Spadek Inflacji FMCG poniżej 10 proc. Czy to koniec wzrostu cen?

Spadek Inflacji FMCG poniżej 10 proc. Czy to koniec wzrostu cen?
Fot. shutterstock.
Według najnowszego raportu UCE Research i Uczelni WSB Merito, październikowe zakupy żywności i innych podstawowych produktów były droższe o 8% rok do roku. To pierwszy raz od wielu miesięcy, kiedy inflacja artykułów FMCG spadła poniżej psychologicznej bariery 10%.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Badanie obejmowało 17 kategorii produktowych. W zestawieniu uwzględniono ponad 72 tys. cen z ponad 33 tys. sklepów należących do 60 sieci handlowych. Dynamika wzrostów cen utrzymuje wyraźny trend spadkowy, co może wskazywać na stabilizację rynku.

Co wpływa na obniżenie inflacji

Zdaniem dr Izabeli Auguściak z Uniwersytetu WSB Merito, na październikowy wynik inflacji wpłynęły czynniki takie jak obniżenie stóp procentowych, spadek cen paliw, długo utrzymujące się wyższe temperatury, które pozwoliły zaoszczędzić na ogrzewaniu, a także polityczne uwarunkowania rynku - relacjonuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Smarter Diagnostics, czyli sport bez kontuzji. Czeka nas rewolucja w profilaktyce urazów?

Spadek Inflacji FMCG poniżej 10 proc. Czy to koniec wzrostu cen?

Ekonomista Marcin Luziński z Santander Bank Polska, przewiduje, że dynamika wzrostu cen może jeszcze się obniżyć, choć te mają spadać wolniej niż w ostatnich miesiącach. Wśród czynników mogących wpłynąć na ceny wymienia się między innymi wysoką presję inflacyjną związaną z ryzykiem wzrostu płacy minimalnej i cen nośników energii.

Co drożało najbardziej

W październiku największe podwyżki cen dotyczyły dodatków spożywczych, chemii gospodarczej oraz słodyczy i deserów. Mimo zmniejszenia dynamiki wzrostu, te kategorie nadal notują znaczące podwyżki cen rok do roku - czytamy w serwisie MondayNews.

Ruszyło postępowanie w sprawie fałszywych recenzji w internecie. Będzie kolejna kara?

Warzywa i masło - te produkty tanieją

Mimo trudności, istnieje nadzieja na dalsze zmniejszenie dynamiki wzrostu cen. W niektórych kategoriach, jak artykuły dla dzieci, pieczywo czy używki, już teraz obserwuje się niższe ceny.

Wśród produktów, które zanotowały spadek cen, znajdują się warzywa i artykuły tłuszczowe (potaniały 16 proc. rok do roku). Co ciekawe to właśnie warzywa przed trzema miesiącami znajdowały się w zestawieniu TOP3 produktów, które najbardziej podrożały. Zmiana cen może być sygnałem stabilizacji cen w tych segmentach rynku.

- Na początku IV kw. br. część warzyw gruntowych w hurcie była tańsza niż przed rokiem, mimo spadku tegorocznej krajowej produkcji. Dodatkowym czynnikiem jest mniejsza presja ze strony kosztów zużycia energii, która przekłada się na spadek rocznej dynamiki cen warzyw spod osłon. Wciąż jednak wyraźnie drożeją ziemniaki. Ich zbiory w Polsce po raz kolejny zmalały do historycznie niskiego poziomu, tj. 5,5 mln ton – wskazuje Mariusz Dziwulski, ekspert z Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO BP na łamach portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Chociaż dynamika wzrostu cen w sklepach może pozostać jednocyfrowa, to ekonomiści ostrzegają przed zbyt dużym optymizmem. Wysoka presja inflacyjna i niepewność rynkowa nadal mogą wpłynąć na ceny. Konsumentów czekają więc wyzwania, ale też możliwe ulgi cenowe w niektórych kategoriach produktów.