiduje:
- Międzynarodowy rozmach w misjach
- Rozszerzenie oferty danych SAR
- Rozwój rozwiązań: ICEYE przyspiesza rozwój swojej oferty, przeznaczając znaczne inwestycje na Flood Insights, Wildfire Insights i przyszłe analizy oparte na zagrożeniach.
– Jako fińska firma zajmująca się dziedzictwem z siedzibą w Finlandii, witamy naszego najnowszego inwestora i członka zarządu, Solidium - skomentował Rafal Modrzewski, dyrektor generalny i współzałożyciel ICEYE – To poparcie ze strony krajowej i międzynarodowej społeczności inwestycyjnej pokazuje zaufanie do wizji ICEYE, aby poprawić życie na Ziemi, stając się globalnym źródłem prawdy w obserwacji Ziemi. Jesteśmy zgodni z naszymi najnowszymi inwestorami w dążeniu do tego, aby ICEYE był liderem na światowym rynku technologii SAR i jej szerokich zastosowań.
Reima Rytsölä, dyrektor generalny Solidium, dodał: – Jako inwestycja, ICEYE idealnie pasuje do naszej zaktualizowanej strategii. ICEYE jest uznanym na całym świecie liderem w szybko rozwijającej się branży zaawansowanych technologii z wyraźnym potencjałem do przerostania na znaczącą w kraju spółkę notowaną na giełdzie. ICEYE buduje niezrównaną wiedzę specjalistyczną w sektorze technologii kosmicznych i nie tylko."
Susan Repo, dyrektor finansowy w ICEYE, powiedziała: – ICEYE doświadczył wykładniczej trakcji handlowej w ciągu ostatnich kilku lat na arenie międzynarodowej. Ta runda inwestycyjna w pełni finansuje biznesplan i przygotowuje firmę na krótkoterminową trajektorię w kierunku swobodnego przepływu środków pieniężnych bez próg rentowności.
136 mln dolarów w rundzie D
Dzięki lutowej rundzie D ICEYE pozyskał wówczas łącznie 304 mln dolarów, licząc od 2015 r.
– ICEYE udowodnił, że niemożliwe może stać się możliwym, uruchamiając kilka lat temu pierwszego na świecie zminiaturyzowanego satelitę SAR zdolnego do obrazowania planety w dzień i w nocy. Teraz spółka jest największym na świecie operatorem satelitów obrazujących SAR – powiedział wówczas James Bruegger, Chief Investment Officer w Seraphim Space – Oceniamy ICEYE jako jedną z najjaśniejszych gwiazd sektora NewSpace. Przewidujemy, że jego uporczywe monitorowanie planety na skalę globalną, będzie miało duży wpływ w rozwiązywaniu niektórych z naszych najbardziej palących wyzwań.
ICEYE jest właścicielem i operatorem największej na świecie konstelacji satelitów SAR. Od czasu umieszczenia cztery lata temu na orbicie swojego pierwszego statku kosmicznego, spółka zainicjowała łącznie 16 misji satelitarnych .
Polskie firmy coraz aktywniejsze w kosmosie. Będą przetwarzać i udostępniać dane satelitarne
Umiejętne wykorzystanie danych z satelitów może przynieść zysk gospodarce. Tym zajmować się będą polskie firmy przemysłu kosmicznego.