Światowy Dzień Wellbeingu: Polacy oceniają swój dobrostan
Dobrostan Polek i Polaków / Fot. materiały prasoweCzym w zasadzie jest wellbeing? To nie tylko brak chorób czy problemów zdrowotnych. To holistyczne podejście do życia, które obejmuje zrównoważoną dietę, regularną aktywność fizyczną, zdrowe relacje interpersonalne, satysfakcję z pracy, a także umiejętność radzenia sobie ze stresem. W obliczu rosnących wyzwań, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej, dbanie o wellbeing staje się kluczowe dla osiągnięcia równowagi i szczęścia w życiu. W badaniu nad dobrostanem Polek i Polaków prowadzonym przez infuture.institute na zlecenie Benefit Systems wyróżnionych zostało sześć elementów wellbeingu w dwóch obszarach – wewnętrznym i zewnętrznym.
Obszar wewnętrzny:
· zdrowie fizyczne – prawidłowa dieta, odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna, profilaktyka zdrowotna,
· zdrowie psychiczne – regulacja stresu, zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, czas dla siebie,
· wewnętrzny spokój – życie w zgodzie z własnym przekonaniami, realizacja pasji, poczucie sensu życia.
Elementy dobrostanu w obszarze zewnętrznym, związanym z otoczeniem:
· komfort życia – niezależność finansowa, odpowiednie warunki mieszkaniowe, poczucie bezpieczeństwa,
· relacje z innymi – interakcje międzyludzkie, satysfakcja z nawiązywania relacji, poczucie przynależności kulturowej,
· kontakt z naturą – wpływ natury na samopoczucie, dostępność i bliskość świata naturalnego.
Wellbeing wśród Polaków
Polacy nie należą do najszczęśliwszych narodów świata. W rankingu UN World Happiness Report zajmujemy 35 lokatę wśród 143 państw branych pod uwagę. Jak więc wypada nasz wellbeing? Według raportu „Dobrostan Polek i Polaków” zrealizowanego przez infuture.institute na zlecenie Benefit Systems aż 60 proc. z nas ocenia swój dobrostan średnio lub źle.
Przy okazji Światowego Dnia Wellbeingu każdy może sprawdzić swój indywidualny poziom dobrostanu, korzystając bezpłatnie z badania Wellbeing Score, dostępnego na stronie internetowej: https://badanie-dobrostanu.mul...
Każda osoba, która skorzysta z badania, oprócz indywidualnego wyniku, który będzie mogła porównać z ogólnopolską średnią, otrzyma także spersonalizowane rekomendacje eksperckie, pomocne w dbaniu o dobrostan. Co zdaniem Polaków wspiera, a co zaburza dobrostan?
Na życiowej satysfakcji cieniem kładzie się przede wszystkim stres. Natomiast wśród elementów podnoszących dobrostan mieszkańcy Polski wymieniają: niezależność finansową (72 proc.), dobre zdrowie fizyczne (68 proc.), poczucie bezpieczeństwa (64 proc.), czy zdrowie psychiczne (63 proc.).
Wellbeing w oczach różnych pokoleń
Wellbeing, choć jest uniwersalną wartością, jest postrzegany i realizowany różnie w zależności od przynależności pokoleniowej.
Baby Boomers (urodzeni w latach 1946-1964)
Dla pokolenia Baby Boomers wellbeing często oznacza stabilność i bezpieczeństwo, zarówno finansowe, jak i zdrowotne. Cenią sobie tradycyjne podejście do zdrowia, skupiając się na regularnych wizytach u lekarza i dbaniu o swoje ciało poprzez umiarkowaną aktywność fizyczną. W pracy stawiają na lojalność i długoterminowe zobowiązania, co w ich rozumieniu przekłada się na stabilność i spokój ducha.
Pokolenie X (urodzeni w latach 1965-1980)
Pokolenie X, często nazywane pokoleniem przejściowym, łączy w sobie cechy zarówno Baby Boomers, jak i młodszych pokoleń. Są bardziej otwarci na nowe technologie i metody dbania o zdrowie, takie jak medytacja czy mindfulness, ale jednocześnie przywiązują wagę do tradycyjnych wartości, jak równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Wellbeing dla nich to umiejętność zachowania tej równowagi i elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków życia.
Millenialsi (urodzeni w latach 1981-1996)
Millenialsi przywiązują ogromną wagę do samorealizacji i satysfakcji z pracy. Dla nich wellbeing to także rozwój osobisty i zawodowy, ciągłe doskonalenie się oraz dbanie o zdrowie psychiczne. Często sięgają po nowoczesne aplikacje do monitorowania zdrowia, uprawiają różnorodne formy aktywności fizycznej i starają się żyć świadomie, zwracając uwagę na zrównoważony styl życia.
Pokolenie Z (urodzeni w latach 1997-2010)
Pokolenie Z postrzega wellbeing przez pryzmat równowagi między pracą a życiem osobistym oraz dbania o zdrowie psychiczne. Są bardziej otwarci na tematy związane z terapią, zdrowiem psychicznym i ekologicznym stylem życia. Praca zdalna i elastyczne godziny pracy są dla nich kluczowe, aby móc efektywnie zarządzać swoim czasem i stresem.
Pracodawcy wspierają dobrostan
Z wellbeingiem coraz częściej możemy spotkać się w pracy. Pracodawcy chętnie wprowadzają benefity, które pomagają zadbać o dobrostan kadry. Nic w tym dziwnego, skoro niski i bardzo niski dobrostan najczęściej odczuwają osoby w wieku 35–44 lata – będące trzonem siły roboczej - według danych GUS średnia wieku pracowników w Polsce wynosi dziś nieco ponad 42 lata.
To jak się czujemy, wpływa na to jak pracujemy, a tym samym, jakie wyniki osiągnie zatrudniająca nas firma. Fakt dbania o dobrostan pracowników wpływa także na ich satysfakcję z pracy i zmniejsza rotację zespołów.
- Badania Instytutu Gallupa jednoznacznie wskazują, że pracownicy zatrudnieni w firmach dbających o ich ogólny dobrostan przyznają, że są mniej skłonni do zmiany pracy (69 proc.) czy narażeni na wypalenie zawodowe (71 proc.). W efekcie pracodawcy intensyfikują działania i wprowadzają narzędzia wspierające wellbeing. Na rynku benefitów pozapłacowych powstają też nowe, dedykowane produkty skupiające się na kompleksowym wsparciu dobrostanu w wielu jego obszarach i budowaniu rezyliencji, takie jak rozwijany w naszej spółce program MultiLife - siostrzane rozwiązanie popularnych kart MultiSport – zaznacza Emilia Rogalewicz, członek zarządu Benefit Systems.
Światowy Dzień Wellbeingu to idealny moment, aby poznać lepiej temat dobrostanu, sprawdzić swoje potrzeby w tym zakresie i zadbać o samopoczucie kompleksowo – w domu i w pracy.