Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji PIT i CIT

fot. Mariusz Grzelak/REPORTER/EAST NEWS
fot. Mariusz Grzelak/REPORTER/EAST NEWS 83
Sejm opowiedział się w piątek za wprowadzeniem poprawek senackich doprecyzowujących nowelizację ustawy o PIT i CIT, która ma utrudnić firmom powiązanym ze sobą wyprowadzanie zysku za granicę.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sejm opowiedział się w piątek za wprowadzeniem poprawek senackich doprecyzowujących nowelizację ustawy o PIT i CIT, która ma utrudnić firmom powiązanym ze sobą wyprowadzanie zysku za granicę.

Zgodnie z nowelą firmy o kosztach lub przychodach powyżej 10 mln euro będą musiały przygotowywać analizy porównawcze, w których będą musiały uzasadnić rynkowy poziom cen stosowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Nowela przewiduje też, że największe grupy - o przychodach powyżej 750 mln euro - powinny przygotowywać także raporty o wysokości dochodów i zapłaconym podatku oraz miejscach prowadzenia działalności gospodarczej jednostek zależnych, a także zakładów zagranicznych należących do grupy kapitałowej.

Ustawa przewiduje też wyłączenia osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz mikroprzedsiębiorców (przychody poniżej 2 mln euro) z obowiązku sporządzania dokumentacji pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz zróżnicowania istniejącego obecnie obowiązku dla pozostałych przedsiębiorców.

Nowela składa się z dwóch części. Pierwsza wprowadza przepisy trzech dyrektyw, których termin wdrożenia upływa z końcem 2015 r. Dwie z nich nowelizują dyrektywę regulującą opodatkowanie dywidend wypłacanych między podmiotami powiązanymi. Zmiany dotyczą dopisania do listy podmiotów, w stosunku do których zastosowanie znajdą preferencyjne zasady opodatkowania dochodów z dywidend, dwóch spółek prawa rumuńskiego. Zdaniem Ministerstwa Finansów jest to zmiana czysto techniczna.

Ustawa wprowadza dodatkowy warunek wykluczający z preferencji, zgodnie z którym zwolnienie to nie powinno być przyznane, jeśli dywidendy wypłacane są w związku z fikcyjnymi uzgodnieniami i nie odzwierciedlają rzeczywistości gospodarczej, a jedynym celem było uzyskanie tego typu zwolnienia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ