SDS Optic S.A. zadebiutuje 15 marca na rynku NewConnect. "Szukamy nowych partnerów biznesowych"
Fot. materiały prasoweDebiut poprzedziła przeprowadzona w I poł. 2021 r. prywatna emisja akcji, z której pozyskano 11 mln zł. Inwestorzy objęli łącznie 1.100.000 akcji serii D, stanowiących 20,7 proc. kapitału zakładowego Spółki. Środki z tej oferty zostały przeznaczone m.in. na rozwijanie rozpoczętych już projektów i prac B+R nakierowanych na opracowanie kolejnych pól aplikacyjnych technologii inPROBE, a także na wsparcie procesu pozyskania partnera komercyjnego: profesjonalnego globalnego doradcy M&A doświadczonego w transakcjach partneringowych w rynku medycznym i farmaceutycznym.
- Przed nami debiut na rynku NewConnect, który stanowi zwieńczenie ostatniego roku naszej pracy i zaangażowania w różnych obszarach działalności Spółki. Liczymy na to, że obecność na giełdzie wesprze dalsze plany rozwoju Spółki, w tym planowanej ekspansji zagranicznej i pozwoli dotrzeć do nowych partnerów biznesowych. Wierzymy także, że Spółka zyska szerokie grono nowych inwestorów, którzy dostrzegą jej potencjał i przewagi – mówi Marcin Staniszewski, Prezes Zarządu SDS Optic S.A.
Lubelska spółka SDS Optic S.A. opracowała innowacyjną i unikalną w skali globalnej światłowodową mikrosondę inPROBE. Jest to biosensor o wysokim poziome czułości i specyficzności, pozwalający na wykonanie biologicznego pomiaru stężenia konkretnego biomarkera lub dedykowanego związku w ciele pacjenta (badanie in vivo). Podstawowym polem aplikacji, na którego rozwoju i komercjalizacji obecnie Spółka się skupia jest diagnostyka, a także leczenie celowane markerów HER2-dodatniego raka piersi. Rozwijana przez SDS Optic technologia jest alternatywną metodą diagnostyczną dla bardziej czasochłonnej i bardziej inwazyjnej, tradycyjnej biopsji.
Zobacz też: Znany Lekarz
- Opracowując technologię inPROBE zaczęliśmy najpierw od jej aplikacji w diagnostyce raka piersi HER2. Chcemy wesprzeć pracę lekarzy diagnostów, przyspieszyć proces diagnozowania i także planowania leczenia. Docelowo sonda może także pomóc w monitorowaniu skuteczności leczenia w zakresie podawanego leku. Obecnie kończymy przygotowania do przeprowadzenia I fazy badań klinicznych tzw. fazy bezpieczeństwa, która potrwa około 3 miesięcy. Niestety pandemia wciąż pozostaje zewnętrznym czynnikiem ryzyka, który może wpływać na wydłużenie trwania fazy bezpieczeństwa. Niemniej jesteśmy dobrej myśli i wierzymy, że mikrosonda inPROBE przejdzie te badania pozytywnie – wyjaśnia dr hab. n. med. Magdalena Staniszewska, prof. KUL, Dyrektor Naukowa oraz akcjonariuszka SDS Optic S.A.
Po pozytywnym zakończeniu badań klinicznych, Spółka zamierza uzyskać certyfikację CE i następnie przeprowadzić procedurę dopuszczeniową tego pola aplikacyjnego mikrosondy. To pozwoli na jej komercjalizację.
Na przełomie II i III kwartału 2021, Spółka z pozytywnym wynikiem przeprowadziła już badania toksykologiczne mikrosondy w certyfikowanym z zakresu Dobrych Praktyk Laboratoryjnych ośrodku badań na zwierzętach. Celem badania była szczegółowa analiza skutków wkłucia mikrosondy, w tym obserwacja ogólnego stanu zdrowia po wkłuciu, badania hematologiczne, badania biochemiczne i enzymatyczne, markery zapalne, badania patomorfologiczne i histopatologiczne. Oceniano również szybkość zdrowienia od wkłucia oraz możliwość awarii urządzenia (złamania, pozostanie w ciele, problem z dotarciem do tkanek).
Raporty rynkowe wskazują, że średnioroczna stopa wzrostu globalnego rynku diagnostyki molekularnej HER2 w latach 2019-2025 wyniesie 12 proc., podnosząc wartość tego rynku do ponad 6,4 mld dol. w 2025. W 2019 roku, w obszarze diagnostyki molekularnej HER2 wykonano ponad 7,5 mln testów o wartości ponad 4,1 mld dol.